google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Małopolski Szlak Winny

Na południe od Tarnowa, wśród malowniczych dolin i pagórków trafiamy na Małopolski Szlak Winny. Warto choć na chwilę zostać enoturystą. Enoturystyka (z greckiego oinos-wino,)- specjalistyczna turystyka winiarska. Urocza forma spędzania wolnego czasu, pozwalająca na zwiedzanie winnic, spotkania z winiarzami, degustację zacnych trunków i kosztowanie specjałów lokalnych kuchni. 

Małopolski Szlak WinnyMałopolski Szlak Winny

fot. Robert Krajewski

Odwiedziłem tylko kilka, a z każdym kieliszkiem miałem ochotę aby odwiedzić wszystkie. Gdyż: "wino nie tylko się pija. wino się wącha, obserwuje, podziwia, smakuje, sączy, delektuje i o winie się mówi" - tak o winie wypowiadał się Król Edward VII.

Dla smakoszy to prawdziwa uczta dla podniebienia. Dla laików nauka jak chłonąć wina wszystkimi zmysłami. Jak wzrokiem ocenić barwę, załamanie światła i klarowność. Przechylone wino w kieliszku mieni się barwami. Rozróżniamy w czerwonych rubin a w białych złoto. Patrzymy czy skrzy się na powierzchni czy jest matowe. Kręcimy kieliszkiem i widzimy „łzy” wina układające się w „koronę”. Chłoniemy zapach, wyszukujemy aromaty. Zachwycamy się bukietem zapachów, owoców, łąki, kwiatów, przypraw, słodyczy. By na koniec rozkoszować się smakiem i ocenić, że piliśmy wyjątkowe i wyśmienite wina. Przy takiej okazji warto jest też nabyć kilka butelek. I tak podążając szlakiem na południe od Tarnowa wpadłem w „pułapkę” winnic:

Winnica Zadora

Oferta na rok 2017 Dla grup zorganizowanych od 8 do 16 osób w okresie od początku maja do końca listopada oferujemy: 1. Zwiedzanie winnicy połączone z informacją o uprawie winorośli i prowadzeniu winnicy. 2. Degustację kilku gatunków wina białego, różowego i czerwonego. 3. Do wina pieczywo lokalne, ser, wędliny i oliwa sprowadzona z Sycylii. W zależności od pogody degustacja win organizowana jest na winnicy lub w sali degustacyjnej znajdującej się w winiarni. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu ustalenia kosztów i terminu wizyty. Tel. 502 714 696 Prowadzimy sprzedaż detaliczną wina

Winnica Rodziny Steców

Jedną z największych sensacji ostatniego rocznika w Polsce stały się wina z mało dotąd znanej Winnicy Rodziny Steców w Tuchowie pod Tarnowem, które gdziekolwiek się pojawiły zdobywały medale i wyróżnienia. Wystarczy tylko wspomnieć cztery złote medale uzyskane na międzynarodowym konkursie Galicja Vitis 2014.  

Winnica została założona w 2007 roku przez Agnieszkę i Rafała Steców i po kilkukrotnych dosadzeniach uzyskała obecny obszar 3 hektarów. Jest ona położona w przysiółku Wołowa, na wysokim, południowo-zachodni zboczu o dość dużym spadku. Najważniejsze uprawiane dziś odmiany, to seyval blanc, bianca, hibernal, jutrzenka, johanniter i solaris na wina białe, oraz regent, rondo, marechal foch i leon millot  na czerwone.

Rafał Stec Wołowa 60  33-170 Tuchów

Tel. (+48) 728 491 864

facebook.com/winnicarodzinystecow

 

