google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Szczytno - atrakcje turystyczne

Zwiedzanie tego niewielkiego miasta zaczyna się zwykle od jego najważniejszego elementu, którym są dwa jeziora w centrum: Domowe Duże i Domowe Małe.

Szczytno - atrakcje turystyczneSzczytno

fot. Zero Jeden CC BY-SA

Niczym dwa płuca, rozłożone pomiędzy lasami, nadają rytm miastu. Znad jeziora można dojrzeć wieżę ratuszową, w której niegdyś, wg legendy i powieści H. Sienkiewicza „Krzyżacy”, więziono Danusię Jurandównę. Dziś trwałe ruiny zamku krzyżackiego przyciągają turystów swoją tajemnicą. Natomiast z wieży ratuszowej, dostępnej dla każdego, podziwiać można panoramę miasta i okolic.

To właśnie historyczny charakter miasta z szeregiem zachowanych zabytków takich jak: stary browar, wieża ciśnień, obiekty sakralne różnych wyznań, cmentarze (katolicki, ewangelicki i  żydowski), Chata Mazurska czy ratusz z wieżą widokową, zasługuje na szczególną uwagę. Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Szczytna, okraszonej wycinkami z jego historii, uzupełnił pilotażowy projekt pt. „Z Mazurskim Pofajdokiem po zabytkach i dziejach Szczytna”. Oznakowano wybrane zabytki miejskie w formie tablic wolno stojących i naściennych z opisami i dawnymi  fotografiami.

Ponadto jedynie w Muzeum Mazurskim w Szczytnie można zobaczyć unikatową kolekcję ręcznie malowanych mazurskich kafli piecowych www.muzeumszczytno.art.pl. Tam, gdzie woda i  las, tam, gdzie płynął nam czas (muzyka i słowa: K. Klenczon), to pierwsze wersy piosenki Krzysztofa Klenczona, rodzimego artysty, który właśnie tutaj spędził dzieciństwo. Piosenki, która sprawia, że cuda mazurskiej przyrody można poczuć, dotknąć i zobaczyć.

Informacja turystyczna - www.turystyka.szczytno.pl

wykorzystano fragmenty publikacji: Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski
Redakcja: Bartłomiej Wolfram
Wydawca: Starostwo Powiatowe w Hajnówce – www.powiat.hajnowka.pl, Fundacja Zielone Płuca Polski – www.fzpp.pl

W XIV wieku między rzekami Łyną i Symsarną ...

Gietrzwałd to niewielka wieś na Warmii i Mazurach, ...

Olsztyn nie tylko latem? Jak najbardziej. Na jesień ...

Szukacie podmuchu lata jesienią? Taki wiatr ma zapach ...

Dokąd pojechać, by zjeść najlepsze jagodzianki w kraju? ...

Archeolodzy prowadzą badania mające zlokalizować miejsce rozpoczęcia bitwy ...

rozrywka

https://veturo.pl/article/3260/szczytno-atrakcje-ciekawe-miejsca-co-warto-zobaczyc-zamek-wieza/