20 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą lotniczą z małym dzieckiem

Każde letnie wakacje to czas wzmożonego ruchu na lotniskach.   Rodziny podróżujące z małymi dziećmi powinny szczególnie mieć na uwadze, że każdy przewoźnik ma własną politykę w zakresie lotów najmłodszych pasażerów. Linie lotnicze AIR FRANCE doradzają, o czym należy pamiętać i co warto wiedzieć wybierając się w podróż z dzieckiem do lat 2.  

Przygotowanie do podróży

1. Od czego zacząć? Czy podróż z niemowlęciem i dzieckiem do lat 2 wymaga specjalnej rezerwacji? Jak to zrobić? 

Podróż niemowlęcia wymaga rezerwacji lotniczej, mimo iż dziecko leci na kolanach rodziców. Bilety rezerwujemy dzwoniąc do Call Center Air France, poprzez stronę www.airfrance.pl lub poprzez dowolne biuro podróży. Jeden rodzic lub pełnoletni opiekun (min 18 lat) może mieć pod opieką maksymalnie dwoje dzieci do lat 2, przy czym przynajmniej jedno z nich zajmowało własne miejsce (trzeba je wykupić). Air France zaleca, aby unikać podróży z dziećmi młodszymi niż 7 dni.

2. Ile kosztuje bilet dla niemowlęcia?

Bilet dla niemowlęcia (bez prawa do własnego miejsca) kupujemy za zniżką około 90% od taryfy lotniczej dla osoby dorosłej. Bilet może dodatkowo podlegać pewnym opłatom i podatkom lotniskowym. 

3. Czy w trakcie boardingu rodziny z dziećmi mają  pierwszeństwo?

Tak, na większości lotów Air France rodziny z małymi dziećmi i niemowlętami są zapraszane na pokład w pierwszej kolejności. W Paryżu Air France ma również specjalne stanowiska odprawy dla rodzin.

4. Od jakiego wieku dziecku przysługuje bagaż podręczny i w jakiej wielkości?

Nawet niemowlętom i dzieciom do lat 2 przysługuje bagaż podręczny, jeśli lecą Air France. Dla dziecka (0-2 lat) na pokład można  zabrać bezpłatnie 1 sztukę bagażu do 12 kg  (wymiary: 55 x 35 x 25 cm). Jeśli podróżujemy na trasie międzykontynentalnej (za wyjątkiem lotów z Paryża do Pointe à Pitre, Fort de France, Saint Martin, Cayenne, Reunion, Mauritius, Punta Cana, Hawana i Santo Domingo) i jeśli jest wystarczająco dużo miejsca w schowkach bagażowych, to dodatkowo możemy zabrać na pokład składny wózek (typu „parasolka”) o wymiarach 15 x 30 x 100 cm. Uwaga – jeśli wykupimy dziecku do lat 2 osobne miejsce, to podlega innym limitom bagażowym.

5. Czy niemowlęciu przysługuje bagaż rejestrowany? Jeśli tak, to jaki?

Małemu dziecku (0-2) przysługuje bezpłatnie przewóz jednej sztuki bagażu do 10 kg (poza biletami w taryfie MINI), o łącznej sumie wymiarów 158 cm. Dodatkowo możemy nadać bezpłatnie jeden wózek (w pokrowcu) niezależnie od wagi – może to być składana „parasolka” o wymiarach 15 x 30 x 100 cm lub wózek typu BabyZen Yoyo type (55 x 35 x 25 cm). Limit bagażowy (rejestrowany) obejmuje też nosidełko lub fotelik samochodowy.

Uwaga – Jeśli mamy inne przedmioty, bagaże i większe wózki, to w zależności od wymiarów i wagi mogą one być transportowane w ramach limitu bagażowego (bagaż rejestrowany) dla rodzica lub opiekuna towarzyszącego dziecku lub jako bagaż dodatkowy dla osoby dorosłej.

Wszystkie wózki, podobnie jak inny bagaż należy oznakować adresem i kontaktem do właściciela.

6. Czy możemy zabrać inny, większy typ wózka?

Możemy przewieźć  każdy rodzaj wózka, przy czym tylko wózek BabyZen Yoyo o wymiarach 55 x 35 x 25 cm może być przewożony na pokładzie wszystkich lotów Air France (ponieważ ma wymiary dopuszczalnego bagażu podręcznego, wtedy przewozimy go zamiast bagażu podręcznego), a wózek składany typu „parasolka” (15 x 30 x 100) – możemy przewieźć na pokładach lotów dalekiego zasięgu (z wyłączeniami). Wszystkie pozostałe wózki muszą być przewożone jako bagaż rejestrowany i podlegają ewentualnym opłatom. 

