google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Ufundowany przez króla Manuela I klasztor to doskonały przykład portugalskiego stylu manuelińskiego, którego charakteryzują finezyjne zdobienia o motywach orientalnych i morskich (m.in. liny okrętowe, koralowce).

Klasztor Hieronimitów w LizbonieKlasztor Hieronimitów w Lizbonie

fot: Remigiusz Józefowicz CC BY-SA

Wielkość klasztoru oraz bogactwo zdobień ukazują ówczesną potęgę Portugalii, która wzbogaciła się na zyskownym handlu produktami z Afryki i Orientu.

Wnętrze kryje w sobie grobowce rodziny królewskiej oraz trzech ważnych postaci: podróżnika Vasco da Gamy, który odkrył nowy szlak morski do Indii, poety Luisa de Camões – autora poematu „Luzjada”, opisującego tę wyprawę, oraz grobowiec modernistycznego pisarza Fernando Pessoa.

Z klasztorem wiąże się również kilka ciekawostek. Budowla przetrwała silne trzęsienie ziemi z 1755 r., które zniszczyło większość budynków stolicy. Tutaj powstał przepis na słynną, lizbońską babeczkę pastel de Belém, której oryginalną recepturę zna jedynie kilku pracowników pobliskiej cukierni Pastéis de Belém.

Tutaj również podpisano Traktat Lizboński reformujący Unię Europejską. Klasztor znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

www.mosteirojeronimos.pt 

Położona u północnych wybrzeży Afryki, na oceanie Atlantyckim, ...

O Aveiro, leżącym 60 kilometrów na północ od ...

Coimbra, obok znajdującego się na północy Guimaraes, jest ...

W Portugalii ręcznie malowane i szkliwione płytki ceramiczne ...

Parque Nacional da Peneda-Gerês jest jedynym obszarem w ...

https://veturo.pl/article/3278/portugalia-lizbona-zwiedzanie-klasztor-hiernimitow-atrakcje/