Czy wiesz, gdzie możesz wylądować prywatnym samolotem pasażerskim?

Prywatne samoloty pasażerskie mogą lądować na 2145 portów lotniczych w Europie oraz 4211 lotniskach w USA [dane WINGX, 2013 r.]. Naturalnie, na przestrzeni ostatnich 4 lat ilość lotnisk dostosowanych do prywatnych samolotów pasażerskich wzrosła.

Tak ogromna gama lotnisk powoduje, że zarówno start, jak i lądowanie z dowolnych miejsc na świecie nie powinno stanowić problemu. Niemniej, przed podróżą warto zweryfikować, jaki samolot może być obsłużony przez konkretne lotnisko. Wiążą się z tym aspekty długości pasa startowego oraz możliwości maszyny.

Kluczowe parametry lotniska

Do najważniejszych kryteriów, które powinniśmy brać pod uwagę, wybierając lotnisko, powinna być: długość pasa startowego, jego nośność, oraz płyty i drogi kołowania. Poza tym ważnym aspektem jest również czas pracy lotniska oraz jego infrastruktura i opłaty naziemne.

Dane związane z nośnością pasa należy porównać z informacjami i danymi zawartymi w AIP oraz specyfikacji samolotu. Długość pasa powinna być oczywiście odpowiednio długa, aby samolot mógł bezpiecznie wystartować.

Podczas planowania podróży należy zwrócić uwagę na czas pracy lotniska. O ile największe obiekty czynne są całą dobę, o tyle mniejsze lotniska mogą mieć określone godziny pracy. Wszelkie niezbędne informacje o czasie pracy lotnisk są dostępne w AIP.

Latanie samolotami odrzutowymi

Samoloty odrzutowe to bez wątpienia najbardziej prestiżowy środek transportu powietrznego. Maszyny te są niezwykle wymagające w obsłudze, a do latania nimi konieczne są najwyższe kwalifikacje.

Prywatne odrzutowce produkowane są między innymi przez takie firmy jak: Cessna Aircraft, Hawker Beechcraft, Bombardier, Gulfstream, Challenger, czy Embraer. Wymagają one lotnisk o dłuższych pasach startowych wykonanych z dobrej jakości twardej nawierzchni. Samoloty odrzutowe dzielimy ze względu na zasięg oraz pojemność. Najmniejsze maszyny odznaczają się zasięgiem rzędu 2-3 tysięcy kilometrów oraz mogą zabrać na pokład od 3 do 7 pasażerów. Największe prywatne samoloty odrzutowe dysponują ładownością do około 20 pasażerów i zasięgiem większym niż 11 tysięcy kilometrów.

Dwusilnikowe odrzutowce muszą lecieć trasą, która dzieli ich maksymalnie o 120 minut lotu od lotniska zapasowego. W przypadku specjalnych warunków dystans ten może wynosić 180 minut lotu. Chcą Państwo wynająć prywatny odrzutowiec? Zapraszamy do sprawdzenia oferty tego przewoźnika.

Latanie samolotami śmigłowymi

Są tańsze i wymagają mniejszych kwalifikacji, a także warunków do spełnienia. Mogą latać na większym pułapie i odznaczają się wyższą prędkością wznoszenia, dzięki czemu nie potrzebują tak długich pasów startowych, jak samoloty odrzutowe.

Tutaj również konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości od lotniska awaryjnego (maksymalnie 120 minut lotu). Samoloty śmigłowe mogą być obsługiwane na lotniskach dysponujących powierzchniami trawiastymi. Warto nadmienić, że małych lotnisk trawiastych jest w Europie najwięcej.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(70) "Czy wiesz, gdzie możesz wylądować prywatnym samolotem pasażerskim?" ["meta_desc"]=> string(134) "Tak ogromna gama lotnisk powoduje, że zarówno start, jak i lądowanie z dowolnych miejsc na świecie nie powinno stanowić problemu." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-6.32812499911916" ["lng"]=> string(17) "-9.62241414159823" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Czy wiesz, gdzie możesz wylądować prywatnym samolotem pasażerskim?

meta_keys:

meta_desc: Tak ogromna gama lotnisk powoduje, że zarówno start, jak i lądowanie z dowolnych miejsc na świecie nie powinno stanowić problemu.

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Czy wiesz, gdzie możesz wylądować prywatnym samolotem pasażerskim?

meta_keys:

meta_desc: Tak ogromna gama lotnisk powoduje, że zarówno start, jak i lądowanie z dowolnych miejsc na świecie nie powinno stanowić problemu.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Tak ogromna gama lotnisk powoduje, że zarówno start, jak i lądowanie z dowolnych miejsc na świecie nie powinno stanowić problemu.