google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

7 najpiękniejszych polskich miast

Polska sąsiadująca z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią i Rosją leży w samym sercu Europy. Stanowi więc fantastyczne miejsce do zwiedzania nie tylko dla mieszkańców, ale też dla gości ze Wschodu i z Zachodu. Poznajmy siedem najpiękniejszych polskich miast, które trzeba odwiedzić.

7 najpiękniejszych polskich miastBiałystok

fot. mat. prasowe

Kraków

Kraków to miasto na południu kraju rozciągnięte na rzeką Wisłą, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z dziesiątego stulecia. Określa się je jako najbardziej polskie miasto, bo stanowi kolebkę polskości – to właśnie w nim, jako dawnej stolicy, rządzili królowie, książęta i biskupi. Wśród największych zabytków Krakowa wymienia się Wawel z zamkiem i katedrą św. Stanisława, a także kościół mariacki i rynek. Symbol miasta stanowi legendarny Smok Wawelski.

Białystok

Białystok to miasto na Podlasiu, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z piętnastego stulecia. Słynie z niepowtarzalnego piękna natury w postaci lasów. Ale kultura również odgrywa tu znaczącą rolę, o czym świadczy jej bogaty dobytek, chociażby w formie obiektów sakralnych wielu wyznań i zabytków. W Białymstoku koniecznie trzeba przejść się rynkiem Kościuszki zwiedzając kościół św. Rocha, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, cerkiew św. Mikołaja oraz ratusz zwany uśmiechniętym, a także nazywany Wersalem Północy - Pałac Branickich.

Zakopane

Zakopane to miasto na Podhalu, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów średniowiecza. Otoczone górami i dolinami Zakopane leży u podnóża Tatr, a w jego granicach znajduje się Świnica licząca 2,301 metrów nad poziomem morza. Najbardziej interesującą dzielnicę stanowią Krupówki z kościołem Świętej Rodziny.

Karpacz

Karpacz to miasto na Dolnym Śląsku, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów średniowiecza. Za największą atrakcję Karpacza uchodzą Karpaty z najwyższym szczytem Sudetów, czyli Śnieżką, której wysokość wynosi 1,603 metry nad poziomem morza. Na szczycie znajduje się słynne Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne.

Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia, Sopot

Trójmiasto to aglomeracja złożona z trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu – którym jeszcze większej atrakcyjności nadaje położenie nad Morzem Bałtyckim. Gdańsk założony został w siódmym wieku, a prawa miejskie zyskał w trzynastym. Warto w nim zwiedzić: katedrę Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny i św. Bernarda, kościół mariacki, kaplicę królewską, zbrojownię, stary ratusz, nowy ratusz i żurawia. Gdynia założona została w dwudziestym stuleciu. Warto w niej zwiedzić: kościół Najświętszej Maryi Panny i Sea Tower. Sopot praw miejskich doczekał się w dwudziestym wieku. Warto w nim zwiedzić: Operę Leśną i molo.

Wałbrzych

Wałbrzych to miasto na Dolnym Śląsku, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z dwunastego stulecia. Wśród zabytków tego usytuowanego nad rzeką Pełcznicą wymienia się: rynek, ratusz, kolegiatę, kościół ewangelicki, kopalnię, palmiarnię, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Największą popularnością cieszy się jednak Stary Zamek Książ, czyli ruiny zamkowe, a także Nowy Zamek Książ, czyli trzynastowieczny obiekt udostępniony do zwiedzania. Z Wałbrzychem wiążą się legendy na temat Złotego Pociągu, który wyruszył i zaginął.

Wrocław

Wrocław to miasto na Dolnym Śląsku, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z dziesiątego stulecia. Dewiza tego usytuowanego nad rzeką Odrą miasta brzmi Miasto Spotkań, ze względu na jego otwartość i spotykanie się w nim różnych narodowości i kultur. Należące na przestrzeni wieków kolejno do Polski, Czech, Austrii, Niemiec i znów Polski, miasto szczyci się takimi zabytkami jak: Hala Stulecia, Panorama Racławicka oraz Rynek ze Starym i Nowym Ratuszem. Jego symbol stanowią jednak krasnale, które spotyka się na ulicach niemal co krok.

 

 

KS

Ciekawe zestawienia znajdziesz na: 8naj.pl.

https://veturo.pl/article/3569/7-najpiekniejszych-miast-w-polsce/