plaża w Rozewiu

Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu?

W XVII wieku żył bogaty kupiec i żeglarz o imieniu Frank. Całe życie spędził na morzu odwiedzając wiele zakątków świata. W każdą podróż zabierał córkę Kristę, wierząc, że jej obecność przynosi mu szczęście.

Rozpieszczał ją, kupując w czasie podróży klejnoty i stroje. Ona zaś swoją urodą i urokliwym śpiewem umilała czas żeglowania ojcu i załodze. Pewnego dnia, gdy kapitan Frank chciał już wypływać w stronę Kołobrzegu, powiadomiono go o zbliżającym się sztormie. Żeglarz jednak nie posłuchał ostrzeżenia, wierzył bowiem, że obecność Kristy zapewni mu bezpieczeństwo podczas największego sztormu. Będąc już na morzu, jak zwykle poprosił córkę, aby zaczęła nucić swe urokliwie pieśni.

Sternik, zasłuchany wpiękny dziewczęcy głos , nie zauważył wystającego głazu i roztrzaskało niego łódź. Uratowała się jedynie Krista, która wspiąwszy się na urwisko ułożyła stos i chciała zapalić ogień, aby wskazać żeglarzom drogę ratunku. Bez krzesiwa była jednak bezradna. Wszystkich żeglarzy wraz z jej ojcem pochłonęło morze. Zrozpaczona po śmierci ojcapozostała na rozewskim brzegu i postanowiła na wzgórzu palić ogień, aby ostrzegać innych żeglarzy przed zdradliwym przylądkiem.

Nie zważając na porę roku, dzielna dziewczyna wchodziła na wysoczyznę i rozpalała wielkie ognisko. Niektórzy twierdzą, że wzruszona ludność pomagała jej w tym dziele, jak mogła. Wierna córka paliła ogień przez wiele lat, aż do swej śmierci. Była ona pierwszym rozewskim latarnikiem.

źródło: zsi1katowice.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(59) "Latarnia Rozewie - Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu?" ["meta_desc"]=> string(89) "Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu? Ciekawostkę turystyczną przedstawia veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(32) "Ciekawostki turystyczne w Polsce" ["author"]=> string(8) "mat.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.83057664601499681111818063072860240936279296875) ["lng"]=> float(18.334465024303899127744443831034004688262939453125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Latarnia Rozewie - Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu?

meta_keys:

meta_desc: Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu? Ciekawostkę turystyczną przedstawia veturo.pl

watermark:

interesting_places: Ciekawostki turystyczne w Polsce

author: mat.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Latarnia Rozewie - Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu?

meta_keys:

meta_desc: Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu? Ciekawostkę turystyczną przedstawia veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat.red.

meta_desc: Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu? Ciekawostkę turystyczną przedstawia veturo.pl