Milionowe odszkodowania z powodu strajku pracowników LOT

Jak podaje PAP w ciągu 7 dni akcji protestacyjnej związków zawodowych PLL LOT doszło do anulowania 50 rejsów (tam i z powrotem), zarówno na krajowych jak i międzynarodowych trasach. Jak wskazuje ekspert z firmy AirHelp, która wspiera pasażerów w odzyskiwaniu odszkodowań, suma należnych rekompensat z tego tytułu może wynieść już ponad 2,2 mln złotych.

Jak wynika z szacunkowych obliczeń zarządu PLL LOT około 1500 pasażerów miało problemy z lotem z powodu strajku związków zawodowych. Oznacza to, że polskie linie lotnicze mają wobec podróżnych dług w wysokości ponad 2,2 mln złotych. Wysokość rekompensaty jest obliczana na podstawie długości lotu, a na dochodzenie zapłaty w tym przypadku poszkodowani pasażerowie mają 1 rok. Maksymalna kwota odszkodowania może wynieść nawet 600 euro na osobę – mówi Magdalena Bursa-Łapińska, radca prawny AirHelp.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 kwietnia 2018 r. strajk personelu linii lotniczych nie może być uznany za nadzwyczajną okoliczność, zwalniającą przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania. W przypadku strajku personelu PLL LOT o rekompensatę za odwołany bądź opóźniony powyżej 3 godzin lot mogą ubiegać się pasażerowie, którzy:
wylatują i lądują na lotnisku w UE,
wylatują z lotniska w UE, ale lądują poza UE,
wylatują spoza UE, ale lądują na europejskim lotnisku.

Jeżeli lot będzie opóźniony powyżej 2 godzin na trasie powyżej 1500 km, linia lotnicza musi zapewnić oczekującym na lotnisku posiłki i napoje, a także umożliwić dostęp do 2 połączeń telefonicznych czy wiadomości e-mail. W przypadku dłuższych opóźnień, obowiązkowe jest też zakwaterowanie oraz transport z i na lotnisko – dodaje Magdalena Bursa-Łapińska. 

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(57) "Milionowe odszkodowania z powodu strajku pracowników LOT" ["meta_desc"]=> string(71) "Maksymalna kwota odszkodowania może wynieść nawet 600 euro na osobę" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(10) "airhelp.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-18.1933593724674" ["lng"]=> string(17) "-8.65922869284662" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Milionowe odszkodowania z powodu strajku pracowników LOT

meta_keys:

meta_desc: Maksymalna kwota odszkodowania może wynieść nawet 600 euro na osobę

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: airhelp.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Milionowe odszkodowania z powodu strajku pracowników LOT

meta_keys:

meta_desc: Maksymalna kwota odszkodowania może wynieść nawet 600 euro na osobę

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: airhelp.pl

meta_desc: Maksymalna kwota odszkodowania może wynieść nawet 600 euro na osobę