Nowoczesne urządzenia audio-guide – funkcje i możliwości

Systemy audio-guide pierwotnie były wykorzystywane w turystyce. Służyły przewodnikom i pilotom wycieczek do wygodnej i sprawnej komunikacji z grupami turystów. Dzisiaj systemy audio-guide wykorzystywane są również jako sprzęt do tłumaczeń, podczas konferencji, wykładów, szkoleń, do audiodeskrypcji czy w muzeach. Dowiedz się więcej na temat możliwości i funkcji, jakie dają nowoczesne systemy audio-guide.  

Jak działają systemy audio-guide?

Każdy system audioguide składa się z nadajnika radiowego, zestawu z mikrofonem i niewielkich odbiorników wyposażonych w słuchawki. Przewodnik grupy czy tłumacz za pośrednictwem nadajnika i mikrofonu przekazuje informacje członkom grupy. Jego wyraźny głos dociera do pozostałych osób za pośrednictwem odbiorników i słuchawek. Nowoczesne systemy tour-guide dają też możliwość pracy dwóch prowadzących jednocześnie, wymianę komunikacji między kilkoma osobami, oprowadzanie grup bez obecności przewodnika, a także przekazywanie informacji do wielu osób jednocześnie.

Jakie możliwości dają systemu audio-guide

Zestawy audio-guide można podzielić na dwie grupy – mobilne i stacjonarne, które dają szerokie możliwości wykorzystania i sprawdzają się w różnych warunkach.

Mobilne systemy audioguide umożliwiają pracę w otwartych i dużych przestrzeniach, np. podczas wycieczek, targów, czy szkoleń. Niektóre urządzenia mobilne, mają nawet 16 kanałów, a ich zasięg sięga 200 m, dzięki czemu grupa może rozproszyć się na sporym terenie. Do urządzeń tego typu należy Okayo EJ-5 dostępny w ofercie firmy Media Expo, na stronie Tourguide Systemy. Dodatkowo Okayo EJ-5 posiada system redukcji szumów z otoczenia.

Inne mobilne urządzenia audioguide wykorzystują cyfrową transmisję danych, która umożliwia jednoczesne nadawanie informacji przez dwie osoby. Przykładem jest Okayo WT-600. Doskonale sprawdza się do oprowadzania mniejszych grup i podczas szkoleń. Dodatkowo WT-600 jest urządzeniem lekkim i poręcznym, a dzięki pracy w paśmie 2,4 GHz można z niego korzystać bez żadnych licencji w większości krajów. WT-600 jest dostępny na stronie Tourguide Systemy.

Do mobilnych urządzeń audio-guide należą też te, które umożliwiają rozmowę kilku osób. Dzieje się tak, ponieważ nadajnik jest jednocześnie odbiornikiem danych. Urządzenia tego typu sprawdzają się najlepiej podczas oprowadzania po budynkach przemysłowych czy obiektach zabytkowych, podczas szkoleń, jako sprzęt dla służb ratowniczych, organizatorów eventów, trenerów sportowych, także dla rodziców, jako elektroniczna niania.

Urządzenia mobilne mogą być też wykorzystywane podczas zwiedzania na przykład obiektów muzealnych. Te systemy umożliwiają odsłuchiwanie nagranych wcześniej wypowiedzi lektora. Na rynku dostępne są urządzenia, które uruchamiają audycje na różne sposoby. Jedne wymagają wpisania w urządzeniu kodu, który znajduje się na eksponacie, inne umożliwiają uruchomienie audycji po nakierowaniu urządzenia na konkretny punkt, a najmniej angażujące uruchamiają audycje automatycznie.

Stacjonarne systemy audioguide wykorzystywane są między innymi przez tłumaczy w trakcie wykładów i konferencji. Służą do tak zwanego tłumaczenia symultanicznego. Są to systemy mobilne, które zostały wzbogacone o nadajniki zasilane z sieci i stacjonarne odbiorniki. Zdarza się, że są też wyposażone w stacjonarne mikrofony pulpitowe. Podczas różnego rodzaju wystąpień, przemówienia prelegentów mogą być tłumaczone na kilka języków jednocześnie. Stacjonarne systemy audioguide wykorzystywane są wewnątrz budynków – w salach konferencyjnych czy aulach.

Nowoczesne systemy audio-guide znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Wybierając urządzenia tego typu, warto korzystać z usług sprawdzonych dystrybutorów, takich jak Media Expo. 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(61) "Nowoczesne urządzenia audio-guide – funkcje i możliwości" ["meta_desc"]=> string(202) "Przewodnik grupy czy tłumacz za pośrednictwem nadajnika i mikrofonu przekazuje informacje członkom grupy. Jego wyraźny głos dociera do pozostałych osób za pośrednictwem odbiorników i słuchawek" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(19) "Sprzęt turystyczny" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-10.1074218735933" ["lng"]=> string(16) "-11.953349392004" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(true) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Nowoczesne urządzenia audio-guide – funkcje i możliwości

meta_keys:

meta_desc: Przewodnik grupy czy tłumacz za pośrednictwem nadajnika i mikrofonu przekazuje informacje członkom grupy. Jego wyraźny głos dociera do pozostałych osób za pośrednictwem odbiorników i słuchawek

watermark:

interesting_places: Sprzęt turystyczny

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet: 1

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Nowoczesne urządzenia audio-guide – funkcje i możliwości

meta_keys:

meta_desc: Przewodnik grupy czy tłumacz za pośrednictwem nadajnika i mikrofonu przekazuje informacje członkom grupy. Jego wyraźny głos dociera do pozostałych osób za pośrednictwem odbiorników i słuchawek

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Przewodnik grupy czy tłumacz za pośrednictwem nadajnika i mikrofonu przekazuje informacje członkom grupy. Jego wyraźny głos dociera do pozostałych osób za pośrednictwem odbiorników i słuchawek