Laureaci konkursu Marmota & SWPT na szczycie Mnicha!

Zaledwie 3 dni po ogłoszeniu wyników konkursu fotograficznego „Uwolnij emocje zaklęte w górach”, jego laureaci „odebrali” nagrodę główną! Słynny, tatrzański Mnich został zdobyty przez kilkunastu osobową  ekipę, w skład której weszli laureaci konkursu, przewodnicy SWPT oraz przedstawiciele Marmota. Mimo wietrznych warunków atmosferycznych, jakie panowały w wyższych partiach Tatr 05.11, podejście szczytowe zakończyło się sukcesem wszystkich uczestniczących w nim laureatów konkursu!

Dla przypomnienia: 2 listopada Portal Tatrzański ogłosił 7 laureatów konkursu na najlepszą górską fotografię, organizowanego przez Stowarzyszenie Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich oraz markę Marmot – producenta specjalistycznej odzieży outdoorowej. 3 zwycięzców została wyłoniona dzięki największej ilości zdobytych „lajków” w drodze głosowania fanów Portalu Tatrzańskiego, którzy w dniach 07.09 – 23.10 oddawali głosy na swoich faworytów. W tej kategorii zwyciężyły zdjęcia autorstwa Piotra Tischnera, Michała Szuplaka i Mateusza Rosy.

Kolejne 3 osoby wybrało 8-osobowe Jury; jego uznanie zdobyły fotografie Magdy Jagodzińskiej, Karola Jendrysika i Sławomira Obody. Ostatnią osobą zaproszoną do udziału w ekspedycji na Mnicha – wskutek spontaniczne decyzji Jury – została Anna Przegendza, której zdjęcie znalazło się tuż za podium w głosowaniu fanów.

Swoją obecność w ekipie na Mnicha potwierdziła 3 z 7 laureatów – co ciekawe, w komplecie były to osoby z …3 najlepszymi wynikami w głosowaniu fanów Portalu Tatrzańskiego. Pozostali zwycięzcy, mimo szczerych chęci, nie dali rady dołączyć do zespołu. Skorzystali natomiast z przysługującego im prawa do wyboru zastępców, dzięki czemu sposobność wejścia na Mnicha zyskały 4 znajome im osoby. W miejscu zbiórki, na które wybrane zostało schronisko przy Morskim Oku dołączyła do nich aż 8 przewodników SWPT, 2 przedstawicieli Marmota oraz profesjonalny fotograf. Pogoda zapowiadała się korzystnie – temperatura oscylowała w granicach 0°C, świeciło słońce, wiatr nie urywał głów.

Nastąpiło spotkanie organizacyjne, został rozdany specjalistyczny sprzęt, przewodnicy udzielili niezbędnych wskazówek. Było chwilę po godzinie 8 rano, gdy ekipa ruszyła na szlak. Humory dopisywały, a marsz odbywał się w komfortowych warunkach atmosferycznych i bez komplikacji na szlaku. Około godz. 11 ekipa zameldowała się u podnóża Mnicha. Troje z przewodników SWPT przygotowało grunt pod atak szczytowy – założone zostały poręczówki, przygotowano punkty asekuracyjne. Uczestnicy ekspedycji dobrali się w parę z jednym z przewodników SWPT, po czym pary kolejno zaczęły wspinać się w górę Mnicha. Cała akcja trwała około 1,5h i zakończyła się pełnym sukcesem – wszyscy laureaci zgodnie stanęli na szczycie! Jeszcze kilka chwil na podziwianie widoków, obowiązkowa sesja foto i zaczęła się akcja opuszczania Mnicha oraz powrotu do  Morskiego Oka. W jej trakcie nieco pogorszyły się warunki – wiatr przybrał na sile, spadła temperatura. Nie ostudziło to jednak zapału uczestników ekspedycji, którzy po ok. 2,5h marszu dotarli do schroniska. Było ok. godz. 15, gdy uczestnicy zdali przewodnikom sprzęt, wykonane zostały kolejne pamiątkowe fotki, pojawiły się też podarki od marki Marmot. Następnie krótka posiadówka w schronisku, połączona z odprawa kończącą i wspólnymi podziękowaniami. Po nich nastąpił i każdy zadowolony rozjechał się w swoją stronę…