wyciągarka samochodowa

Bezpieczna wyciągarka samochodów – jak prawidłowo eksploatować aby nie zrobić sobie krzywdy?

Wyciągarki samochodowe coraz częściej są stosowane przez kierowców kochających jazdę po trudnych terenach. Miłośnicy off-roadu najczęściej wiedzą jak ich używać, ale nie zawsze mają świadomość tego, na co trzeba zmówić uwagę, by wszystko przebiegało w pełni bezpiecznie.

Prawidłowe używanie wyciągarek samochodowych
Początkujący użytkownicy off-roadu, przed pierwszą wyprawą powinni zaznajomić się ze sposobem bezpiecznego używania wyciągarki samochodowej. W ten sposób będą mogli uniknąć wielu problemów.

Przede wszystkim należy podkreślić, że elektryczna wyciągarka posiada stalową linę, która nie jest tak prosta w obsłudze, jakby się mogło wydawać. Konieczna jest pewna wprawa i doświadczenie, aby szybko i bez robienia sobie krzywdy móc wyciągnąć samochód np. z błota.

Jeżeli pierwszy raz w życiu będziesz używał wyciągarki samochodowej, to przede wszystkim dokładnie przestudiuj załączoną do niej instrukcję. Możesz także poświęcić trochę czasu i pooglądać filmiki instruktażowe, które bez problemów znajdziesz w sieci. Gdy już będziesz wiedział, w jaki sposób się uruchamia i obsługuje Twój model wyciągarki, to wszystko przebiegnie bardzo sprawnie. Pamiętaj jednak o tym, aby przed wykorzystaniem wyciągarki w terenie, najpierw przetestować ją na sucho. W tym celu nie używaj liny, tylko po prostu sprawdź sposób, w jaki mechanizm nawija docelową linę na wał. To pozwoli zauważyć wszelkie błędy lub ukryte wady produktu.

Zasady bezpieczeństwa w eksploatacji wyciągarki samochodowej
Bardzo ważną zasadą bezpieczeństwa podczas używania wyciągarki już w realnej sytuacji, a nie na sucho, jest to, aby nigdy pod żadnym pozorem nie stać blisko liny w trakcie pracy urządzenia. Zdarzą się takie przypadki, że lina może odbić, uszkadzając nas. Tak samo nie wolno dotykać wału wyciągarki podczas jej pracy.

Jeśli używasz wyciągarki z liną stalową, to bardzo przydatnym zabezpieczeniem jest tzw. fartuch ochronny na naprężoną linę, który amortyzuje energię kinetyczną liny, wytwarzającą się w trakcie np. jej pęknięcia. Przydatne są też tzw. bloczki do liny, które pozwalają szybko wyciągnąć samochód nawet jeśli nie stoi on w linii prostej do innego pojazdu czy drzewa, do którego jest podczepiony. Ostatnią podstawową zasadą bezpieczeństwa jest to, aby nigdy nie przekraczać maksymalnego udźwigu wyciągarki, który jest zależny od konkretnego modelu (informację na ten temat można znaleźć w instrukcji).

Odpowiednia moc wyciągarki samochodowej
Wyciągarki samochodowe mają dużą moc, dlatego do ich obsługi warto podchodzić rozsądnie, zachowując wszystkie normy bezpieczeństwa. Większość informacji na temat zasad, które powinniśmy przestrzegać znajduje się w instrukcji obsługi dołączonej do każdego urządzenia.

Jeżeli jeszcze nie masz swojej pierwszej wyciągarki samochodowej i zastanawiasz się, jaki model kupić, to koniecznie zapoznaj się z naszym kolejnym artykułem poradnikowym pt. „Wciągarka linowa czy łańcuchowa? Zastosowania wyciągarki samochodowej”. Dodatkowo sprawdź polecane przez specjalistów wyciągarki – dragonwinch.com.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(33) "Bezpieczna wyciągarka samochodow" ["meta_desc"]=> string(151) "Jeżeli pierwszy raz w życiu będziesz używał wyciągarki samochodowej, to przede wszystkim dokładnie przestudiuj załączoną do niej instrukcję." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-15.3808593728589" ["lng"]=> string(17) "-6.56857129280985" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Bezpieczna wyciągarka samochodow

meta_keys:

meta_desc: Jeżeli pierwszy raz w życiu będziesz używał wyciągarki samochodowej, to przede wszystkim dokładnie przestudiuj załączoną do niej instrukcję.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bezpieczna wyciągarka samochodow

meta_keys:

meta_desc: Jeżeli pierwszy raz w życiu będziesz używał wyciągarki samochodowej, to przede wszystkim dokładnie przestudiuj załączoną do niej instrukcję.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Jeżeli pierwszy raz w życiu będziesz używał wyciągarki samochodowej, to przede wszystkim dokładnie przestudiuj załączoną do niej instrukcję.