Białystok

7 najpiękniejszych polskich miast

Polska sąsiadująca z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią i Rosją leży w samym sercu Europy. Stanowi więc fantastyczne miejsce do zwiedzania nie tylko dla mieszkańców, ale też dla gości ze Wschodu i z Zachodu. Poznajmy siedem najpiękniejszych polskich miast, które trzeba odwiedzić.

Kraków

Kraków to miasto na południu kraju rozciągnięte na rzeką Wisłą, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z dziesiątego stulecia. Określa się je jako najbardziej polskie miasto, bo stanowi kolebkę polskości – to właśnie w nim, jako dawnej stolicy, rządzili królowie, książęta i biskupi. Wśród największych zabytków Krakowa wymienia się Wawel z zamkiem i katedrą św. Stanisława, a także kościół mariacki i rynek. Symbol miasta stanowi legendarny Smok Wawelski.

Białystok

Białystok to miasto na Podlasiu, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z piętnastego stulecia. Słynie z niepowtarzalnego piękna natury w postaci lasów. Ale kultura również odgrywa tu znaczącą rolę, o czym świadczy jej bogaty dobytek, chociażby w formie obiektów sakralnych wielu wyznań i zabytków. W Białymstoku koniecznie trzeba przejść się rynkiem Kościuszki zwiedzając kościół św. Rocha, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, cerkiew św. Mikołaja oraz ratusz zwany uśmiechniętym, a także nazywany Wersalem Północy – Pałac Branickich.

Zakopane

Zakopane to miasto na Podhalu, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów średniowiecza. Otoczone górami i dolinami Zakopane leży u podnóża Tatr, a w jego granicach znajduje się Świnica licząca 2,301 metrów nad poziomem morza. Najbardziej interesującą dzielnicę stanowią Krupówki z kościołem Świętej Rodziny.

Karpacz

Karpacz to miasto na Dolnym Śląsku, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów średniowiecza. Za największą atrakcję Karpacza uchodzą Karpaty z najwyższym szczytem Sudetów, czyli Śnieżką, której wysokość wynosi 1,603 metry nad poziomem morza. Na szczycie znajduje się słynne Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne.

Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia, Sopot

Trójmiasto to aglomeracja złożona z trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu – którym jeszcze większej atrakcyjności nadaje położenie nad Morzem Bałtyckim. Gdańsk założony został w siódmym wieku, a prawa miejskie zyskał w trzynastym. Warto w nim zwiedzić: katedrę Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny i św. Bernarda, kościół mariacki, kaplicę królewską, zbrojownię, stary ratusz, nowy ratusz i żurawia. Gdynia założona została w dwudziestym stuleciu. Warto w niej zwiedzić: kościół Najświętszej Maryi Panny i Sea Tower. Sopot praw miejskich doczekał się w dwudziestym wieku. Warto w nim zwiedzić: Operę Leśną i molo.

Wałbrzych

Wałbrzych to miasto na Dolnym Śląsku, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z dwunastego stulecia. Wśród zabytków tego usytuowanego nad rzeką Pełcznicą wymienia się: rynek, ratusz, kolegiatę, kościół ewangelicki, kopalnię, palmiarnię, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Największą popularnością cieszy się jednak Stary Zamek Książ, czyli ruiny zamkowe, a także Nowy Zamek Książ, czyli trzynastowieczny obiekt udostępniony do zwiedzania. Z Wałbrzychem wiążą się legendy na temat Złotego Pociągu, który wyruszył i zaginął.

Wrocław

Wrocław to miasto na Dolnym Śląsku, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z dziesiątego stulecia. Dewiza tego usytuowanego nad rzeką Odrą miasta brzmi Miasto Spotkań, ze względu na jego otwartość i spotykanie się w nim różnych narodowości i kultur. Należące na przestrzeni wieków kolejno do Polski, Czech, Austrii, Niemiec i znów Polski, miasto szczyci się takimi zabytkami jak: Hala Stulecia, Panorama Racławicka oraz Rynek ze Starym i Nowym Ratuszem. Jego symbol stanowią jednak krasnale, które spotyka się na ulicach niemal co krok.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(34) "7 najpiękniejszych polskich miast" ["meta_desc"]=> string(75) "Poznajmy siedem najpiękniejszych polskich miast, które trzeba odwiedzić." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-17.4023437475772" ["lng"]=> string(17) "-7.79807853027656" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: 7 najpiękniejszych polskich miast

meta_keys:

meta_desc: Poznajmy siedem najpiękniejszych polskich miast, które trzeba odwiedzić.

watermark:

interesting_places:

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: 7 najpiękniejszych polskich miast

meta_keys:

meta_desc: Poznajmy siedem najpiękniejszych polskich miast, które trzeba odwiedzić.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Poznajmy siedem najpiękniejszych polskich miast, które trzeba odwiedzić.