google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bies i Czady

Bardzo dawno temu, kiedy kraina gór, lasów i połonin była bezludna i dziewicza, panował na niej Zły Bies. Zły był zazdrosny o swoją ziemię i nie chciał z nikim się nią dzielić.

Bies i CzadyGóra Smerek, Bieszczady

fot: Rafik CC BY-SA

Pewnego razu przywędrowało tu z daleka plemię, któremu przewodził młody, silny i mądry San. Postanowili osiąść tu na stałe. Zbudowali chaty i założyli wieś nad największą rzeką. Rozgniewany Bies, przeszkadzał przybyszom, jak tylko mógł z pomocą swoich pomocników - Czadów. Były to pokraczne ludziki, ruchliwe, psotne i wesołe, szkodziły ludziom, ile tylko mogły.

Pewnego dnia dobry San uwolnił Czada spod powalonego drzewa, ratując mu życie. Wdzięczny za ocalenie duszek postanowił nie tylko ludziom nie szkodzić, ale pomagać. Odtąd te małe stworzenia polubiły ludzi i pomagały im, jak tylko umiały. Bies nie mógł się pogodzić z porażką i wyzwał Sana do walki. Bies zatonął w rozszalałej rzece, ale i nie uratował się osłabiony walką, San. Gdy następnego dnia wody opadły, na dnie rzeki ludzie znaleźli splecione ze sobą w śmiertelnym uścisku dwie postacie. Oddając hołd odwadze i waleczności swego wodza, osadnicy nazwali jego imieniem wielką rzekę. I w ten sposób pozostał - tak jak tego pragnął dzielny San - na ziemi, którą pokochał. Góry, przez które przepływa ta rzeka, nazwali Bies Czadami, od imienia ich złego władcy i psotnych duszków.

źródło: zsi1katowice.pl

Krosno, miasto położone w województwie podkarpackim, zwane niegdyś ...

Na bielawskim rynku stoi pomnik  sowy wspieranej  przez ...

W bardzo dawnych czasach, w niedostępnych górach, w ...

Pan Bóg był tak pochłonięty tworzeniem świata, że ...

W XVII wieku żył bogaty kupiec i żeglarz ...

Toruń – miasto kojarzone z piernikami i Kopernikiem ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3292/jak-powstaly-bieszczady-legendy-ciekawostki-turystyczne/