google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tylicz – tam gdzie piekło oddycha

Tylicz to urocza mała miejscowość atrakcyjna dla wszystkich pragnących spokojnego i taniego wypoczynku. Jest tu ponad 800 kwater w pensjonatach i obiektach agroturystycznych.

Tylicz – tam gdzie piekło oddychaTylicz

fot. Robert Krajewski

O historii miejscowości i związków z nią bohatera dwóch narodów, Polski i USA Kazimierza Puławskiego dowiemy się w pobliskim Muzeum Dziejów Tylicza.  Tu też poznamy niezwykłą historię Konfederacji Barskiej. Bohaterskiego wystąpienia i czteroletnich walk z Rosją w latach 1768 -1772.  Będąc w Tyliczu musicie zobaczyć łemkowską cerkiew pw. Św. Kosmy i Damiana.

Na szczególną uwagę zasługuje ikonostas. Wielkość ikon patronów świątyni oraz św. Mikołaja, usytuowanych  w najniższym rzędzie ikon, jest znacznie wyższa niż carskie wrota i sięga rzędu następnego. Ciekawostką jest figura Chrystusa ukryta za jedną z ikon. Naprzeciw cerkwi kościół im. Maryi, obok  którego rośnie niezwykła lipa- pomnik przyrody. Ma już ponad 350 lat a w jej wypróchniałym wnętrzu wyrasta z korzeni nowe drzewo. Za kościołem wznosi się Golgota tylicka i dróżki różańcowe. To grupa kapliczek połączonych dziesiątkami różańcowymi, nad którymi góruje mityczna wieża Babel. 

Lokalną ciekawostką jest jaskinia „zbójeckie groty”. Ma 21m długości i według legendy kryje zbójeckie skarby, które zrabowano karawanom kupieckim zatrzymującym się przy źródełku wody mineralnej „Tyliczanka”. W Tyliczu oprócz „Tyliczanki” są trzy ogólnodostępne źródła, które ugaszą pragnienie nawet najbardziej spragnionego turysty. 

Mnie do Tylicza sprowadziło nie pragnienie. ale opowieści o Mofecie. Mofeta jest to naturalna ekshalacja dwutlenku węgla posiadająca 50 „bulgotek” i „dychawek”. Mofety trudno jest zaobserwować jeżeli gaz nie uchodzi do wody. Łemkowie twierdzili że w tych miejscach piekło oddycha gdyż wokół można było zobaczyć padnięte owady, ptaki a nawet i zwierzęta. A wszystko to za sprawą CO2, który cięższy od powietrza gromadzi się przy ziemi tworząc miejsca beztlenowe. 

Tylicz to urocza mała miejscowość atrakcyjna dla wszystkich pragnących spokojnego i taniego wypoczynku. Jest tu ponad 800 kwater w pensjonatach i obiektach agroturystycznych.

Nie rezygnuj z wypoczynku nawet jeżeli długoterminowa prognoza ...

To jeden z trzech ośrodków należących do „Rodziny ...

Laureat plebiscytów na najlepszą małą stację narciarską znajduje ...

Nie wiem jak wy, ale ja lubię zjeść ...

Wierchomla atrakcjami stoi! Tuż po niedzieli Stacja Narciarska ...

Położenie Krynicy-Zdrój na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, sprawia, ...

nocleg

zdrowie i uroda

https://veturo.pl/article/3483/tylicz-atrakcje-turystyczne-co-warto-zobaczyc/