Tarnowskie Muzeum w Ratuszu

Tarnowskie Muzeum w Ratuszu

Są dziesiątki powodów żeby zobaczyć unikalne zbiory w Muzeum w Ratuszu z wystawą „W kontuszu i przy szabli - Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków”.    

 W zbiorach muzeum możecie podziwiać:

– Portret Bogdana Chmielnickiego z XVII w., który posłużył do charakteryzacji aktora Bohdana Stupki wcielającego się w postać Chmielnickiego w filmie „Ogniem i mieczem”. 

– Jeden z najwyższych w Polsce kielichów, zdobiony personifikacjami 12 miesięcy. Zachowało się tylko trzy tego typu kielichy na świecie. 

– Zegar w wieży ratuszowej jest jednym z najstarszych działających zegarów wieżowych w Polsce. Pochodzi z końca XVII stulecia i by mógł wskazywać czas musi być codziennie nakręcany. 

– Renesansowa attyka (w typie polskim) na tarnowskim Ratuszu pochodzi z II poł. XVI w. i jest druga w Polsce – po attyce na Sukiennicach w Krakowie, na której zresztą była wzorowana. 

– Chiński bucik królowej Marysieńki Sobieskiej z II poł. XVII w. Prawdopodobnie został on zdobyty w czasie Odsieczy Wiedeńskiej (1683 r.) i podarowany jej przez cesarzową Eleonorę, żonę cesarza austriackiego Leopolda I Habsburga. (październik) 

– Kabat – dawne więzienie gdzie przetrzymywano przestępców. Obecnie widoczny od strony północnej Ratusza z poziomu płyty rynku 

– Zegar z XVIII w. wykonany przez gdańskiego mistrza Beniamina Zolla. Jest to zegar wiszący, z kolistą tarcza i z jedną wskazówką. W Polsce znajdują się jedynie dwa tego typu zegary. 

– Portret Barbary z Duninów Sanguszkowej z XVIII wieku, żony Pawła Sanguszki namalowany ręką samego mistrza Marcella Bacciarellego – nadwornego portrecisty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

– Wazy dekoracyjne z XVIII w. wykonane w Anglii w manufakturze Josiaha Wedgwood`a. Tego typu naczynia świadczyły o zamożności jak i o wysokim smaku artystycznym zamawiającego. Prezentowana kolekcja stanowi rzadkość, także ze względu na ilość zachowanych naczyń. 

– Zdobiony widokami miast portowych serwis kawowy z pocz. XVIII stulecia. Pochodzi z najstarszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni.

Artykuł powstał przy pomocy Taxi Viva Tarnów – sieci taksówek miejskich w Tarnowie i okolicach

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(73) "Tarnowskie Muzeum w Ratuszu - atrakcje, zwiedzanie - Tarnów, Małopolska" ["meta_desc"]=> string(94) "Są dziesiątki powodów żeby zobaczyć unikalne zbiory w Muzeum w Ratuszu - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(16) "Robert Krajewski" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.0124827092027004482588381506502628326416015625) ["lng"]=> float(20.988317725121799384169207769446074962615966796875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Tarnowskie Muzeum w Ratuszu - atrakcje, zwiedzanie - Tarnów, Małopolska

meta_keys:

meta_desc: Są dziesiątki powodów żeby zobaczyć unikalne zbiory w Muzeum w Ratuszu - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Robert Krajewski

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Tarnowskie Muzeum w Ratuszu - atrakcje, zwiedzanie - Tarnów, Małopolska

meta_keys:

meta_desc: Są dziesiątki powodów żeby zobaczyć unikalne zbiory w Muzeum w Ratuszu - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Robert Krajewski

meta_desc: Są dziesiątki powodów żeby zobaczyć unikalne zbiory w Muzeum w Ratuszu - poleca veturo.pl