google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wyprawa do wnętrza Ziemi

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza do przeżycia niezwykłej przygody. Trzy trasy turystyczne pozwalają na odkrycie unikatowego zabytku wpisanego na światową listę UNESCO. Do wybory mamy: Podstawową trasę z Podziemną Ekspozycją Multimedialaną, Trasę historyczną pt. "Wyprawa w Stare Góry" oraz Trasę przyrodniczą, każda z nich różni się stopniem trudności i rodzajem atrakcji. 

Wyprawa do wnętrza ZiemiKopalnia soli w Bochni

fot.mat.prasowe

Dziś zapraszamy na trasę przyrodniczą, która poprowadzona została przez korytarzami umożliwiającymi poznanie historię tworzenia się złoża bocheńskiego.

Trasa turystyczna wiedzie zabytkowymi korytarzami z poziomu Sienkiewicz przez poziom Lobkowicz aż do poziomu August. Różnicę poziomów turyści pokonują Zejściem Lichtenfels. Zwiedzanie kopalni rozpoczyna się pobytem w komorze Ważyn, następnie turyści udają się do Komory 81. Tutaj zlokalizowana jest jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni - Podziemna Przeprawa Łodzią. W towarzystwie flisaków, turyści pokonują odległość 120 m płynąc wzdłuż zalanego solanką wyrobiska.  Przeprawa łodzią jest wyłącznie usługą dodatkową, zamawianą podczas dowolnego pobytu w kopalni, która wydłuża czas pobytu o około 1,5-2 godz . Spływ odbywa się 12 osobowymi łodziami.

Podziemna przeprawa łodzią dostępna jest wyłącznie dla osób sprawnych (pełnosprawnych ruchowo i umysłowo). Schodami z poziomu Sienkiewicz turyści docierają do poziomu Lobkowicz. Ostatnia część Zejścia od poziomu V Lobkowicz do poiomu IV August zlokalizowana jest w Komorze Lichtenfels VII, eksploatowanej w latach 80. XVIII w. Następnie turyści przemieszczają się wzdłuż poziomu August odwiedzając Stajnię Mysiur oraz Kaplicę św. Kingi.

Oprócz informacji przyrodniczych podczas trasy zaprezentowana zostanie również historia odwiedzanych wyrobisk, w tym zejście Lichtenfels, którym schodziły pracujące w Kopalni Konie.

W czasie zwiedzania można zobaczyć skały i minerały budujące złoże: sole północne, środkowe, południowe, gipsy i anhydryty, w tym znane na świecie bocheńskie trzewiowce - charakterystycznie zafałdowane anhydryty, a także wkładkę tufitową (pył wulkaniczny) będącą śladem po dawnej działalności wulkanicznej w regionie. Podczas wycieczki będzie można zaobserwować jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach, charakteryzującego się skupiskami solnych nacieków, wykwitów, kalafiorów, a także jak doszło do powstania halitu fluorescencyjnego, jaka jest idea fluorescencji i dlaczego jest to zjawisko bardzo rzadkie. Pozwoli to uświadomić jak wszystkie procesy geologiczne, które uformowały przed milionami lat złoże solne, a także współczesne zjawiska, czytelne obecnie w wyrobiskach górniczych, stworzyły naturalne piękno wnętrza kopalni.

Informacje praktyczne​
Temperatura w kopalni 14-16 °C, wilgotność powietrza 70%.
Trasa dostępna dla osób pełnosprawnych, nie mających problemów z poruszaniem się.
Trasa niedostępna dla dzieci w wieku poniżej 7 lat.
Dzieci od 7 roku życia i młodzież do 18 roku życia muszą przebywać pod opieką osoby pełnoletniej.
Wymagane wygodne, pełne obuwie turystyczne.
W przypadku zorganizowanych grup szkolnych minimalny wiek uczestników: 10 lat.
Pobyt pod ziemią odbywa się pod opieką przewodnika.
Ceny biletów: normalny 42 zł, ulgowy – 37 zł.

Gdy wybierasz się na wypoczynek, musisz zadbać nie ...

Auschwitz - czyli jedno z najważniejszych miejsc w ...

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na ...

Zobaczyć Biskupin, Monte Cassino, Bitwę pod Grunwaldem i ...

Najważniejsza w Krakowie trasa turystyczna zaczyna się na ...

Ogród Doświadczeń – to brzmi tajemniczo i intrygująco... ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3651/kopalnia-soli-w-bochni-zwiedzanie-ciekawostki-trasy-turystyczne/