Jachty spacerowe typu houseboat coraz bardziej popularne na Mazurach

Od kilku lat na mazurskim szlaku zauważalny jest zdecydowany wzrost ilości jachtów spacerowych. Nowa forma spędzania wolnego czasu na jachcie motorowym, tak bardzo przypadła urlopowiczom do gustu, że obecnie prawie każda firma oferująca czarter jachtów na Mazurach posiada w swojej ofercie jakiś houseboat.

Jak to się stało, że przybyło tyle jachtów motorowych w tak krótkim czasie?
Jeszcze kilka lat temu, na szlaku wielkich jezior mazurskich można było spotkać tylko pojedyncze egzemplarze. Jednak wraz ze zmianą przepisów dotyczących wynajmowania jachtów motorowych bez patentu sytuacja uległa dużej i zauważalnej zmianie.Okazuje się, że obecnie duży jacht motorowy ( nawet 13 metrowy!) możesz wynająć zupełnie bez patentu. Powinieneś jednak uwzględnić dwa następujące aspekty: musisz szukać łodzi, która posiada silnik spalinowy max 13-konny, lub która rozwija prędkość max 15KM/h. Oznacza to, że możesz wynająć jacht, który posiada mocniejszy silnik niż 13 KM(jest to zdecydowanie wskazane przy gabarytach jachtu powyżej 9 m długości), ale nierozwijający dużych prędkości.Tyle przepisy, ale co na to rzeczywistość?

Rzeczywistość jest taka, że powyższe udogodnienia generują wiele pozytywów jak i negatywów.
Do zmian na lepsze można na pewno zaliczyć fakt, że osoby, które nie posiadają uprawnień, ale mają doświadczenie w prowadzeniu jachtów posiadających silnik, mogą bez problemu przebierać w ofertach i korzystać na całego z aktywnego wypoczynku. Dotyczy to głównie osób, których nudzi siedzenie pod namiotem lub w domku, w jednym miejscu, przez kilka dni. Czarterując jacht motorowy codziennie możesz być w innym zakątku, przy innej plaży, zwiedzać Mazury „od środka”.

Dodatkowo, grupa żeglarzy, którym zmieniła się sytuacja z powodu na przykład powiększenia rodziny, też chętnie decyduje się na wynajem tak zwanego houseboata. Ani małe dzieci, ani ich mamy zwykle nie lubią przechyłów i składania masztów w trakcie rejsu. Zarówno na pokładzie jachtu spacerowego jak i pod nim jest wiele stabilnej przestrzeni do funkcjonowania oraz delektowania się widokami za burtą. Zdecydowana większość takich jachtów posiada zapinane, pełne cabrio- taki namiot wokół całej powierzchni kokpitu. Takie rozwiązanie zdecydowanie polepsza komfort bytowania w razie niepogody.

Przy tym całym „boomie” na jachty spacerowe na Mazurach zauważymy niestety sporo negatywów, które często przysłaniają pozytywy. Chodzi o sterników, którzy w przypływie emocji wywołanych hasłem : „bierz jacht bez patentu” zupełnie zapominają o tym, jaka odpowiedzialność wiąże się z takim przedsięwzięciem.

Chodzi tu przede wszystkim o to, że jeśli nie posiadasz podstawowego obycia na wodzie, nigdy nie prowadziłeś żadnego jachtu, to po prostu nie jest to wyzwanie dla Ciebie. Powinieneś najpierw popływać z kimś bardziej doświadczonym i aktywnie brać udział w sterowaniu łodzią. Nie mam tu na myśli krótkiego szkolenia przed rejsem – według mnie to zdecydowanie nie wystarczy. Najlepszym pomysłem byłoby spędzenie urlopu na jachcie spacerowym w towarzystwie osób zorientowanych w temacie. Dopiero po takim doświadczeniu można myśleć o samodzielnym wynajmowaniu jachtu.Niestety, nie wszyscy to rozumieją i często dochodzi do dantejskich scen w kanałach i portach na szlaku, gdzie szczególnie wymagana jest precyzja w sterowaniu oraz opanowanie siły bezwładności jachtu.

Jakie jachty najczęściej spotkasz na szlaku jezior mazurskich
Od lat, nieprzerwaną popularnością cieszą się jachty typu Nautika 1000 oraz Futura 860 (to te z wyższej półki). Jeśli posiadasz skromniejszy portfel, to bez trudu wynajmiesz jacht typu Calipso 750 – piękny to on nie jest, ale z tego, co mówią mi klienci – bardzo funkcjonalny.

Tekst przygotowała firma wynajmująca jachty – czarter jachtów z Marigo to świetny sposób na mazurskie wakacje.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(48) "Czarter jachtów na Mazurach - Mazury, houseobat" ["meta_desc"]=> string(125) "Prawie każda firma oferująca czarter jachtów na Mazurach posiada w swojej ofercie jakiś houseboat - sprawdź na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "21.6101074188668" ["lng"]=> string(16) "53.7474117845288" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Czarter jachtów na Mazurach - Mazury, houseobat

meta_keys:

meta_desc: Prawie każda firma oferująca czarter jachtów na Mazurach posiada w swojej ofercie jakiś houseboat - sprawdź na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Czarter jachtów na Mazurach - Mazury, houseobat

meta_keys:

meta_desc: Prawie każda firma oferująca czarter jachtów na Mazurach posiada w swojej ofercie jakiś houseboat - sprawdź na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Prawie każda firma oferująca czarter jachtów na Mazurach posiada w swojej ofercie jakiś houseboat - sprawdź na veturo.pl