Podróż służbowa – co warto wiedzieć

Zakłócenia w podróży, takie jak opóźnienie czy odwołanie mogą pojawić się zarówno podczas podróży prywatnych jak i służbowych. W związku z tym i zwiększającą się liczbą wyjazdów biznesowych pojawia się coraz więcej pytań o korzyści oraz rekompensaty z tego tytułu. Eksperci AirHelp przygotowali kilka porad, które pozwolą odpowiedzieć na najważniejsze pytania podróżujących.

Czy mogę prywatnie wykorzystać zebrane w czasie podróży służbowych bonusowe mile/km?
Możliwość wykorzystania zebranych mil bonusowych w bardzo dużym stopniu zależy od kraju oraz pracodawcy. Przykładowo w Niemczech Federalny Sąd Pracy zdecydował, że bonusowe mile zebrane w trakcie podróży służbowych należą do pracodawcy. Jest to też najczęściej spotykana zasada, ponieważ z benefitów zapewnianych przez linie lotnicze powinien skorzystać ten, kto zamówił i opłacił lot. Jednakże odbiór bonusowych mil może być także regulowany poprzez umowę o pracę, dlatego warto porozmawiać o tym wcześniej z pracodawcą. 

Czy firma może Cię zmusić do lotu tylko z bagażem podręcznym, żeby obniżyć koszty podróży?
Pracodawca nie może zmusić Cię do podróżowania tylko z bagażem podręcznym, jeżeli jednak chcesz odprawić dodatkowy bagaż pracodawca nie ma obowiązku za niego zapłacić. W przypadku krótkich wyjazdów musisz pokryć te koszty samodzielnie. Natomiast jeżeli podróż zagraniczna trwa ponad 30 dni lub gdy miejscem docelowym jest państwo pozaeuropejskie to pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów przewozu samolotem bagażu osobistego o wadze do 30 kg (łącznie z wagą bagażu opłaconego w cenie biletu)2.

Czy linie lotnicze mogą dokonać podwyższenia lub obniżenia standardu twojego lotu? 
Jeśli z jakiegoś powodu linie lotnicze podniosły standard Twojego lotu, to nie mogą obarczać Cię za to dodatkowymi kosztami. Natomiast jeśli z jakiegoś powodu standard Twojego lotu zostanie obniżony, to należy Ci się zagwarantowana przez prawo rekompensata w wysokości zależnej od ceny biletu i długości lotu. W przypadku, gdy doszło do tego w trakcie podróży służbowej odszkodowanie należy się podróżnemu, a nie firmie, ponieważ to jego komfort został zakłócony.

Opóźniony lub odwołany lot i należna rekompensata
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej EC261 powstało, by chronić podróżnych przed skutkami zakłóceń podczas lotów. Dlatego rekompensata przysługuje pasażerowi, a nie firmie płacącej za bilet lotniczy. W końcu to podróżujący doświadczył dyskomfortu z tego tytułu.

Urlop w miejscu podróży służbowej, kto płaci za bilet powrotny?
Jeśli zdecydujesz się na przedłużenie swojego wyjazdu służbowego w celach urlopowych, decyzja o tym, kto płaci za lot powrotny jest zależna od pracodawcy, ponieważ nie określają tego żadne przepisy prawa. Doradzamy, aby zachować równowagę w wysokości 90%, co oznacza, że na 10 dni podróży służbowej przypada 1 dodatkowy dzień wolny. Jednak w każdym przypadku należy to ustalić indywidualnie z pracodawcą.

Czy w podróży służbowej może Ci towarzyszyć partner?
Oczywiście Twój partner może Ci towarzyszyć w podróży służbowej o ile samodzielnie pokryje koszty swojej podróży i ewentualne dodatkowe koszty zakwaterowania. Biorąc jednak pod uwagę biznesowy charakter podróży należy zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą a czasem prywatnym.

Niezwiązany z wykonywaniem obowiązków wypadek w czasie wolnym
Naturalnym jest, że będąc w podróży służbowej w czasie wolnym możesz korzystać z miejscowych atrakcji. Jeśli jednak podczas delegacji dojdzie do wypadku poza wykonywaniem obowiązków służbowych niekoniecznie zostanie to uznane za wypadek przy pracy. Twoje ubezpieczenie nie działa tylko dlatego, że podróż ma charakter służbowy. W Europie zasadą jest, że ubezpieczenia związane z pracą nie mają zastosowania do spraw osobistych poza działalnością służbową.

Podróż służbowa własnym samochodem
Jeśli podróż służbową odbywasz własnym samochodem, przysługuje Ci zwrot poniesionych kosztów przejazdu zgodnie z umową pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. To rozliczenie może odbywać się na podstawie tzw. „kliometrówki”, czyli iloczynu przejechanych kilometrów i ustalonej przez pracodawcę stawki za jeden kilometr przebiegu. Jednak wspomniana kwota nie może przekraczać maksymalnej stawki ustawowej3.

Czas podróży służbowej nie zawsze jest równy czasowi pracy
Zgodnie z art. 77 i art. 128 par. 1 Kodeksu pracy4 wyjazd w celach służbowych polega na wykonywaniu zadań wyznaczonych przez pracodawcę poza miejscowością stanowiącą siedzibę pracodawcy lub stałym miejscem pracy, w terminie i miejscu wskazanym w poleceniu wyjazdu służbowego.

Do czasu pracy w trakcie delegacji należy zaliczyć:
czas, w którym pracownik rzeczywiście wykonywał pracę,
czas podróży, pokrywający się z godzinami pracy pracownika wynikającymi z grafiku.

Pozostałego czasu w trakcie trwania wyjazdu służbowego nie należy wliczać do czasu pracy.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(45) "Co warto wiedzieć o podróżach służbowych" ["meta_desc"]=> string(149) "W związku z tym i zwiększającą się liczbą wyjazdów biznesowych pojawia się coraz więcej pytań o korzyści oraz rekompensaty z tego tytułu." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(10) "airhelp.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-21.3574218720273" ["lng"]=> string(17) "-9.18019317226809" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Co warto wiedzieć o podróżach służbowych

meta_keys:

meta_desc: W związku z tym i zwiększającą się liczbą wyjazdów biznesowych pojawia się coraz więcej pytań o korzyści oraz rekompensaty z tego tytułu.

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: airhelp.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Co warto wiedzieć o podróżach służbowych

meta_keys:

meta_desc: W związku z tym i zwiększającą się liczbą wyjazdów biznesowych pojawia się coraz więcej pytań o korzyści oraz rekompensaty z tego tytułu.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: airhelp.pl

meta_desc: W związku z tym i zwiększającą się liczbą wyjazdów biznesowych pojawia się coraz więcej pytań o korzyści oraz rekompensaty z tego tytułu.