W przypadku niektórych stacji (niezależnie od wagi wózka już nadanego jako bagaż rejestrowany do luku) wózki składane zaakceptowane jako bagaż kabinowy należy pozostawić przy drzwiach samolotu, przed wejściem na pokład. W takim przypadku pasażer nie może odebrać wózka w trakcie tranzytu.

7. Czy w trakcie tranzytów wózek będzie do dyspozycji?

Jeśli przewozimy składany wózek na pokładzie samolotu, to przesiadając się na kolejny lot Paryżu zazwyczaj możemy korzystać z niego podczas tranzytu. 

Dodatkowo na lotnisku w Paryżu (CDG) są dostępne specjalne  wózki dla dzieci. Można z nich korzystać bezpłatnie w części tranzytowej lotniska – po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa – aż do samego wyjścia do samolotu.

8. Czy dzieci do lat 2 mają swoje własne miejsca?

Niemowlęta i dzieci do lat 2 nie mają swojego własnego miejsca i podróżują albo na kolanach rodzica (opiekuna), albo w specjalnej kołysce zamontowanej na pokładzie, przy miejscach rodziców. Istnieje też możliwość, aby dziecko do lat 2 miało własne miejsce – wtedy należy wykupić bilet dziecięcy (jak dla dziecka powyżej 2 lat).

9. Czy rodzina może wybrać sobie miejsce, czy ustala  je linia? Gdzie będziemy siedzieć?

Miejsca dla rodzin są przyznawane obok siebie automatycznie, bez dopłat. Rodziny z dziećmi nie mogą zajmować rzędów przy wyjściach awaryjnych. Również ze względu na bezpieczeństwo małe dziecko zazwyczaj otrzymuje miejsce przy oknie lub w środku, a rodzic lub opiekun przy przejściu.

10. Czy mogę lecieć z dzieckiem lub niemowlęciem w klasie biznes lub w klasie pierwszej?

Można podróżować z dzieckiem lub niemowlęciem (do 2 roku życia) w klasie lub w klasie pierwszej (La Premiere), Biznes czy Premium Economy, jednak w większości przypadków wymaga rezerwacji osobnego miejsca dla dziecka. Należy upewnić się z linią!

11. Czy na pokładzie Air France są kołyski? Co zrobić, aby z nich skorzystać?

Na wszystkich lotach międzykontynentalnych Air France są dostępne bezpłatne kołyski dla dzieci, jednak ich liczba jest ograniczona. Nie ma możliwości skorzystania z kołyski na lotach europejskich, ani w klasie pierwszej (La Premiere). Ponieważ liczba kołysek jest ograniczona, wymagana jest rezerwacja. Przy rezerwacji podróży należy podać datę urodzenia dziecka i chęć korzystania z kołyski.

12. Do jakiego wieku/wagi dzieci mogą korzystać z kołysek?

Z kołysek mogą korzystać dzieci poniżej 2 roku życia, które mają do 70 cm wzrostu i 10 kg wagi.

13. Przy których fotelach są zainstalowane?

Kołyski usytuowane są rzędach, przed którymi znajduje się ściana dzieląca kabinę. W tym samym rzędzie musi siedzieć rodzic lub opiekun dziecka korzystającego z kołyski. Kołyska jest bezpłatna, ale wymaga rezerwacji.

14. Czy dziecko może korzystać z fotelik samochodowego na pokładzie samolotu, czy trzeba zostawić przed wejściem?

Podczas lotu małe dzieci i niemowlęta mogą korzystać z fotelika samochodowego i można go zabrać na pokład, jednakże wtedy należy zarezerwować osobne miejsce oraz zapłacić za podróż dziecka według taryfy dziecięcej. Fotelik mocuje się do miejsca dla dziecka.

15. Czy na pokład mogę zabrać każdy fotelik? Czy są jakieś ograniczenia?

Fotelik musi być w pełni sprawny i zatwierdzony do użytku w samolotach. Mówi o tym informacja na nalepce na foteliku.

Fotelik może mieć maksymalną szerokość  44cm (17.5 cale) i mieścić się między podłokietnikami

Rodzic lub opiekun dziecka samodzielnie instaluje fotelik do fotela lotniczego, zgodnie z instrukcją producenta.

