google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Lidzbark Warmiński - atrakcje turystyczne

Historyczna stolica Warmii położona w widłach rzek Łyna i Symsarna. Znajdująca się na lidzbarskim zamku przez ponad 400 lat siedziba biskupów warmińskich spowodowała, że miasto było ważnym ośrodkiem politycznym, centrum wiary i kultury Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Na zamku rezydował książę poetów biskup Ignacy Krasicki. W Lidzbarku Mikołaj Kopernik „wstrzymał słońce, a poruszył ziemię” pisząc swój komentarzyk do przyszłego epokowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Świadkami bogatej lidzbarskiej historii są również inne wysokiej klasy zabytki. Pośród nich wymienić należy XIV-wieczną kolegiatę świętych apostołów Piotra i Pawła wraz z zabudowaniami klasztornymi i wikarówką, barokowy kościół Podwyższenia Krzyża św., Oranżerię Krasickiego, mury obronne z Wysoką Bramą, dawny kościół ewangelicki, obecnie cerkiew.

Bogata historia to nie jedyny atrybut Lidzbarka Warmińskiego. Wdzierająca się do jego centrum przyroda w postaci rzek Łyna i Symsarna jest atrakcją dla aktywnych miłośników turystyki wodnej, zwłaszcza dla kajakarzy.

Odwiedzający miasto turyści nie będą się tu nudzić dzięki wydarzeniom kulturalnym. Lidzbark  kipi wydarzeniami kulturalnymi, zwłaszcza latem. Odbywa się tu wiele imprez, m.in. Ogólnopolski Festiwal Sera, Bitwa pod Heilsbergiem, Lidzbarskie Wieczory Jazzowe, Festiwal Kultury Myśliwskiej, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. Wspaniale prezentuje się baza sportowa i związana z nią oferta dla osób pragnących aktywnie spędzić czas. Liczne pensjonaty, hotele czy czterogwiazdkowe centrum konferencyjno-wypoczynkowe na przedzamczu prezentują ofertę dostosowaną do każdej kieszeni.

wykorzystano fragmenty publikacji: Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski
Redakcja: Bartłomiej Wolfram
Wydawca: Starostwo Powiatowe w Hajnówce – www.powiat.hajnowka.pl, Fundacja Zielone Płuca Polski – www.fzpp.pl

W XIV wieku między rzekami Łyną i Symsarną ...

Gietrzwałd to niewielka wieś na Warmii i Mazurach, ...

Olsztyn nie tylko latem? Jak najbardziej. Na jesień ...

Szukacie podmuchu lata jesienią? Taki wiatr ma zapach ...

Dokąd pojechać, by zjeść najlepsze jagodzianki w kraju? ...

Archeolodzy prowadzą badania mające zlokalizować miejsce rozpoczęcia bitwy ...

https://veturo.pl/article/3258/lidzbark-warminski-atrakcje-ciekawe-miejsca-co-warto-zobaczyc/