Winnica Kuźnia 

Należąca do Joanny i Piotra Zagórskich Winnica Kuźnia została założona wiosną 2008 roku i zajmuje powierzchnię około 0,5 hektara. Plantacja ta jest położona na zboczu o słonecznej, południowo-zachodniej wystawie, na wysokości około 300 metrów n.p.m. Podstawowe uprawiane szczepy na wina białe, to solaris i johanniter, a na wina czerwone – bolero, monarch i cabernet carol. Obok nich znajduje się tu także niewielka, doświadczalna plantacja odmian deserowych, w której posadzono kilkanaście nowych selekcji. Wina z Winnicy Kuźnia były już nieraz prezentowane na ogólnopolskich spotkaniach i konkursach winiarskich, skąd zwykle przywoziły nagrody i wyróżnienia. Do najwyżej cenionych należą tutejsze wytrawne solarisy i cabernety, odznaczające się czystym odmianowym charakterem. Gospodarze zapraszają do odwiedzenia swojej winnicy, położonej malowniczo wśród pagórków, pól i lasów, a także piwnicy, gdzie odbywa się wyrób wina.

Joanna i Piotr Zagórscy

ul. Narutowicza 833-180 Gromnik Tel. komórkowy: (+48) 501 279 131 e-mail: kuznia_zagorscy@vp.pl

Winnica Demeter

W ostatnich latach spore skupisko upraw winorośli powstało wokół Gromnika nad Białą. W owym odrodzeniu lokalnego winiarstwa w tej części Pogórza szczególnie zasłużyła się „dynastia” trzech braci Zagórskich, z których każdy stworzył własną winnicę. Tak więc Wiktor założył Winnicę Demeter, własnością Piotra jest Winnica Kuźnia, a Zygmunt posiada Winnicę Sucha Góra. Często występują oni razem na różnego rodzaju spotkaniach i świętach winiarskich, prezentując wspólnie swoje wina.

Winnica Demeter należąca do Weroniki i Wiktora Zagórskich została założona w 2007 roku i dzisiaj zajmuje areał niemal jednego hektara. Znajduje się ona na terenie Gromnika, na południowy zachód od centrum miejscowości. Uprawa jest zlokalizowana w szczytowej partii wyniosłego wzniesienia, na łagodnym południowym stoku, około 370–380 metrów n.p.m. Najważniejsze uprawiane odmiany winorośli, to solaris, johanniter i muscaris na wina białe oraz regent i cabernet carol na wina czerwone. Szczepy te dobrze radzą sobie w tutejszych warunkach i regularnie dają bardzo dobrej jakości wina.

Tutejsze wina regularnie zdobywają wyróżnienia i medale na różnego rodzaju przeglądach i konkursach polskich win. Winnica nie prowadzi jeszcze działalności komercyjnej związanej ze sprzedażą wina. Gospodarze zapraszają jednak do zwiedzania winnicy i na degustacje. Na miejscu jest wygodna altana i grill.

Weronika i Wiktor Zagórski

ul. Majora Sucharskiego 3 33-180 Gromnik Tel. komórkowy: (+48) 509 693 311 e-mail: wwzagorscymoto@vp.pl

 

Pamiętajcie, że odwiedzają wszystkie miejsca na  Małopolskim Szlaku Winnym udowodnicie powiedzenie:

„Że kto pije jest Świętym.

bo kto pije, ten jest pijany,

Kto jest pijany, jest śpiący.

Kto śpi nie grzeszy.

Kto nie grzeszy jest świętym.

A więc kto pije…” .

 

Informacje pochodzą ze strony www.malopolskiszlakwinny.pl oraz Winnicy Zadora.

Na szlaku, 20 winnic  zaprasza wszystkich na wspaniałą przygodę. Więcej informacji www.malopolskiszlakwinny.pl  i www.visitkamienica.pl .

Tam do pobrania przewodnik i mapa promująca Małopolski Szlak Winny. Na stronach znajdziecie adresy winnic, kalendarz imprez i informacje jak nabyć bilety.

Są takie miasta w Polsce, które od pierwszego ...

Zwiedzając atrakcje turystyczne Małopolski i Tarnowa warto zatrzymać ...

Zabytkowy dwór w Kąśnej Dolnej w powiecie tarnowskim ...

Kto choć raz zobaczył Tarnów, nie potrafi się ...

Skamieniałe Miasto to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, ...

Uzdrowisko Solec-Zdrój, przyciąga coraz więcej kuracjuszy i turystów, ...

sport

https://veturo.pl/article/3517/malopolski-szlak-winny-winnica-demeter-kuznia-stecow-zadora/