Kleszcze w lesie

Ochrona przed kleszczami

Każdego roku Sanepid za pośrednictwem mediów ostrzega przed kleszczami, które szczególnie latem atakują w lasach, parkach, na łąkach, a nawet przydomowych ogrodach. W ostatnich latach otwarcie mówi się już o pladze kleszczy, ponieważ ich populacja gwałtownie wzrosła, głównie ze względu na zmiany klimatyczne. Ukąszenie kleszcza może skończyć się zachorowaniem m.in. na groźną boreliozę, której rozpoznanie i leczenie jest niezwykle trudne. Jak jednak uchronić się przed tak małym owadem, który zwykle ma zaledwie 15 mm długości?

Gdzie i kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na atak kleszcza?
Kleszcze żyją głównie w lasach, choć coraz częściej można je spotkać również na terenach zielonych w miastach np. w parkach, na skwerach czy w ogródkach. Według danych Sanepidu największa populacja kleszczy znajduje się w województwach: podlaskim, warmińsko- mazurskim, małopolskim oraz mazowieckim – czyli głównie na terenach położonych na wschód od Wisły. Najmniejsze ryzyko ukąszenia przez kleszcza i zachorowania na chorobę odkleszczową jest w województwach północnych i w Wielkopolsce. Warto pamiętać, że kleszcze lubią lasy liściaste i mieszane, a także tereny o dużej wilgotności np. obrośnięte roślinnością obrzeża jezior i rzek. Owady te uaktywniają się już wczesną wiosną, gdy tylko temperatura przekroczy 0 stopni Celsjusza, jednak najbardziej agresywne są latem. Swoich ofiar szukają w ciągu dnia, najczęściej rano i w godzinach popołudniowych. Zwykle atakują nogi człowieka, ponieważ żyją w dolnym poszyciu lasu, do 30 cm nad ziemią. Gdy już znajdą się na ciele człowieka, nie gryzą od razu, lecz wędrują po ciele w poszukiwaniu najcieńszej skóry np. w pachwinie lub pod kolanem. Ugryzienia kleszcza zwykle się nie czuje, ponieważ w jego wydzielinie znajdują się substancje znieczulające. Dlatego owadowi udaje się nieraz pić krew swojej ofiary nawet przez kilka dni.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
Latem bardzo często chodzimy do lasu, uprawiając w nim jogging, spacerując z rodziną lub poszukując grzybów. Specjaliści zalecają, by przed wyjściem do lasu przede wszystkim zadbać o właściwy ubiór, który powinien szczególnie chronić dolne partie nóg (długie nogawki spodni i pełne buty), ręce (długie rękawy) oraz głowę (czapka lub chustka). Ubranie powinno być w jasnym kolorze, którego podobno kleszcze nie lubią. Z pewnością warto także zaopatrzyć się w specjalne środki odstraszające kleszcze.

Na rynku dostępne są głównie spraye, którymi należy się spryskać tuż przed wyjściem do lasu, a także bardziej nowoczesne ultradźwiękowe odstraszacze. Urządzenia te mają niewielkie rozmiary i przyczepia się je po prostu do ubrania. Po uruchomieniu emitują ultradźwięki, które zniechęcają kleszcze do zbliżania się. Ultradźwięki te nie są słyszalne ani przez ludzi, ani przez zwierzęta, nie zakłócają również pracy innych urządzeń np. telefonu czy odtwarzacza muzyki. Odstraszacze działają na baterie i są skuteczne przez około 12 miesięcy. Kleszczy nie należy lekceważyć, ponieważ ich ugryzienie może skutkować zachorowaniem na poważną i przewlekłą chorobę. Aby się skutecznie przed nimi chronić, warto stosować maksymalne środki ostrożności oraz wykorzystywać dostępne na rynku coraz nowsze i coraz skuteczniejsze metody zabezpieczania. Warto także pamiętać, by przed kleszczami chronić swoje zwierzęta, które często są bardziej narażone na ich atak niż ludzie.

Artykuł został przygotowany przez firmę Tatarek, producenta odstraszaczy kleszczy.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(83) "Jak uchronić się przed kleszczami w lesie - zabezpieczenia, kleszcze, odstraszacz" ["meta_desc"]=> string(162) "Na rynku dostępne są głównie spraye, którymi należy się spryskać tuż przed wyjściem do lasu, a także bardziej nowoczesne ultradźwiękowe odstraszacze." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "-23.466796871733" ["lng"]=> string(17) "-8.22453800720974" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Jak uchronić się przed kleszczami w lesie - zabezpieczenia, kleszcze, odstraszacz

meta_keys:

meta_desc: Na rynku dostępne są głównie spraye, którymi należy się spryskać tuż przed wyjściem do lasu, a także bardziej nowoczesne ultradźwiękowe odstraszacze.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jak uchronić się przed kleszczami w lesie - zabezpieczenia, kleszcze, odstraszacz

meta_keys:

meta_desc: Na rynku dostępne są głównie spraye, którymi należy się spryskać tuż przed wyjściem do lasu, a także bardziej nowoczesne ultradźwiękowe odstraszacze.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Na rynku dostępne są głównie spraye, którymi należy się spryskać tuż przed wyjściem do lasu, a także bardziej nowoczesne ultradźwiękowe odstraszacze.