google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Internetowy towarzysz podróży

Otodojazd - towarzysz podróży

Myśl o kolejnej samotnej podróży autem nie nastraja pozytywnie. Stoimy w korkach, dopada nas nuda, marzymy o tym, żeby z kimś porozmawiać. Razem łatwiej znieść trudy jazdy samochodem. Odpowiedzią na to jest carpooling, czyli podróż z nieznajomym.

Internetowy towarzysz podróżyOtodojazd

Mat. twórców serwisu

Do pracy lub w nieznane – czasami czeka nas jazda samochodem w pojedynkę. Niezależnie od powodów takich podróży, zazwyczaj wiążą się one z kilkugodzinnym słuchaniem radia, przeplatanym ziewaniem i frustracją. Przecież mogłoby być tak miło, gdyby obok nas siedział ktoś jeszcze. Ktoś, kto porozmawiałby z nami na jakikolwiek temat. W tym wypadku nawet pogawędka o pogodzie byłaby wybawieniem od monotonnej jazdy. Ostatecznie można powygłupiać się śpiewając największe hity Lata z Radiem.

Dla wszystkich tych, którzy nie lubią jeździć autem samotnie powstał carpooling, e-autostop lub inaczej car-sharing, czyli udostępnianie wolnych miejsc w samochodzie. Największymi tego typu serwisami w Polsce jest Otodojazd, czyli alternatywny transport osobowy. Jest to odpowiedź na coraz bardziej rosnące ceny benzyny i znaczne natężenie ruchu na krajowych ulicach. Twórcy serwisu zauważyli, że większość podróżnych, którzy poruszają się samochodami, ma jeszcze wolne miejsca, które przecież można by było wykorzystać. Zaobserwowali również – głównie na portalach społecznościowych – ogłoszenia osób, które potrzebują transportu w dane miejsce: „Może ktoś jedzie jutro do Krakowa i mógłby mnie zabrać?” Teraz nie musimy liczyć jedynie na szczęście i znajomych. Możemy odnaleźć współtowarzyszy podróży na stronie internetowej lub w aplikacji na telefonie.

Jeżeli mamy w samochodzie wolne miejsca lub szukamy osoby, która mogłaby nas podwieźć, rejestrujemy się na bezpłatnym serwisie i umieszczamy ogłoszenie. Musimy wtedy określić miejsce wyjazdu oraz punkt docelowy, cenę za przejazd, ilość wolnych miejsc oraz swoje preferencje, np. zabieram bagaże, mam klimatyzację, zabieram zwierzęta. Funkcja ta umożliwia personalizację oczekiwań. Jeżeli jesteś kobietą i boisz się jechać z nieznajomymi mężczyznami, możesz zaznaczyć pole „podróżuję tylko z kobietami”. To nie jedyne zabezpieczenie klientów serwisu. W celach ochrony powstał system ocen i komentarzy, dzięki któremu poznamy opinię na temat danego użytkownika. Dodatkowo, profil na Otodojazd zintegrowany jest z Facebookiem, dlatego nie ma mowy o anonimowości.

Jedną z najważniejszych cech serwisu Otodojazd jest wygoda. Bezpłatną aplikację możemy mieć na telefonie i umawiać się na przejazdy spontanicznie, w ostatniej chwili. Dodatkową funkcją jest odnajdywanie współpasażerów, którzy znajdują się w naszym pobliżu. W każdym momencie możemy komuś pomóc  podwieźć w interesujące obie strony miejsce. Aplikacja mobilna ponadto podaje w jakiej odległości od pasażera jest kierowca oraz kiedy będzie na miejscu. Pod koniec ubiegłego roku rozszerzoną ją również o możliwość personalizacji profilu, czyli wstawienia zdjęcia użytkownika lub samochodu bezpośrednio z telefonu.

Jeśli taki sposób oszczędzania nas nie przekonuje, możemy sięgnąć do kalkulatora kosztów umieszczonego na stronie internetowej serwisu. Dzięki niemu łatwo i szybko obliczymy, ile pieniędzy musimy przeznaczyć miesięcznie na dojazd do pracy i w jaki sposób dzielenie się kosztami pozwoli nam na znaczne obniżenie ceny przejazdu. Benzyna w Polsce jest coraz droższa, dlatego warto zastanowić się nad e-autostopem. Zadbamy wtedy nie tylko o nasz portfel, ale także o środowisko. Zmniejszenie ruchu samochodów znacznie obniży natężenie spalin w powietrzu. W efekcie będziemy bogatsi i zdrowsi.

Carpooling jest również okazją do zawarcia nowych, ciekawych znajomości. Kilkugodzinna podróż z kimś, kogo moglibyśmy nigdy nie spotkać, jest szansą na zdobycie przyjaźni. Rozmowy o wszystkim i niczym, wspólne zabijanie nudy, dzielenie się smakołykami i anegdotami z życia zbliża ludzi, którzy coraz częściej zapominają o bezpośrednim kontakcie z żywym – a nie internetowym, wirtualnym – człowiekiem. Podziel się kosztami i miejscem – może poznasz kogoś takiego, jak ty i podróże samochodem już nigdy nie będą samotne.

 

Paryż to jedna z tych europejskich stolic, którą ...

Serwis YouTube z roku na rok staje się ...

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Dotychczas wszystkie te osoby z Polski, które zainteresowane ...

Tak, w końcu! W końcu nadszedł ten czas, ...

Są stabilne i nadają się do ustawienia również ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/348/carpooling-2014/