google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Największy schron w Polsce

Pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, w przydworcowej skarpie ukryty jest największy cywilny schron w Polsce. Wejście do schronu znajduje się za niepozornymi drzwiami w przejściu podziemnym dworca, tuż obok wejścia na peron III.

Schron  przeciwlotniczy  zbudowano  w  czasie  II  wojny  światowej. Wykorzystano do tego podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Po wojnie przebudowano go na przeciwatomowy. W czasie nalotów był schronieniem dla 2,5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i stropy mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi 2,9 tys. m kw., użytkowa – 1,6 tys.

Schron udostępniono zwiedzającym, dla których przygotowano dwie trasy  tematyczne. Zwiedzanie każdej z tras trwa ok. godziny.

Trasa  „II wojna światowa” – schron przeciwlotniczy – prezentuje  historię budowy schronu oraz jego funkcjonowanie podczas ataków  lotniczych na miasto, życie i zachowanie ludzi w czasie nalotów. W programie trasy historia Szczecina od czasu nalotów, poprzez walki o  miasto, przejmowanie Szczecina przez władze polskie, odgruzowywanie  miasta,  pierwsze lata PRL-u.

Trasa „Zimna  wojna” – schron przeciwatomowy – prezentuje  historię przebudowy schronu z lotniczego na przeciwatomowy, procedury Obrony Cywilnej, oddaje atmosferę napięcia i  nerwowości  wynikającą  ze  strachu  przed użyciem broni atomowej, a także propagandę towarzyszącą zimnej wojnie. Schron można zwiedzać od poniedziałku do soboty, początek zwiedzania o godz. 12 niezależnie od liczby osób, w innych godzinach po   wcześniejszej   rezerwacji,   grupy min. ośmioosobowe, w niedziele po wcześniejszym wykupieniu biletu.

Centrum Wynajmu i Turystyki, ul. Kolumba 1/6, tel. +48 91 4340801
www.schron.szczecin.plwykorzystano fragment przewodnika: SZCZECIN PRAKTYCZNY PRZEWODNIK TURYSTYCZNY
teksty: Bogdana Kozińska, Maciej Słomiński, Szymon Jeż
wydawca: Walkowska Wydawnictwo / JEŻ
ul. Mariana falskiego 29/8, Szczecin
www.walkowska.pl

Bogatą ofertę rejsów i szkoleń przygotowało na lato ...

Schronisko szczecińskiego Centrum Żeglarskiego zostało zarejestrowane w bazie ...

Uaktywnienie mieszkańców  Barlinka i rozpropagowanie przedsięwzięcia przebiegało  rytmicznie, ...

Moc atrakcji ma dla nas Zalew Szczeciński, a ...

Wyrusz na szerokie wody i przeżyj niezapomnianą przygodę ...

Jeśli myślisz, że w Szczecinie zobaczysz jedynie typowe ...

zdrowie i uroda

rozrywka

https://veturo.pl/article/3237/zwiedzanie-szczecina-najwiekszy-schron-w-polsce/