google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują się tu ostatnie w Europie Środkowej i Zachodniej, tak rozległe i prawie niezmienione torfowiska z różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów.

Miłośnicy turystyki przyrodniczej mogą podziwiać unikalną faunę i florę podczas wycieczek pieszych i rowerowych oraz na specjalnych ścieżkach edukacyjnych Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wiosenne rozlewiska Biebrzy stanowią cel przyjazdów setek ornitologów z całej Europy, można wtedy podziwiać około 280 gatunków ptaków, z czego 180 lęgowych. Swoje siedliska mają tu m.in. orliki, błotniaki, wodniczka, dubelt, bekasik, batalion, czapla siwa, bocian czarny. Bagna Biebrzańskie są jednocześnie największą w kraju ostoją populacji łosia. Wszystkie te walory przyrodnicze można podziwiać podczas spływu Biebrzątratwami i kajakami, które stanowią prawdziwe wyzwanie dla osób pragnących aktywnie spędzić wolny czas, sprawdzić swoje siły i umiejętności nawigacji. Jest to doskonały sposób na zobaczenie z bliska piękna przyrody rzeki Biebrza, ale także Kumiałki, Olszanki, które również kuszą swymi atrakcjami turystów.

Specyficzny klimat terenów to nie tylko wspaniała przyroda, ale także miasteczka i wsie z zabytkami architektury  sakralnej i świeckiej, świadczące o bogatej historii regionu. Zachowały się tu liczne przykłady charakterystycznego drewnianego budownictwa mieszkalnego z oryginalnymi elementami zdobniczymi mającymi delikatne wpływy orientalne, tatarskie i żydowskie. Stare drewniane budynki oraz przydrożne krzyże i kapliczki podkreślają odrębność kulturową regionu, zachwycają i przyciągają turystów oraz poszukiwaczy dawnej wsi podlaskiej. Każda gmina ma na swoim obszarze wiele zabytkowych obiektów godnych obejrzenia. Najcenniejsze, to: kościół pw. św. Anny w Starej Kamiennej, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Giełczynie, kościół pw. św. Mateusza w Jaminach, drewniany młyn z początku XXw. w Rudce.

Pisankarstwo, tkactwo, hafciarstwo, plecionkarstwo, rzeźbiarstwo i pieczenie obrzędowych wypieków to ciągle żywe tradycje, które są kultywowane do dzisiaj. W Muzeum Lipskiej Pisanki można podziwiać słynne lipskie pisanki wielkanocne o niepowtarzalnym wzorze, a osoby zainteresowane mogą samodzielnie wykonać pisankę pod okiem lipskich artystek. Region Doliny Biebrzy to także ciągle żywe tradycje tkania dywanów dwuosnowowych. Tradycje tej archaicznej i prawie zapomnianej w Europie techniki tkackiej kontynuuje się w Izbie Tkactwa Regionalnego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie. Można tam nie tylko podziwiać kolekcję janowskich tkanin dwuosnowowych, które trafiły do muzeów i galerii w kraju i za granicą, lecz także poznać sposób wykonywania dywanów.

wykorzystano fragmenty publikacji: Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski
Redakcja: Bartłomiej Wolfram
Wydawca: Starostwo Powiatowe w Hajnówce – www.powiat.hajnowka.pl, Fundacja Zielone Płuca Polski – www.fzpp.pl

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

Pieniny to efektowne szczyty górskie i zróżnicowana przyroda. ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/3261/dolina-biebrzy-przyroda-tratwy-kajaki-zabytki-tworcy-ludowi/