google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Warcino - atrakcje turystyczne

Warcino to nie tylko ciekawy „kawałek” historii, ale również bogata przyroda, okolica nieskażona przemysłem oraz dobrze wyposażona w obiekty terenowe i dostępna dla potencjalnych turystów.

Warcino - atrakcje turystycznepałac w Warcinie

fot: Przykuta CC BY-SA

Można tu połączyć dwie pasje - historię i potrzebę obcowania z naturą. Historycznym aspektem atrakcyjności Warcina jest postać Ottona von Bismarcka - kanclerza Prus i zjednoczonej Rzeszy. Dwadzieścia siedem lat pobytu kanclerza w Warcinie oraz kolejne pięćdziesiąt jeden lat posiadania tych włości przez jego rodzinę pozostawiło w Warcinie trwałe pamiątki - zabytki kultury materialnej.

Cały współczesny obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako „Zespół pałacowo-parkowy i folwarczny”. W jego skład wchodzą: pałac, wozownia pałacowa, dwór, spichlerz, obora  dworska oraz park pałacowy z drzewostanem i obiektami terenowymi. Główną atrakcją jest neoklasycystyczny pałac, którego najstarsza część została wybudowana w latach 1655-1664. Ważnym obiektem jest również znajdująca się obok XVII-wieczna szachulcowa wozownia należąca ongiś do pałacu, która kilka lat temu została zrekonstruowana i mieści się w niej Centrum Edukacji Regionalnej. Odbywają się tam kursy i szkolenia oraz liczne imprezy kulturalne o charakterze lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym. W sali wystawowej prezentowane są wystawy malarskie, rzeźbiarskie i myśliwskie. Bogata działalność Centrum związana jest z edukacją historyczną, przyrodniczą i regionalną.

Największą atrakcją pałacu jest tzw. sala kominkowa - dawny gabinet Bismarcka z zachowanym całkowitym wystrojem i wyposażeniem. Zachowało się również oryginalne biurko kanclerza, dwie  szafy oraz oryginalny, dotychczas działający sejf kanclerza. Po zwiedzeniu pałacu koniecznie trzeba zobaczyć otaczający go park, który został założony przez Wernera von Podewils około 1880  r. Wokół parku, pałacu i wozowni znajduje się ścieżka ekologiczno-edukacyjna, która prowadzi przez najciekawsze przyrodnicze miejsca. W Warcinie i okolicy znajduje się ponad 40 drzew wpisanych na listę pomników przyrody. Park ma regularny podział wyznaczonymi ścieżkami. Zachwyca starym drzewostanem, cienistymi przejściami i tarasowo ukształtowanym głównym zboczem. Mostek nad stawkiem, kładki na ścieżkach, altana na wzniesieniu oraz zadaszone źródło wody pitnej (zwane obecnie źródłem „Joanna”), kaskadowy potoczek w ogrodzie botanicznym i liczne ławki w parku stanowią o jego niebywałym uroku.

żródło: Turystyka aktywna na wsi - powiat słupski
redakcja tekstów: Maria Matuszewska
wydawca: Starostwo Powiatowe w Słupsku
ul. Szarych Szeregów 14, 76-200 Słupsk
tel. 59 842 37 73, faks 59 842 71 11
e-mail: promocja@powiat.slupsk.pl
www.powiat.slupsk.pl

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

https://veturo.pl/article/3239/pomorze-warcino-ciekawe-atrakcje-palac-ottona-von-bismarcka/