google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek w Człuchowie

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  elementem zabytku  jest,  widoczna  niemal  z  każdego  miejsca w mieściei  okolicach,  46-metrowa  wieża  zamkowa.

Według  niektórych źródeł,   była  najwyższą  wieżą  obronną w   średniowiecznej Europie. Nic dziwnego, skoro jest  pozostałością  po  potężnym zamku  krzyżackim  w  Człuchowie, który  dorównywał  swą świetnością malborskiemu. Wielkość zamku wynikała z tego, że  stanowił element pasa umocnień obronnych na granicy z Polską oraz  miał na celu manifestację siły i potęgi Zakonu. Zamek zajmował 2,5   ha powierzchni. Początek jego historii to rok 1312. To właśnie wtedy, w wyniku transakcji handlowej Człuchów został odsprzedany Krzyżakom. Naturalne walory obronne jezior otaczających osadę wykorzystano przy budowiewarowni, którą zlokalizowano na wąskim półwyspie wcinającym się w jezioro. 

Zamek szybko stał  się jedną  z najważniejszych twierdz krzyżackich. Niecałe półtora wieku Człuchów był w rękach zakonu. Po wojnie  trzynastoletniej, na mocy  postanowień drugiego pokoju toruńskiego z 1466 r., miasto na kolejne trzy wieki opanowały wojska polskie.   Wówczas gospodarzami na zamku stali się polscy starostwie m.in. z rodów Radziwiłłów, Leszczyńskich i Wejherów.

Odtąd potężna twierdza ponad 300 lat stała na straży północno-zachodniej granicy Polski, która biegła 20 km na  zachód  od miasta.  Największy  wpływ  na  dzisiejszy kształt  zamku  miały  wydarzenia  z  przełomu XVIII i XIX wieku. Niestety nie był to wpływ pozytywny. Gdy Prusacy wkroczyli do miasta w 1772  r.  

przechlewo.pl

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Warcino to nie tylko ciekawy „kawałek” historii, ale ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3303/czluchow-atrakcje-ciekawe-miejsca-zamek-zwiedzanie/