google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zachełmie - tu znajdziesz ciszę i spokój

Wybierając się w Karkonosze nie mamy powodów do niezadowolenia, sami możemy bowiem zdecydować o tym, gdzie się zakwaterujemy korzystając z wielu możliwości.

Zachełmie - tu znajdziesz ciszę i spokójZachełmie

fot. mat. prasowe

Oczywiście, najczęściej na myśl przychodzą nam duże ośrodki takie, jak Karpacz i Szklarska Poręba, okazuje się jednak, że wcale nie musimy szukać w nich noclegów, jeśli obawiamy się, że gwar nie da nam szans na wypoczynek. Jednym z rozwiązań alternatywnych jest nocleg w Zachełmiu – wsi, która już od dziesięcioleci kusi turystów zakochanych nie tylko w górach, ale i w ciszy i spokoju.

Co warto wiedzieć o Zachełmiu?
Zachełmie to wieś położona w województwie dolnośląskim. Jest częścią powiatu jeleniogórskiego i gminy Podgórzyn i liczy sobie nieco ponad trzystu stałych mieszkańców. Jej rozwój jest ograniczony przede wszystkim z uwagi na położenie miejscowości, ta bowiem znajduje się na wysokości około 500 metrów n.p.m.

Historia Zachełmia
Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z siedemnastego stulecia, możemy przy tym domniemać, że założono ją już po wojnie trzydziestoletniej. Za obecny kształt Zachełmia w dużej mierze odpowiedzialni są uchodźcy religijni z Czech. To właśnie oni znaleźli schronienie w Karkonoszach, ono też wkładali wiele wysiłku w to, aby wieś nie tylko przetrwała, ale i mogła się rozwijać. Ludność miejscowa początkowo zajmowała się przede wszystkim pasterstwem i wyrębem lasu, z czasem jednak popularne stało się tu również tkactwo, a w pewnym momencie również sadownictwo. Sady wiśniowe w Zachełmiu są zresztą do dziś stałym elementem lokalnego krajobrazu.

Zachełmie jako wieś turystyczna
Aż do końca dziewiętnastego wieku życie mieszkańców wsi biegło z góry ustalonym rytmem. Miejscowość nie była areną wielkich wydarzeń historycznych i można było odnieść wrażenie, że niemal nikt nie wie o jej istnieniu. Wszystko zmieniło się w momencie, w którym została odkryta przez turystów, którzy docenili nie tylko panujący tu spokój, ale również mikroklimat korzystnie wpływający na ich zdrowie. W roku 1923 wykonano zresztą znaczący gest w ich kierunku budując drogę do wioski. Dostanie się do niej stało się od tej pory znacznie łatwiejsze, a to musiało przełożyć się na wzrost liczby odwiedzających ją gości. Również w latach powojennych nie zrezygnowano z promowania wsi wśród turystów. Ta nigdy nie straciła swojego kameralnego charakteru, zyskała jednak kilka budynków, które powstały tu właśnie po to, aby zwiększyć liczbę czekających na gości miejsc noclegowych.

Zachełmie dla aktywnych
Już sama możliwość przebywania w cichej, górskiej wiosce, jest dla wielu turystów szczytem marzeń. Jeśli jednak jesteśmy osobami aktywnymi, również możemy mieć pewność, że będziemy mieli powody do zadowolenia. Zachełmie to miejsce, w którym krzyżują się liczne szlaki turystyczne, wśród których znajdziemy zarówno te, które prowadzą do okolicznych wiosek, jak i te, które wiodą w góry. Ciekawy jest choćby niebieski szlak prowadzący ku Czarnej Przełęczy w Karkonoszach zwłaszcza, że dotarcie do celu nie powinno zabrać nam więcej niż trzy godziny. Już po godzinie drogi czarnym szlakiem można też dostać się na zamek Chojnik.

Artykuł został przygotowany przez Lawendowe Wzgórze.

Jeśli narty biegowe mają w Polsce stolicę, są ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pomiędzy  Karkonoszami  a  Rudawami  Janowickimi  leży  stare  górnicze  ...

Malownicze wodospady, rzadkie minerały, tajemniczy Walonowie i grasujący ...

Nadszedł czas wyjazdów wakacyjnych, nierzadko planowanych od wielu ...

Kościół Wang w Karpaczu przybył do Polski z ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3415/karkonosze-zachelmie-atrakcje-ciekawe-miejsca-lawendowe-wzgorze/