google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tarnowskie Muzeum w Ratuszu

Są dziesiątki powodów żeby zobaczyć unikalne zbiory w Muzeum w Ratuszu z wystawą „W kontuszu i przy szabli - Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków”.  

 

Tarnowskie Muzeum w RatuszuMuzeum Miejskie w Tarnowie

fot. Robert Krajewski

 W zbiorach muzeum możecie podziwiać:

- Portret Bogdana Chmielnickiego z XVII w., który posłużył do charakteryzacji aktora Bohdana Stupki wcielającego się w postać Chmielnickiego w filmie "Ogniem i mieczem". 

- Jeden z najwyższych w Polsce kielichów, zdobiony personifikacjami 12 miesięcy. Zachowało się tylko trzy tego typu kielichy na świecie. 

- Zegar w wieży ratuszowej jest jednym z najstarszych działających zegarów wieżowych w Polsce. Pochodzi z końca XVII stulecia i by mógł wskazywać czas musi być codziennie nakręcany. 

- Renesansowa attyka (w typie polskim) na tarnowskim Ratuszu pochodzi z II poł. XVI w. i jest druga w Polsce - po attyce na Sukiennicach w Krakowie, na której zresztą była wzorowana. 

- Chiński bucik królowej Marysieńki Sobieskiej z II poł. XVII w. Prawdopodobnie został on zdobyty w czasie Odsieczy Wiedeńskiej (1683 r.) i podarowany jej przez cesarzową Eleonorę, żonę cesarza austriackiego Leopolda I Habsburga. (październik) 

- Kabat - dawne więzienie gdzie przetrzymywano przestępców. Obecnie widoczny od strony północnej Ratusza z poziomu płyty rynku 

- Zegar z XVIII w. wykonany przez gdańskiego mistrza Beniamina Zolla. Jest to zegar wiszący, z kolistą tarcza i z jedną wskazówką. W Polsce znajdują się jedynie dwa tego typu zegary. 

- Portret Barbary z Duninów Sanguszkowej z XVIII wieku, żony Pawła Sanguszki namalowany ręką samego mistrza Marcella Bacciarellego - nadwornego portrecisty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

- Wazy dekoracyjne z XVIII w. wykonane w Anglii w manufakturze Josiaha Wedgwood`a. Tego typu naczynia świadczyły o zamożności jak i o wysokim smaku artystycznym zamawiającego. Prezentowana kolekcja stanowi rzadkość, także ze względu na ilość zachowanych naczyń. 

- Zdobiony widokami miast portowych serwis kawowy z pocz. XVIII stulecia. Pochodzi z najstarszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni.

 

Muzeum Ceramiki od ponad 45 lat gromadzi zbiory ...

Usytuowane w kilku obiektach poradziwiłłowskiego zespołu zamkowego, muzeum ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale ...

nocleg

sport

https://veturo.pl/article/3509/tarnow-atrakcje-muzuem-w-ratuszu-zbiory/