google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Włodarz, Osówka i kompleks Rzeczka

W latach II wojny światowej, a dokładniej od roku 1943, władze III Rzeszy podjęły decyzję o zbudowaniu na terenie Gór Sowich obiektów o charakterze militarnym. Prace budowlane od roku 1944 nadzorowała organizacja Todt, nadano im kryptonim „Riese” - „Olbrzym”.

Włodarz, Osówka i kompleks RzeczkaSztolnia w Rzeczce

fot. CC BY-SA

Przy drążeniu podziemnych korytarzy pracowali robotnicy przymusowi oraz więźniowie nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Równolegle powstało siedem kompleksów:„Rzeczka”„Włodarz”;„Osówka”„Jugowice”;„Soboń”;Książ”;„Sokolec”.

Kompleks „Włodarz”

Został zbudowany na północno-wschodnich stokach góry Włodarz. Ze wszystkich siedmiu kompleksów udało się go poznać najlepiej. Wejścia do podziemi znajdują się na wysokości 590 m n. p. m. Kamienna kostka, którą został wyłożony ostatni etap podejścia do sztolni została ułożona rękami więźniów i robotników przymusowych. Kompleks został udostępniony do zwiedzania w roku 2004. Niektóre chodniki są podtopione, zwiedzając się je więc w łodziach. W niepowtarzalny klimat sztolni turystów wprowadzają płynące z głośników stare niemieckie melodie. Zwiedzanie całego kompleksu zajmuje około dwóch godzin. Trasa nie ma udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Kompleks „Osówka”

Kompleks ten znajduje się w miejscowości Sierpnica. Jest największym kompleksem, który został udostępniony dla turystów. Podziemne miasto zostało zbudowane w położonych od strony południowej zboczach góry Osówka, stąd wzięła się nazwa tego kompleksu. Dla turystów przygotowano kilka możliwości zwiedzenia kompleksu. Zwiedzanie kompleksu możliwe jest trasą historyczną lub ekstremalną. Czas zwiedzania pierwszej wynosi około jednej godziny. Drugą zwiedza się około 90 minut. Część trasy pokonuje się łodziami, pozostałą część pieszo poruszając się po drewnianych wąskich kładkach zawieszonych nad wodą. Trasa nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, osoby starsze i mniej sprawne fizycznie mogą mieć problemy z jej pokonaniem mimo pomocy ze strony przewodnika. Przy kompleksie urządzony został duży parking. Do dyspozycji turystów jest także restauracja. Kompleks jest otwarty przez 7 dni w tygodniu. W sztolniach jest zimno nawet latem, pamiętajmy więc o zabraniu ciepłej odzieży. Zwiedzający otrzymują kaski ochronne i latarki.

Kompleks „Rzeczka”

Sztolnie Walimskie można zwiedzać od 1995 roku. Spośród wszystkich sztolni wchodzących w skład kompleksu „Riese” zostały więc udostępnione, jako pierwsze. Kompleks został zbudowany na zboczach góry Ostrej, która położona jest w bliskim sąsiedztwie miejscowości Walim. Do sztolni prowadzi zabytkowy most Baileya. Został on zbudowany w roku 1943, służył wojskom alianckim w trakcie walk toczonych na terenie Afryki Północnej i Europy Zachodniej. Przed wejściem do podziemi znajduje się skromna wystawa złożona z wagoników górniczych i działek przeciwlotniczych. Kilka metrów dalej zbudowano pomnik ku czci ofiar nazizmu. Podziemia można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Czas zwiedzania wynosi około 45 minut. Trasa liczy 500 m długości. Podobnie do poprzednich sztolni także w tej jest zimno.

Autor artykułu sowiagrapa.pl - poznaj z nami tajemnice Gór Sowich

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać ...

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, w przydworcowej skarpie ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska wzniosła w 1780 ...

Twierdza Zamość przeszła rewitalizację i turyści mogą podziwiać ...

https://veturo.pl/article/3552/gory-sowie-kompleks-wlodarz-rzeczka-osowka-zwiedzanie-atrakcje-/