Jaki sprzęt na narty?

Chcesz nauczyć się jazdy na nartach, ale nie wiesz od czego zacząć? Poniżej znajdziesz wskazówki oraz dowiesz się, o czym musisz pamiętać, nim po raz pierwszy pojawisz się na stoku.

Narciarstwo dla każdego
Jazda na nartach to chyba najpopularniejszy sport zimowy wśród Polaków. Każdego roku na stokach można spotkać coraz więcej osób cieszących się narciarstwem, sporo rodaków wyjeżdża również w tym celu poza granice kraju. Rodzima konkurencja jednak nie śpi i stale nie tylko otwierane są nowe ośrodki oraz stoki, ale i stare przechodzą gruntowe modernizacje.

Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z jazdą na nartach. To nie tylko bardzo przyjemna forma rekreacji, ale również dostępna właściwie dla każdego – niemal bez względu na posiadaną kondycję czy predyspozycje. Jednak wraz z pierwszym przyjazdem na stok pojawia się wiele pytań. Jak skręcać na nartach? Jakie są zasady jazdy na nartach? I od czego rozpocząć kompletowanie sprzętu narciarskiego?

Jazda na nartach – od czego zacząć?
W jeździe na nartach kluczowych jest wiele parametrów technicznych oraz detali, które później decydują o faktycznych umiejętnościach. Nie będziemy ich jednak wymieniać w tym tekście, gdyż techniki jazdy na nartach najlepiej nauczyć się po prostu na stoku. Zagadnieniem, które należy poruszyć, nim po raz pierwszy założysz buty narciarskie i narty, jest to, czy lepiej uczyć się samodzielnie, czy też skorzystać z usług instruktora.

Oba rozwiązania mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Nauka jazdy na nartach na własną rękę jest z pewnością tańsza – w końcu nie musisz nikomu płacić za przekazywanie wiedzy oraz czas na to poświęcony. Z drugiej strony samodzielnie nigdy nie dostrzeżesz pewnych mankamentów w technice jazdy na nartach, przez co bardzo łatwo wyrobić nieprawidłowe nawyki.

Lepiej i łatwiej technikę jazdy na nartach opanujesz pod okiem instruktora. Nie tylko precyzyjnie wyjaśni ci, jakie są zasady jazdy na nartach, ale wskaże również popełniane błędy i pomoże je skorygować. Właściwie jedynym minusem takiego rozwiązania są koszty. Biorąc pod uwagę możliwe korzyści, trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że właśnie to jest najlepszą metodą nauki narciarstwa.

Alternatywną propozycją jest nauka pod okiem doświadczonego kolegi lub innej osoby, która ma za sobą wiele sezonów na nartach. I choć wydaje się to rozwiązaniem bardzo przyjemnym, to należy pamiętać, że sama nauka raczej nigdy nie będzie tak efektywna, jak w przypadku czasu spędzonego z profesjonalnym instruktorem.

Jaki sprzęt wybrać przy nauce jazdy na nartach?
Otwarcie trzeba przyznać, że raczej mało kto może sobie pozwolić na zakup całego sprzętu narciarskiego. Z reguły kompletuje się poszczególne elementy na przestrzeni kilku lat, tym bardziej, że właściwie wszystkie służą przez co najmniej kilka sezonów. A przez ten czas można popróbować różnorodnego wyposażenia znanych producentów, np. dzięki wypożyczalniom. Warto jednak wiedzieć, od czego rozpocząć zakupy własnego sprzętu.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się nabycie w pierwszej kolejności butów narciarskich, a nie jak mogłoby się wydawać – nart. W rzeczywistości jeździ się w butach narciarskich i one są najważniejszym elementem w przekazywaniu impulsów z buta na narty. Dobrą praktyką przy zakupie jest zaufanie renomowanym firmom. Oferują one nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak np. FORM FIT i PERFECT FIT, które pozwalają na precyzyjne i indywidualne dopasowanie butów narciarskich do stopy. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zapięcie (najlepiej klamry) oraz indeks twardości. A dopiero po zakupie butów rozpocząć inwestycję w narty czy kijki.

Bez względu jednak na to, którą drogę wybierzesz, najważniejsze są twoje chęci. Jeżeli nie przyłożysz się odpowiednio do nauki jazdy na nartach, nie pomogą ani najlepszy instruktor, ani drogie buty narciarskie.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(39) "buty narciarskie - dopasowanie do stopy" ["meta_desc"]=> string(146) "Chcesz nauczyć się jazdy na nartach, ale nie wiesz od czego zacząć? Poniżej znajdziesz wskazówki oraz dowiesz się, o czym musisz pamiętać" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-9.14062499872739" ["lng"]=> string(17) "-11.6005834836026" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/fBdcGzLdbKc" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: buty narciarskie - dopasowanie do stopy

meta_keys:

meta_desc: Chcesz nauczyć się jazdy na nartach, ale nie wiesz od czego zacząć? Poniżej znajdziesz wskazówki oraz dowiesz się, o czym musisz pamiętać

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/fBdcGzLdbKc

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: buty narciarskie - dopasowanie do stopy

meta_keys:

meta_desc: Chcesz nauczyć się jazdy na nartach, ale nie wiesz od czego zacząć? Poniżej znajdziesz wskazówki oraz dowiesz się, o czym musisz pamiętać

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Chcesz nauczyć się jazdy na nartach, ale nie wiesz od czego zacząć? Poniżej znajdziesz wskazówki oraz dowiesz się, o czym musisz pamiętać