google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Swołowo - atrakcje turystyczne

Swołowo  -  stolica  Krainy  w  Kratę - zostało uznane za pomorską wieś europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wieś ta, zbudowana na klasycznym planie dużej owalnicy (z placem w środku mieszczącym staw, pastwisko  i  kościół), stanowi jeden z najpiękniejszych i najlepiej utrzymanych zespołów architektury regionalnej na Pomorzu.

Swołowo - atrakcje turystyczneSwołowo

fot: CC BY-SA

Odwiedzając Swołowo, trudno oprzeć się wrażeniu, że w tym miejscu czas zatrzymał się i jesteśmy w innej epoce, jak trudno dzisiaj o takie enklawy.

Wśród zabytkowych obiektów w Swołowie na szczególną uwagę zasługuje kościół  filialny, obecnie pw. Wniebowzięcia  NMP, wzniesiony około XV  wieku. Warto zobaczyć zrekonstruowaną Zagrodę Albrechta - kompleks sześć budynków, należących do niemieckiego bogatego chłopa Albrechta. Urządzono tam muzeum, na które składa się budynek  mieszkalny, odtworzona stodoła, stajnia, obora, chlewnia z całą infrastrukturą techniczną. We wsi można  oglądać także inne obiekty, a  każda zagroda-zabytek jest dokładnie opisana, warto przeczytać.

Należy jednak pamiętać, że w tych zagrodach żyją ludzie i nie należy za bardzo utrudniać im życia. We wsi można kupić ser i mleko kozie.

Do Swołowa można dojechać ze Słupska (droga na Darłowo, skręcając przed Krzemienicą), z Ustki przez Duninowo, Starkowo albo skręcając z drogi  21 (Słupsk - Ustka) w lewo około 2 km na północ od Bydlina i jadąc przez Bruskowo Wielkie. Można także udać się rowerem według wytyczonych ścieżek rowerowych, które są dobrze oznaczone.

żródło: Turystyka aktywna na wsi - powiat słupski
redakcja tekstów: Maria Matuszewska
wydawca: Starostwo Powiatowe w Słupsku
ul. Szarych Szeregów 14, 76-200 Słupsk
tel. 59 842 37 73, faks 59 842 71 11
e-mail: promocja@powiat.slupsk.pl
www.powiat.slupsk.pl

Swołowo, niewielka pomorska wieś w pobliżu Słupska, urzeka ...

Przepiękna plaża, słoneczna i tłoczna promenada, molo i ...

Będąc w Słupsku warto odwiedzić owiane złą sławą ...

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Jarosławca - i zarazem ...

Na rzece Słupi działa elektrownia wodna - jedna ...

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych gminy Smłodzino jest ...

nocleg

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3238/swolowo-ciekawe-atrakcje-turystyczne-zwiedzanie-pomorza/