Dobrze dobrany plecak

Jak dobrać i spakować plecak na pieszą wędrówkę?

Spakowanie plecaka to kluczowy problem każdego rasowego włóczykija. Niezależnie od tego czy planujemy kilkugodzinny trekking czy wielodniową wędrówkę, musimy zadbać o zabranie adekwatnego ekwipunku, a równocześnie nie przesadzić z obciążeniem kręgosłupa. Kilka prostych porad pomoże sprawnie dobrać odpowiedni dla naszych potrzeb plecak oraz oszczędzi czas poświęcony na jego pakowanie.

Krótka wycieczka czy wielodniowy trekking?
Planując zakup plecaka należy przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób będziemy go użytkować. Jeżeli jesteśmy zwolennikami jednodniowych wycieczek, powinien wystarczyć nam plecak o pojemności do 30 litrów. Warto zwrócić uwagę na jego budowę, gdyż wiele plecaków posiada liczne kieszenie, zwiększające pakowność i ułatwiające organizację bagażu. Małe plecaki nie mają zazwyczaj wewnętrznego stelaża, ważne jest natomiast, by posiadały usztywnione plecy oraz wyściełane elastyczną pianką szelki. Przy większym obciążeniu duże znaczenie ma pas biodrowy, który zapewnia większą stabilność i pozwala prawidłowo obciążyć kręgosłup. W odpowiednio dobranym plecaku punkty podparcia szelek powinny znajdować się między łopatkami, pas biodrowy natomiast na wysokości kości biodrowych, kilka centymetrów poniżej pępka.

Dla zwolenników kilkudniowych wypadów odpowiedni rozmiar plecaka to 50-60 litrów. Tutaj pas biodrowy jest już elementem niezbędnym, a dodatkową stabilizację ciężaru zapewnia pas piersiowy. Co ciekawe, na rynku dostępne są plecaki w wersjach męskich lub damskich, uwzględniające różnice w budowie ciała. Pas biodrowy w plecaku dla kobiet powinien być wszyty pod nieco innym kątem, szelki natomiast są rozstawione w mniejszej odległości i wyprofilowane tak, aby dopasowały się również do większego biustu. Należy jednak pamiętać, iż każdy z nas jest zbudowany inaczej, dlatego najważniejsze jest przymierzenie plecaka przed zakupem.

Niezbędny ekwipunek wędrowca
Gdy juz uda nam się dobrać idealny plecak, pojawia się pytanie: w jaki sposób zmieścić w nim wszystkie potrzebne przedmioty? Pakowanie przestaje być udręką, jeżeli zawczasu przygotujemy listę niezbędnych rzeczy. Wybierając się na kilkugodzinny trekking zaliczymy do nich: mapę, kompas (pamiętajmy, że w terenie możemy mieć problem z sygnałem GPS, nie możemy polegać więc wyłącznie na nawigacji w telefonie), butelkę wody, prowiant – najlepiej jeden posiłek w postaci kanapek oraz kilka wysokoenergetycznych przekąsek (np. batony białkowe), płaszcz przeciwdeszczowy oraz lekką kurtkę lub bluzę na wypadek ochłodzenia. Ponadto może się nam przydać scyzoryk, latarka, krem z filtrem UV i chusteczki higieniczne. Ostatnim obowiązkowym elementem jest apteczka, zaopatrzona w plastry, bandaż elastyczny oraz leki przeciwbólowe szybko rozpoczynające działanie, takie jak tabletki z deksketoprofenem (np. Dexak ®).

Jeżeli mamy w planie kilkudniową wycieczkę, w bagażu musi znaleźć się miejsce dla dodatkowych kompletów odzieży oraz klapków. Nocując w schroniskach koniecznie musimy mieć własny śpiwór. Dłuższa wyprawa wymaga także uzupełnienia apteczki o środki na zakażenia układu pokarmowego oraz leki przeciwbiegunkowe, przeciwalergiczne, pastylki do ssania od bólu gardła oraz leki, które przyjmujemy przewlekle. Na koniec nie zapomnijmy o ładowarkach do sprzętu elektronicznego, aparacie fotograficznym, dokumentach i pieniądzach.

Podsumowując…
Stosując powyższe wskazówki pamiętajmy, aby przede wszystkim uwzględnić własne potrzeby i upodobania, a także specyfikę planowanej trasy. Nigdy nie przeciążajmy bagażu ponad to co jesteśmy w stanie unieść, mając na uwadze, że po kilkugodzinnym marszu będziemy zmęczeni i mniej wytrzymali na niesiony na plecach ciężar. Prawidłowo dobrany i spakowany plecak pozwoli nam uchronić swój kręgosłup od bólu oraz w pełni cieszyć się urokami wycieczki.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(51) "Jak dobrac plecak turystyczny na pieszą wycieczkę" ["meta_desc"]=> string(139) "Jak dobrać plecak turystyczny? Planując zakup plecaka należy przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób będziemy go użytkować." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-10.6347656235195" ["lng"]=> string(17) "-7.00494401809737" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Jak dobrac plecak turystyczny na pieszą wycieczkę

meta_keys:

meta_desc: Jak dobrać plecak turystyczny? Planując zakup plecaka należy przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób będziemy go użytkować.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jak dobrac plecak turystyczny na pieszą wycieczkę

meta_keys:

meta_desc: Jak dobrać plecak turystyczny? Planując zakup plecaka należy przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób będziemy go użytkować.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Jak dobrać plecak turystyczny? Planując zakup plecaka należy przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób będziemy go użytkować.