google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu?

W XVII wieku żył bogaty kupiec i żeglarz o imieniu Frank. Całe życie spędził na morzu odwiedzając wiele zakątków świata. W każdą podróż zabierał córkę Kristę, wierząc, że jej obecność przynosi mu szczęście.

Kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu?plaża w Rozewiu

fot: CC BY-SA

Rozpieszczał ją, kupując w czasie podróży klejnoty i stroje. Ona zaś swoją urodą i urokliwym śpiewem umilała czas żeglowania ojcu i załodze. Pewnego dnia, gdy kapitan Frank chciał już wypływać w stronę Kołobrzegu, powiadomiono go o zbliżającym się sztormie. Żeglarz jednak nie posłuchał ostrzeżenia, wierzył bowiem, że obecność Kristy zapewni mu bezpieczeństwo podczas największego sztormu. Będąc już na morzu, jak zwykle poprosił córkę, aby zaczęła nucić swe urokliwie pieśni.

Sternik, zasłuchany wpiękny dziewczęcy głos , nie zauważył wystającego głazu i roztrzaskało niego łódź. Uratowała się jedynie Krista, która wspiąwszy się na urwisko ułożyła stos i chciała zapalić ogień, aby wskazać żeglarzom drogę ratunku. Bez krzesiwa była jednak bezradna. Wszystkich żeglarzy wraz z jej ojcem pochłonęło morze. Zrozpaczona po śmierci ojcapozostała na rozewskim brzegu i postanowiła na wzgórzu palić ogień, aby ostrzegać innych żeglarzy przed zdradliwym przylądkiem.

Nie zważając na porę roku, dzielna dziewczyna wchodziła na wysoczyznę i rozpalała wielkie ognisko. Niektórzy twierdzą, że wzruszona ludność pomagała jej w tym dziele, jak mogła. Wierna córka paliła ogień przez wiele lat, aż do swej śmierci. Była ona pierwszym rozewskim latarnikiem.

źródło: zsi1katowice.pl

Wybór noclegu na rodzinne wakacje nad morzem jest ...

Co roku setki Polaków szukają tego cennego pierwiastka ...

Serdecznie zapraszamy do Chłapowa, miejscowości malowniczo położonej nad ...

Całoroczny pensjonat z basenem, położony nad morzem w ...

Rozewie – kiedyś wojskowe osiedle, dziś turystyczna atrakcja ...

Dla wczasowiczów przebywających w nadmorskich miejscowościach Scena Kulturalna ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/3290/latarnia-rozewie-legenda-ciekawostki-turystyczne/