google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Mikołajki - atrakcje turystyczne

Nazwa miasta wywodzi się od świętego Mikołaja, opiekuna żeglarzy i przejść wodnych. Mikołajki, nazywane Perłą Mazur, Wenecją Północy, położone są na przesmyku jezior: Mikołajskiego i Tałty, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

To węzeł dróg żeglownych dla kierunków z Giżycka, Rucianego-Nidy, Pisza i Rynu. W sezonie letnim Mikołajki przeobrażają się w gwarne centrum turystyczne z rozbrzmiewającą muzyką szantową. To raj dla wodniaków, żeglarzy i ludzi pragnących aktywnie wypoczywać na jeziorach.

Miasto jest obecnie jednym  z najczęściej odwiedzanych  ośrodków turystycznych na Mazurach. Oferuje atrakcje o każdej porze roku. Zimą można tu poślizgać się na bojerach, wyciągnąć spod lodu rybę. Latem natomiast królują sporty wodne.

Można tu wziąć udział w licznych regatach organizowanych w sezonie turystycznym. W promieniu zaledwie kilku kilometrów od Mikołajek znajduje się szereg miejsc, w których możemy podziwiać unikalną florę i faunę Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Najpopularniejszym przysmakiem podawanym w żeglarskiej stolicy Polski jest mazurska sielawa przyrządzana na różne sposoby. Sielawę, sandacza, szczupaka i wiele innych mazurskich specjałów można spróbować podczas odbywającego się rokrocznie podczas obchodów dni miasta Mazurskiego Festiwalu Rybnego „Rybkę na zdrowie”. Tu także odbywa się Festiwal Szantowy, który uważany jest za jeden z najstarszych festiwali szantowych organizowanych w naszym kraju.

wykorzystano fragmenty publikacji: Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski
Redakcja: Bartłomiej Wolfram
Wydawca: Starostwo Powiatowe w Hajnówce – www.powiat.hajnowka.pl, Fundacja Zielone Płuca Polski – www.fzpp.pl

Od kilku lat na mazurskim szlaku zauważalny jest ...

Warmia i Mazury kojarzą się przede wszystkim z ...

Mazury to bezsprzecznie jeden z piękniejszych regionów Polski, ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/3263/mikolajki-atrakcje-ciekawostki-co-warto-zobaczyc/