kuchnia japońska

Kuchnia japońska – najzdrowsza na świecie?

Pod względem kulinarnym na świecie bardzo wiele jest narodowych propozycji walczących o miano najlepszej kuchni świata. Jednak pod względem wartości zdrowotnych to właśnie kuchni japońskiej oddaje się często palmę pierwszeństwa. Czy jest to właściwa opinia?

Sekrety długowieczności mieszkańców Azji
Kuchnia japońska to dominacja warzyw, owoców morza i ryb. Mało jada się w niej mięsa, a źródłem węglowodanów jest ryż. Czerwone mięso to w zasadzie niemalże wyłącznie wołowina, i to wołowina nie byle jaka, a pochodząca z Kobe. Krowy rasy Wagyu są masowane i pojone piwem, nic więc dziwnego, że jest to jedno z najdroższych mięs świata. W japońskiej kuchni potrawa musi być czysta, to znaczy przygotowana z produktów poddanych jak najmniejszej obróbce. Dzięki temu wyczuć można naturalne smaki i zapachy, które zachwycają. Dotyczy to wszystkich elementów kompozycji dania. Produkty używane do gotowania są najczęściej świeże, zwłaszcza ryby i owoce morza, co niestety jest rzadko widywane w kuchni polskiej. W kuchni japońskiej raczej nie smaży się nic w głębokim tłuszczu, mało pojawia się tłuszczy zwierzęcych. Efektem tej dbałości o jakość jest w zasadzie brak osób cierpiących z powodu nadwagi. Oraz długość życia, ponieważ przeciętny Japończyk żyje 79 lat, natomiast Japonka – aż 86 lat.

Przyprawy
Kuchnia japońska nie mogłaby się obyć bez przypraw, które pełnią również funkcję zdrowotną. Mowa przede wszystkim o sosie sojowym, który dodaje smaku słonego, paście miso z sfermentowanej soi i słodu ryżowego, będącej podstawą wielu zup, oleju sezamowym, czy occie ryżowym. Wszystkie te propozycje pochodzą z mało przetworzonych produktów, posiadają naturalny smak. Wbrew europejskim wyobrażeniom, kuchnia japońska jest zdecydowanie mniej intensywna w smaku. Dominantę stanowią właśnie te naturalne aromaty. Na przykład zielony chrzan wasabi, niezbędny dodatek do sushi, działa bakteriobójczo, podobnie do polskiego chrzanu, którego jednak używamy w kuchni coraz rzadziej.

Podstawowe menu
Codzienne menu mieszkańców Japonii często opiera się na używaniu podobnych składników. W Japonii nie ma zwyczaju długotrwałego obżarstwa przy stole, a po posiłku powinno się unikać uczucia ciężkości na żołądku. Działanie przewodu pokarmowego wspiera często pita zielona herbata. Menu śniadaniowe w Japonii nieco przypomina lunch, na który często je się rybę z rusztu albo zupę stworzoną na bazie pasty miso. Japończycy często jadają w dzień na mieście, ale nie mają problemu z odnalezieniem zdrowych restauracji, na przykład z sushi albo ramenem. Dzieci do szkoły są przez swoje matki wyposażane w pudełka z bentō, tradycyjnym, rozbudowanym drugim śniadaniem. Zazwyczaj dopiero kolacja jest większym posiłkiem, który spożywa się w gronie rodzinnym. Podstawą znowu jest ryż, ale na stole pojawiają się różnego typu dania podgrzewane w specjalnych naczyniach przez płomienie świec. To także moment na jedzenie sashimi. Nie można zapomnieć także o japońskich grzybach shitake, uważanych za grzyby wpływające na długotrwałe zdrowie.

Kuchnia japońska składa się z prostych, naturalnych smaków, wokół których budowana jest prawdziwa mitologia wspólnego przeżywania posiłków. Duża ilość ryb i warzyw w formie surowej, to główny powód, dlaczego tę kuchnię uznaje się za najzdrowszą na świecie.

Poznaj japońską mądrość w preparatach  Spiropharm

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(46) "Kuchnia japońska – najzdrowsza na świecie?" ["meta_desc"]=> string(129) "Kuchnia japońska to dominacja warzyw, owoców morza i ryb. Mało jada się w niej mięsa, a źródłem węglowodanów jest ryż." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-1.75781249975528" ["lng"]=> string(17) "-6.21919613231634" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "JPN" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kuchnia japońska – najzdrowsza na świecie?

meta_keys:

meta_desc: Kuchnia japońska to dominacja warzyw, owoców morza i ryb. Mało jada się w niej mięsa, a źródłem węglowodanów jest ryż.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kuchnia japońska – najzdrowsza na świecie?

meta_keys:

meta_desc: Kuchnia japońska to dominacja warzyw, owoców morza i ryb. Mało jada się w niej mięsa, a źródłem węglowodanów jest ryż.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Kuchnia japońska to dominacja warzyw, owoców morza i ryb. Mało jada się w niej mięsa, a źródłem węglowodanów jest ryż.