Rodzaje parkingów przy lotnisku

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na parkingu przy lotnisku? A może chcesz tylko odwieźć na lotnisko bliską ci osobę? Sprawdź, jakie rodzaje parkingów oferuje lotnisko, na które się wybierasz, by nie przepłacić!  

Parkingi Kiss&Fly

Parkingi te przeznaczone są do bezpłatnego postoju w celu odwiezienia bądź odebrania pasażera. Oferują możliwość zatrzymania się tuż przed terminalem, ale na bardzo krótki okres czasu. Po przekroczeniu dopuszczalnego czasu w strefie Kiss&Fly należy uiścić opłatę i to niemałą .

Ilość czasu, jaką może na parkingu Kiss&Fly spędzić kierowca bezpłatnie, jest różna dla poszczególnych lotnisk:

Parking Lotnisko Olsztyn Szymany – 15 minut,

Parking Lotnisko Kraków Balice, Modlin, Wrocław, Lublin – 10 minut,

Parking Warszawa Okęcie – 7 minut,

Parking Lotnisko Jasionka (Rzeszów) i Poznań – Ławica – 5 minut.

Co ciekawe, mamy w Polsce dwa lotniska, które nie pobierają opłat za parkowanie (Zielona Góra i Radom) oraz jedno (Katowice Pyrzowice) na którym strefy Kiss&Fly po prostu nie ma.

Na niektórych parkingach (np. przy lotnisku Okęcie), aby zapobiec kilkukrotnemu wjeżdżaniu na parking Kiss&Fly przez kierowców i przedłużaniu w ten sposób czasu bezpłatnego postoju, wprowadza się różne ograniczenia. Na przykład limit wjazdów na parking w ciągu doby bądź okres czasu, jaki musi upłynąć między jednym a drugim wjazdem (np. na lotnisku Okęcie musi to być minimum 30 minut).

Choć na większości lotnisk strefa Kiss&Fly jest dobrze oznaczona, to warto się upewnić dwa razy, czy to na nią na pewno wjechałeś. Jeśli zamierzasz parkować na parkingu krótkoterminowym, to pozostawienie auta np. na godzinę na Kiss&Fly może cię bardzo słono kosztować.

Parkingi lotniskowe dla samochodów

Każde lotnisko posiada w okolicy terminala parking należący do lotniska, na którym można pozostawić auto na krótszy (kilka godzin) bądź dłuższy (kilka dni) czas. Ceny tych parkingów zazwyczaj są sporo wyższe niż parkingów prywatnych, zlokalizowanych w pobliżu lotniska. Są to też w większości parkingi dozorowane, zatem nie oferują wsparcia, jeśli coś się stanie z autem (np. zostanie uszkodzone przez innego parkującego).

Mimo tego, że zlokalizowane są bardzo blisko terminala, ich koszt bywa nierzadko 200-500% wyższy niż prywatnego parkingu o takich samych bądź podobnych parametrach. Przykładowo, w przypadku lotniska Kraków Balice, koszt pozostawienia samochodu na 5 nocy na parkingu lotniskowym jest 516% większy niż na parkingu prywatnym (na przykładzie parkingu ParkujGo).

Parkingi prywatne przy lotnisku

Zlokalizowane są w pobliżu każdego lotniska. Oferują możliwość pozostawienia auta krótko i długoterminowo. Ceny różnią się mocno w zależności od standardu parkingu oraz lokalizacji. W przypadku prywatnych parkingów przy lotnisku warto zwrócić uwagę na kilka cech, które różnicują te parkingi między sobą. Są to, poza ceną:

status parkingu (strzeżony bądź dozorowany),

rodzaj nawierzchni, na której pozostawia się auto (utwardzona, nieutwardzona, asfalt),

warunki przechowywania (parking otwarty, parking z zadaszeniem, parking w budynku),

odległość od terminalu lotniska – parkingi położone nieco dalej oferują zazwyczaj bezpłatny transfer na lotnisko.

Wybierając się w podróż warto zapoznać się z ofertami parkingów w pobliżu lotniska przez internet, by nie szukać w panice miejsca już po przejeździe. Wiele parkingów prywatnych ma duże obłożenie i wymaga rezerwacji. Wcześniejsze sprawdzenie ofert pozwala też uniknąć błędów i pozostawienia auta na drogim parkingu.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(47) "Parkingi na lotnisku - Kraków, Balice, Okęcie" ["meta_desc"]=> string(197) "Przykładowo, w przypadku lotniska Kraków Balice, koszt pozostawienia samochodu na 5 nocy na parkingu lotniskowym jest 516% większy niż na parkingu prywatnym (na przykładzie parkingu ParkujGo)." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "12.3046874982873" ["lng"]=> string(16) "39.8422860160934" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Parkingi na lotnisku - Kraków, Balice, Okęcie

meta_keys:

meta_desc: Przykładowo, w przypadku lotniska Kraków Balice, koszt pozostawienia samochodu na 5 nocy na parkingu lotniskowym jest 516% większy niż na parkingu prywatnym (na przykładzie parkingu ParkujGo).

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Parkingi na lotnisku - Kraków, Balice, Okęcie

meta_keys:

meta_desc: Przykładowo, w przypadku lotniska Kraków Balice, koszt pozostawienia samochodu na 5 nocy na parkingu lotniskowym jest 516% większy niż na parkingu prywatnym (na przykładzie parkingu ParkujGo).

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Przykładowo, w przypadku lotniska Kraków Balice, koszt pozostawienia samochodu na 5 nocy na parkingu lotniskowym jest 516% większy niż na parkingu prywatnym (na przykładzie parkingu ParkujGo).