google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Groty solankowe – nadmorski klimat na wyciągnięcie ręki

Groty solne w Polsce

Badania wykazują, że już 45 minut seansu w grocie solnej odpowiada trzem dniom nad morzem. Ten szczególny mikroklimat działa podobno dobroczynnie na nasze zdrowie i nastrój. Czy to prawda? Jak wygląda relaks w grocie solnej i w jaki sposób wpływa na samopoczucie człowieka?

Groty solankowe – nadmorski klimat na wyciągnięcie rękiGrota solankowa w mieście

© vladimirfloyd/Fotolia.com

Groty solne to pomieszczenia, w których podobno zamknięto wszystkie lecznicze właściwości nadmorskiego klimatu. Jedyne naturalne tego typu miejsce znajduje się w kopalni w Wieliczce, położonej na głębokości 110 metrów. Nie trzeba jednakże wyjeżdżać, aby skorzystać z właściwości soli. Groty solankowe znajdziemy nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych, ale w większości miast Polski.

Jak wygląda miejsce, które w kilka chwil przeniesie nas nad morze? Niewielkie pomieszczenie pokryte jest bladoróżowymi blokami solnymi, które najczęściej pochodzą z Morza Martwego, Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego, kopalń z Kaszmiru lub polskiej Kłodawy. W takich miejscach stosowane są rożne gatunki soli, które nawzajem się dopełniają. Wnętrze często jest delikatnie oświetlone przez solne lampy. Temperatura w grocie powinna być stała i wynosić około 23-24 °C, a wilgotność nie powinna przekraczać 45 procent. Tajemnicą grot jest system podgrzewania i inhalacji, dzięki któremu sól, dzięki cyrkulacji parującej wody, wytwarza zbawienne dla zdrowia jony ujemne oraz nasyca powietrze biopierwiastkami: jodem, magnezem, wapniem, sodem, chlorem, potasem, żelazem, miedzią, bromem, chromem oraz selenem. Dodatkowym bodźcem oddziałującym na zdrowie oraz samopoczucie są umiejscowione w grotach tężnie solankowe: na specjalnych konstrukcjach woda spływa po gałązkach tarniny wydzielając specjalny aerozol.

Krystalizująca się sól jonizuje, wytwarza energie i niezbędne dla zdrowia składniki. Wdychając powietrze nasycone cennymi składnikami, czujemy się jak na wakacjach nad morzem. Takie seanse wspomagają walkę z chorobami układu oddechowego i odpornościowego. Polecane są przy dolegliwościach związanych z alergią, zapaleniem zatok, astmą, jak również ze spadkiem nastroju wynikającego, np. z przemęczenia, przesilenia jesiennego lub wiosennego oraz narażenia na częsty stres. Pobyt w grocie solnej nie zastąpi jednakże leczenia, może jedynie wspomóc kurację. Badania naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa wykazały, że opiewane niegdyś cudowne właściwości soli nie są aż tak duże, jak mogło się wydawać. Przebywanie w jaskini solnej nie jest więc cudownym lekarstwem na choroby. Należy jednak zaznaczyć, że znacząco wpływa ono na poprawę nastroju i ogólne samopoczucie. No i przypomina nieco weekend nad morzem...

Seans w grocie solnej trwa przeciętnie 45 minut i kosztuje około 10 zł. W celach leczniczych zaleca się wizyty od 3 do 5 razy w tygodniu. Nie ma ograniczeń wiekowych, z jaskiń mogą korzystać również dzieci. Panuje w nich atmosfera wyciszenia, która pozwoli na oderwanie się od trosk dnia codziennego. Uspokojenie zapewnia relaksacyjna muzyka: delikatne dźwięki lub odgłosy natury, np. szum spadającej wody. Ciepłe oświetlenie oraz delikatna kolorystyka dopełniają całości.  Pobyt w grocie solnej jest niczym wakacje skondensowane do kilkudziesięciu minut.

Jaskinie solne znajdziemy w większości miast Polski, m.in. w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Gliwicach lub Gorzowie Wielkopolskim. Ponadto, dysponuje nimi większość polskich uzdrowisk. Warto poszukać takiego miejsca w bliskim sąsiedztwie i przygotować się na wakacyjny relaks w przyszłości.

nocleg

https://veturo.pl/article/330/groty-solankowe/