google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Liechtenstein – charakterystyka kraju

Liechtenstein to mikroskopijne państwo  w  samym  centrum  Alp. Niby  w  samym  środku  Europy, jednak nie każdy sobie zdaje sprawę z jego istnienia. Jedni myślą, że kraj ten  jest  częścią  Szwajcarii,  inni  ze względu na bardzo podobną nazwę mylą go z Lichtensteinem – gminą w Baden-Wurttemberg w Niemczech.

Liechtenstein  znajduje  się  między Szwajcarią  a  Austrią.  Ustrojem politycznym  w  Liechtensteinie  jest monarchia konstytucyjna, a formalnie od 1989 roku głową państwa jest książę  Hans-Adam  II

Całkowita powierzchnia tego kraju wynosi 160 km kwadratowych. Język, którym posługuje się zdecydowana większość mieszkańców, to język  niemiecki,  jednak nie tzw. Hochdeutsch, a dialekt szwajcarski. Jest to wyjątkowym utrudnieniem dla  większości  turystów,  jednak tubylcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do osób przybyłych i gdy widzą, że próbują oni porozumieć się w języku niemieckim, bez żadnego problemu „przechodzą” na Hochdeutsch. W urzędach, sklepach i  innych  tego  typu  miejscach przeważnie  można  też  się  porozumieć w języku angielskim.

Trochę historii
W  XIV  wieku  wyodrębniło  się hrabstwo Vaduz. Na przełomie XVII i  XVIII  wieku  książę  Hans Adam Andrzej, pochodzący z austriackiego rodu Liechtensteinów, przejął hrabstwo  Schellenberg  i  wszedł  w posiadanie hrabstwa Vaduz, a następnie połączył te dwa hrabstwa w niezależne księstwo Liechtenstein. W  ciągu  następnych  lat  księstwo należało do Związku Reńskiego, do Związku Niemieckiego, początkowo było powiązane politycznie i ekonomicznie  z Austrią,  a po pierwszej wojnie światowej  silne związki z Austrią zostały zastąpione zacieśnieniem więzi ze Szwajcarią poprzez m.in. unię pocztową i związek celny. Pierwsza konstytucja Liechtensteinu została  uchwalona  w  1862  roku, a kolejna w 1921 roku, która obowiązuje do dziś. W 1978 roku Liechtenstein został członkiem Rady Europy, w  1990  –  członkiem  Organizacji Narodów Zjednoczonych a w 1991 – członkiem EFTA.

źródło: www.ThePolandTimes.com

Życie  w  Liechtensteinie  toczy  się wyjątkowo  wolno  w  ...

https://veturo.pl/article/3310/Liechtenstein-charakterystyka-kraju-ciekawostki-atrakcje/