google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zabytki Namysłowa

Miasto zapisało się na kartach historii w 1348 r., kiedy Kazimierz Wielki zawarł tu pokój z cesarzem Karolem Luksemburskim, na mocy którego Śląsk przyznano Czechom.

Zabytki NamysłowaNamysłow

fot: Mat Matys CC BY-SA

W Namysłowie znajduje się jeden z najstarszych polskich browarów. Piwo warzono w nim już ponad 700 lat temu, więc prawdopodobnie obydwaj władcy delektowali się jego smakiem. Znajdujący się obecnie na zamkniętym terenie browaru zamek obronny typu nizinnego pochodzi z XIV w., później był parokrotnie przebudowywany. Został wzniesiony z cegły w układzie gotyckim, na wysokiej podmurówce z kamienia polnego.

Na dziedzińcu znajduje się późnorenesansowa studnia, zdobiona bogato maszkaronami, motywami roślin i głowami lwów. Gotycki, wysoki na 53 metry, ratusz sięga początkami lat 1374-89. Pierwotny budynek powstał na rzucie prostokąta. W XVIII i XIX w. dobudowano wokół wieży dodatkowe jej człony. Przed ratuszem zwraca uwagę neorenesansowa fontanna. U zwieńczenia jej kolumny znajduje się figurka nagiego chłopca, przytrzymującego lewą ręką rybę, a prawą wazę.

Otaczające miasto mury obronne, niektóre podwójne, powstały w latach 1350-1359. Niewielkie ich fragmenty przetrwały do dnia dzisiejszego. W Bramie Krakowskiej z II połowy XIV w. zachowała się wnęka mieszcząca niegdyś podnoszone okratowanie. Wkomponowana w kwadratową ceglaną więżę o wysokości 36 metrów, stanowi ciągle główną drogę wjazdową do miasta. Na odrestaurowanej wieży znajduje się punkt widokowy.


Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Tekst: Agnieszka Malik, Ewa Malik
Redakcja: Piotr Mielec, Anna Zieleń-Kołoczek
www.orot.pl

Pobyt w grodzie rycerskim w Biskupicach pod Byczyną ...

Wieża o wysokości 42 metrów jest pozostałością po ...

Kamień Śląski, wieś w województwie opolskim, ma wiele ...

Park Nauki i Rozrywki w podopolskim Krasiejowie to ...

Zamek Moszna powstał w połowie wieku XVII. Część ...

Nysa - jedno z największych miast na Opolszczyźnie ...

gastronomia

https://veturo.pl/article/3242/namyslow-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca-zwiedzanie/