Kawa na dobry dzień!

Kawa to napój numer jeden dla większości dorosłych. Bez kawy ciężko się nam obudzić i dobudzić, ciężko również nie napić się kawy po obiedzie i jeszcze jednej, w okolicach podwieczorku. Kawa działa pobudzająco i orzeźwiająco, ułatwia koncentrację i poprawia pamięć krótkotrwałą. Smakosze twierdzą, że najlepiej smakuje w wersji: gorąca, czarna i bez cukru. Nie musimy się jednak z nimi zgadzać! Po jakie rodzaje kawy sięgamy najchętniej?

Gatunek kawy a jakość naparu

Istnieją różne gatunki kawy i każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Najpopularniejszym gatunkiem kawy jest Arabika, która pochodzi z Etiopii, a obecnie hodowana jest od Afryki po Azję. Jej udział w rynku kawowym wynosi około 70%. To Arabika jest bazą większości kaw, w tym tych przygotowywanych w ekspresach ciśnieniowych (kawa z ekspresu to najczęściej właśnie Arabika). Jest lekko kwaskowata i ma czekoladowy posmak oraz zawartość kofeiny na poziomie 1 – 1,5 %. Drugim, nieco mniej znanym gatunkiem jest Robusta, bardziej wyrazista i ostrzejsza w smaku od Arabiki oraz charakteryzująca się wyższą zawartością kofeiny (na poziomie 2 – 4 %). Robusta używana jest najczęściej do produkcji kaw rozpuszczalnych. Często stosuje się mieszanki dwóch wyżej wymienionych gatunków, czasem dodając do nich inne, np. Liberykę (mniej aromatyczną, ale wydajniejszą i ekonomiczniejszą).

Rodzaje kaw, czyli do wyboru, do… smaku

Kawa niejedno ma imię. W najlepszych kawiarniach możemy zamówić nawet kilkanaście rodzajów kaw, oprócz popularnego espresso, cappuccino i latte, możemy spróbować m.in. con panny, frappe i kawy po irlandzku. Co kryje się pod tymi smakowicie brzmiącymi nazwami?

Espresso – to czarna, mocna kawa, podawana w małych porcjach, opcjonalnie z dolewką wody (w osobnym dzbanuszki); espresso jest również bazą większości pozostałych kaw;

Espresso doppio – to nic innego, jak podwójne espresso;

Americano – to espresso z podwójną porcją wrzątku, odpowiednie dla osób lubiących czarną i gorzką kawę, dla których espresso jest zbyt mocne;

Espresso macchiato – to espresso, którego smak i moc łagodzi dodatek odrobiny mleka;

Con panna – to espresso z porcją słodkiej, ubitej śmietanki;

Cappuccino – to espresso zmieszane z porcją spienionego mleka;

Kawa po irlandzku – to espresso z dodatkiem alkoholu (najlepiej dobrej jakości whisky), osłodzone brązowym cukrem i bitą śmietaną;

Kawa corretto (cafe corretto) – to kawa z dodatkiem likieru;

Kawa Au lait (cafe Au lait) – to delikatna kawa z mlekiem;

Latte – to kawa składająca się z trzech warstw: gorącego mleka, espresso i mlecznej piany;

Mocha – to espresso z mlekiem o smaku czekoladowym;

Frappe – mocne espresso zmiksowane z lodami, idealne na gorące letnie dni;

Decafeinato – to określenie, które możemy spotkać przy różnych rodzajach kaw, oznacza ono, że dany napój jest bezkofeinowy.

Domowa kawa jak z kawiarni

Dzięki popularyzacji ekspresów do kawy – każdy z nas może napić się w domowym zaciszu kawy, która smakuje równie dobrze (a może nawet lepiej?) jak ta z kawiarni. Ekspresy do kawy dzielimy na urządzenia przelewowe (w nich przygotujemy jedynie najprostszą kawę po turecku), przelewowo – ciśnieniowe oraz ciśnieniowe. Największym zainteresowaniem cieszą się automatyczne ekspresy ciśnieniowe, czyli tzw. ekspresy na kapsułki. To urządzenia idealne dla ludzi ceniących idealny smak kawy oraz maksymalnie skrócony i uproszczony proces jej przygotowania. W przypadku większości automatycznych ekspresów ledwie kilka ruchów i kilkadziesiąt sekund dzieli nas od delektowania się wybraną kawą. Producenci ekspresów i kapsułek stale wzbogacają i urozmaicają swoją ofertę. Obecnie możemy przygotować w ekspresie już nie tylko aromatyczne espresso, ale również jego mleczne odmiany, m.in. trójwarstwowe latte, czy delikatne cappuccino, a także wyjątkowe w smaku herbaty. Doskonałymi opiniami cieszą się kawy espresso marki Nescafe Dolce Gusto, wśród których znajdziemy nie tylko intensywne kawy brazylijskie, czy espresso karmelowe, ale też pyszną kawę bezkofeinową. Jeszcze więcej inspirujących kawowych propozycji znajdziemy tutaj: https://www.dolce-gusto.pl/flavours/espresso-kawa. Dzięki tym kapsułkom będziemy cieszyć się smakiem wybornego latte lub latte smakowego (waniliowego lub karmelowego); obudzimy się dzięki intensywnemu smakowi czarnego Americano, Grande, Lungo lub Preludio (nowość!), albo zatopimy w popołudniowy relaks z filiżanką Cafe Au Lait (również w wersji bezkofeinowej). Ekspres do kawy przyda się również do przygotowania w nim pysznego kakao lub słodkiej czekolady.

Na jaki gatunek i rodzaj kawy macie w tej chwili ochotę? 

 

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(34) "Kawa na wakacjach na dobry dzień!" ["meta_desc"]=> string(165) "Najpopularniejszym gatunkiem kawy jest Arabika, która pochodzi z Etiopii, a obecnie hodowana jest od Afryki po Azję. Jej udział w rynku kawowym wynosi około 70%." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-15.3808593728589" ["lng"]=> string(17) "-2.28455065991907" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Kawa na wakacjach na dobry dzień!

meta_keys:

meta_desc: Najpopularniejszym gatunkiem kawy jest Arabika, która pochodzi z Etiopii, a obecnie hodowana jest od Afryki po Azję. Jej udział w rynku kawowym wynosi około 70%.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kawa na wakacjach na dobry dzień!

meta_keys:

meta_desc: Najpopularniejszym gatunkiem kawy jest Arabika, która pochodzi z Etiopii, a obecnie hodowana jest od Afryki po Azję. Jej udział w rynku kawowym wynosi około 70%.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Najpopularniejszym gatunkiem kawy jest Arabika, która pochodzi z Etiopii, a obecnie hodowana jest od Afryki po Azję. Jej udział w rynku kawowym wynosi około 70%.