Łazienki Królewskie w Warszawie

Spacer po Łazienkach Królewskich – co musisz zobaczyć?

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. Łazienki Królewskie w Warszawie to miejsce, w którym nie tylko można obcować z kulturą i sztuką. Kompleks pałacowy z pięknym parkiem i jeziorem jest idealny do pieszej eksploracji i ciekawą formą spędzenia kilku wolnych chwil.

Kulturalne wydarzenia w Warszawie również mają miejsce w Łazienkach. W ich repertuarze można znaleźć m. in. organizowane regularnie cykle literackie, medytacje filozoficzne, spektakle, salony muzyczne, a nawet chińskie ćwiczenia Qigong Lecący Żuraw.

Co zobaczyć w Łazienkach Królewskich

Zwierzęta i pałace
Łazienki Królewskie znajdują się na terenach, które dawniej były wykorzystywane przez polskich królów do polowań. Zwierzęta, w które obfitowały okolice, są obecne tu do dzisiaj. W czasie spaceru można spotkać wiewiórki, a nawet sarny. W pobliżu pałacu na wyspie lub amfiteatru majestatycznie przechadzają się pawie.

Pałac na wodzie i obiady czwartkowe
Wzniesiony na palach pałac na wodzie to najważniejsza budowla Łazienek Królewskich. Pełnił on rolę letniej rezydencji. W tym miejscu Stanisław August Poniatowski mieszkał w okresie od maja do października. Warto jednak zaznaczyć, że również po tym czasie, czyli jesienią i zimą, Pałac wygląda monumentalnie. Od strony północnej elewacja przypomina ogrodową rezydencję, natomiast od południowej oficjalną budowlę. Zabieg ten jest nieprzypadkowy. Strona północna była miejscem, które witało znajomych i przyjaciół króla, natomiast południowa zarezerwowana była dla oficjalnych gości. Pałac na wodzie był też lokalizacją słynnych obiadów czwartkowych, na które zapraszani byli najwięksi intelektualiści epoki.

Amfiteatr na wyspie
Spacer po amfiteatrze, którego scena jest na wyspie a miejsce dla publiczności oddzielone jest wodą, to ciekawe przeżycie. Dawniej z racji oryginalnego położenia odbywały się tu inscenizowane bitwy morskie. Nieco niedbały wystrój amfiteatru nie jest rezultatem zniszczeń, ale celowym zabiegiem, będącym konsekwencją osiemnastowiecznej mody. W ten sposób odwzorowywano architekturę czasów antycznych. Dlatego spacerując po nim, można podziwiać rzeźby bez głów czy niedokończone kolumny. Dzięki temu w czasie drugiej wojny światowej Niemcy zaniechali zburzenia amfiteatru, twierdząc, że Polacy wystarczająco zniszczyli już tę budowlę.

Fryderyk Chopin w Łazienkach
W czasie spaceru warto odpocząć na jednej z ławek znajdujących się w pobliżu pomnika Chopina. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych posągów Łazienek Królewskich. Jego historia jest bardzo burzliwa. Zgoda na wzniesienie siedzącej pod płaczącą wierzbą kamiennej sylwetki kompozytora została uzyskana fortelem. Śpiewaczka operowa występująca przed carem w zamian za występ zażyczyła sobie postawienia pomnika w Łazienkach. Prośba ta została zrealizowana dopiero ćwierć wieku po tym wydarzeniu. Pomnik wzniesiono w 1923 roku, jednak w czasie wojny w 1940 roku został pocięty na części i wywieziony w bliżej nieznane miejsce. Istniały również plany zastąpienia go pomnikiem Ryszarda Wagnera – ulubionego kompozytora Adolfa Hitlera, jednak pomysł ten nie został nigdy zrealizowany. W 1958 roku Chopin powrócił do Łazienek w formie kopii pomnika. Od maja do października co niedzielę odbywają się w tym miejscu koncerty fortepianowe na żywo.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(110) "Warszawa - warszawskie Łazienki - co zobaczyć - Łazienki Królewskie, Pałac na wodzie, Amfiteatr na wyspie" ["meta_desc"]=> string(76) "Co warto zobaczyć w Łazienkach Królewskich w Warszawie - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.21336076066589981792276375927031040191650390625) ["lng"]=> float(21.03409766857900109471302130259573459625244140625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Warszawa - warszawskie Łazienki - co zobaczyć - Łazienki Królewskie, Pałac na wodzie, Amfiteatr na wyspie

meta_keys:

meta_desc: Co warto zobaczyć w Łazienkach Królewskich w Warszawie - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Warszawa - warszawskie Łazienki - co zobaczyć - Łazienki Królewskie, Pałac na wodzie, Amfiteatr na wyspie

meta_keys:

meta_desc: Co warto zobaczyć w Łazienkach Królewskich w Warszawie - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Co warto zobaczyć w Łazienkach Królewskich w Warszawie - poleca veturo.pl