Dziecko podróżujące w foteliku samochodowym ze względu na bezpieczeństwo nie może zajmować miejsc przy przejściach (dozwolone są miejsca przy oknie lub w środku). Rodzic lub opiekun zajmuje zawsze miejsce bezpośrednio obok dziecka podróżującego w foteliku

Do przewozu dzieci w fotelikach niedozwolone są miejsca w rzędach przy wyjściach awaryjnych, jak również miejsca w rzędzie przed i za rzędem awaryjnym.

Jeśli fotelik nie spełnia wymogów, może zostać nadany jako bagaż rejestrowany wraz z pozostałymi bagażami. 

Jeżeli na pokład zabieramy fotelik samochodowy, to nie przysługuje już nam bezpłatne wniesienie na pokład składanego wózka.

16. Czy wybór posiłku dla dzieci (0-2 lat) jest płatny i wymaga wcześniejszej rezerwacji?

Air France posiada specjalne posiłki dla małych dzieci. Są bezpłatne i wymagają wcześniejszej rezerwacji. Są to np. dziecięce herbatniki oraz organiczna żywność w słoiczkach. Jednak zaleca się, aby zabrać ze sobą własną żywność. Na pokład można bez problemu wnieść jedzenie dla dziecka, w tym płyny (które w tym przypadku nie podlegają restrykcjom bezpieczeństwa). Personel pokładowy chętnie pomoże, jeśli trzeba podgrzać wodę lub mleko. 

17. Czy podczas lotu dziecko otrzymuje zabawki w prezencie czy inne akcesoria?

Tak! Na lotach międzykontynentalnych Air France dzieci otrzymują cały zestaw drobnych zabawek, kolorowanek i gier. Dzieci mają też własną sekcję w systemie rozrywki pokładowej, a w niej gry i  filmy dla różnych grup wiekowych.

Na pasażerów podróżujących z dziećmi poniżej 2 roku życia w klasie pierwszej (La Première), Biznes oraz Premium Economy na lotach międzykontynentalnych czekają na pokładzie zestawy podróżne, które zawierają między innymi śliniak, pieluchy, chusteczki Nivea i inne przydatne akcesoria dla najmłodszych.

18. Czy za bilety dla dzieci 0-2 przysługują mile/punkty w programie lojalnościowym?

W programie lojalnościowym Flying Blue mogą uczestniczyć dzieci powyżej 2 lat, które wtedy zbierają Mile i wymieniają je na nagrody i bilety nagrodowe tak samo jak osoby dorosłe. Niestety niemowlęta nie mogą należeć do programu.

19. Czy na lotnisku tranzytowym w Paryżu są pomieszczenia do przewijania / przebierania noworodków?

Podróżni z niemowlętami mogą skorzystać ze specjalnych pomieszczeń z niezbędnym wyposażeniem do przewijania dzieci (zarówno w części przylotów i odlotów). Tuż za bramkami kontroli bezpieczeństwa dostępne są również składane wózki dziecięce, ułatwiające rodzinom dotarcie do wyjścia do samolotu.

20. Jak rodziny z małymi dziećmi mogą spędzić czas podczas przesiadki na lotnisku w Paryżu?

Na paryskim lotnisku na dzieci czekają liczne rozrywki w zależności od wieku. Są kąciki z zabawkami, place zabaw Disneya, mini-poczekalnie z wygodnymi pufami, w których można oglądać kreskówki i wiele innych atrakcji dla dzieci w różnym wieku.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(79) "20 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą lotniczą z małym dzieckiem" ["meta_desc"]=> string(114) "Od czego zacząć? Czy podróż z niemowlęciem i dzieckiem do lat 2 wymaga specjalnej rezerwacji? Jak to zrobić?" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-15.0292968729075" ["lng"]=> string(17) "-4.03961782620706" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: 20 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą lotniczą z małym dzieckiem

meta_keys:

meta_desc: Od czego zacząć? Czy podróż z niemowlęciem i dzieckiem do lat 2 wymaga specjalnej rezerwacji? Jak to zrobić?

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: 20 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą lotniczą z małym dzieckiem

meta_keys:

meta_desc: Od czego zacząć? Czy podróż z niemowlęciem i dzieckiem do lat 2 wymaga specjalnej rezerwacji? Jak to zrobić?

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Od czego zacząć? Czy podróż z niemowlęciem i dzieckiem do lat 2 wymaga specjalnej rezerwacji? Jak to zrobić?