Jak spakować dziecko na wyjazd

Nasze dzieci coraz częściej wyjeżdżają, na wycieczki szkolne czy obozy. To wyjazd, do którego trzeba dziecko odpowiednio przygotować, zapakować niezbędne rzeczy bez zbytniego obciążania dziecka.

Przygotowań do wyjazdu nie wolno zostawiać na ostatnią chwilę. Zacznij je tydzień lub dwa wcześniej. Sprawdź ubrania, buty i torbę podróżną. Zrób listę potrzebnych rzeczy a następnie sprawdź, co masz w domu a co trzeba dokupić lub naprawić, na przykład małą pastę do zębów czy środki czystości w małych opakowaniach. Unikniesz niespodzianek podczas pakowania. Pamiętaj, że takie rzeczy powinniście robić z dzieckiem we dwoje. Między innymi dlatego, że takie wspólne inicjatywy są potrzebne w relacjach rodzic -dziecko, ale też dlatego, że malec będzie wiedział, co ma ze sobą, co ułatwi mu pakowanie własnych rzeczach pod koniec pobytu, a przede wszystkim dlatego, że będzie wiedział, jak poskładać ubrania, żeby zmieściły się w torbie, gdzie włożyć kosmetyczkę i inne rzeczy, które zabierze ze sobą.

W co zapakować dziecko?
Dobierz rodzaj torby podróżnej do możliwości dziecka i celu jego podróży. Jeśli jedzie na stacjonarne wakacje, obóz czy kolonie, praktyczna okaże się walizka. Przez okres pobytu będzie znajdowała się w jednym miejscu, na pewno pod łóżkiem lub szafie, a dziecko nie będzie jej musiało dźwigać. Na obozy wędrowne lub wycieczki bardziej przydatny będzie plecak, który dziecko będzie w stanie udźwignąć.

Ubrania na każdą pogodę
Pakując ubrania, nie zapominaj o tych ulubionych przez dziecko, a tylko dyskretnie kontroluj, co pakuje do torby. Jeśli dziecko wybierze starą bluzę, której żadną miarą nie można pokazać w miejscu publicznym, wytłumacz maluchowi,dlaczego nie chcesz, żeby ją ze sobą zabrał.

W bagażu powinny znaleźć się ubrania i obuwie. Koszulki, skarpetki i majtki przygotuj tak, aby jeden komplet przypadał na jeden dzień pobytu, dołóż do tego dwie lub trzy pary majtek i skarpetek zapasowych. Świetnie, jeśli przygotujesz dziecku komplety – majteczki i skarpetki sparowane razem. Na pewno ułatwią dziecku codzienną garderobę. Zapakuj również dwie pary długich spodni, latem nie zapomnij o krótkich spodenkach, a co najmniej dwóch lub trzech ciepłych bluzach, najlepiej rozpinanych. Do tego czapka, zimą ciepła latem z daszkiem, szalik i rękawiczki zimą, oraz kurtka odpowiednia do pory roku. W bagażu dziecka powinna znaleźć się piżama, spodnie dresowe, klapki pod prysznic – bez nich może wrócić z grzybicą lub brodawkami, strój kąpielowy, ręcznik, buty sportowe i kapcie. Oczywiście, listę tę możesz modyfikować. Kapcie nie będą potrzebne w lesie, a strój kąpielowy na zimowisku w którego ofercie nie ma wyjazdów na basen.

Kosmetyki i środki czystości
W bagażu dziecka powinny znaleźć się również kosmetyki i środki higieny osobistej. Podstawową zawartością kosmetyczki powinna być pasta i szczoteczka, do tego mydło lub żel pod prysznic, szampon. Postaraj się, aby kosmetyki były w saszetkach lub małych opakowaniach podróżnych. Do tego przydatna jest szczotka do włosów lub grzebień, o ile dziecko ma fryzurę, która ich wymaga. W pakieciku nie powinno zabraknąć chusteczek higienicznych, środków ugryzienia komarów, środek przeciw komarom i kleszczom, kremy z filtrem UV. Latem przydatny jest ręcznik kąpielowy na plażę, oraz dwa ręczniki używane do higieny osobistej. Dobrze by było, gdyby się nieco między sobą różniły, ale równocześnie by były na tyle charakterystyczne, by dziecko ich nie “posiadało”. Możesz spróbować je oznaczyć, na przykład haftując ozdobny monogram na ręcznikach.

Przydatne drobiazgi
Na wyposażeniu powinien znaleźć się długopis, notes, w którym możesz zapisać najważniejsze adresy. Do tego ulubiona maskotka, gra kieszonkowa lub książki, a także portfel na pieniądze. Na pewno nie pakuj ostrych przedmiotów, scyzoryka czy nożyczek, chyba, że dziecko udaje się na obóz wędrowny i organizator w ujął takie rzeczy na liście niezbędnych przedmiotów. Nie pakuj lekarstw i tabletek, a jeśli twoje dziecko musi brać na przykład leki na alergię, poproś wychowawcę, by przechował mu leki i odpowiednio dozował.

Możesz zapakować dziecku telefon komórkowy, ale nie korzystaj z niego, by kontrolować co kilka godzin stan dziecka. Umów się na telefon raz dziennie lub co drugi dzień. Na szczęście, nie musisz dziś już pakować aparatu fotograficznego, gdyż większość telefonów posiada tę funkcję, a to świetna pamiątka z wyjazdu.

Artykuł przygotował Lazurowy Brzeg z Mielenka koło Mielna – ośrodek wypoczynkowy z domkami drewnianymi nad morzem.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(31) "Jak spakować dziecko na wyjazd" ["meta_desc"]=> string(106) "Przygotowań do wyjazdu nie wolno zostawiać na ostatnią chwilę. Zacznij je tydzień lub dwa wcześniej." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-16.0839843727608" ["lng"]=> string(17) "-8.91980386428476" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Jak spakować dziecko na wyjazd

meta_keys:

meta_desc: Przygotowań do wyjazdu nie wolno zostawiać na ostatnią chwilę. Zacznij je tydzień lub dwa wcześniej.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jak spakować dziecko na wyjazd

meta_keys:

meta_desc: Przygotowań do wyjazdu nie wolno zostawiać na ostatnią chwilę. Zacznij je tydzień lub dwa wcześniej.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Przygotowań do wyjazdu nie wolno zostawiać na ostatnią chwilę. Zacznij je tydzień lub dwa wcześniej.