google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wycieczki po górach. Które szlaki wybrać, a które omijać?

Piesza wędrówka po górach to na pewno bardzo trafiony pomysł na spędzanie wolnego czasu. Malownicze szlaki turystyczne przyciągają jak magnes i trudno oprzeć się pokusie spakowania plecaka i ruszenia na wyprawę. Do wędrówki trzeba się odpowiednio przygotować.

Wycieczki po górach. Które szlaki wybrać, a które omijać?Piesza wycieczka

fot. AdobeStock

Bieszczady, Beskidy i Tatry należą do najpopularniejszych kierunków pieszych wycieczek. Trasy są tam bardzo licznie uczęszczane, zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów górskich wędrówek. Wybierając się w góry wszyscy powinni pamiętać, że wiosną warunki są częściowo niekorzystne. „Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.” – Piszą ratownicy.

Światło na podorędziu
Każda wycieczka wymaga też odpowiedniego wyposażenia, które zapewnia bezpieczeństwo. Według wskazań GOPR-u podstawowym ekwipunkiem turysty górskiego jest odpowiednie i wygodne obuwie oraz plecak, w którym niezależnie od pory roku i pogody powinny znajdować się m.in. czapka, rękawiczki, zapasowe skarpety, koszula, ubranie przeciwdeszczowe, wiatrochronna płachta, podręczna apteczka, zapałki i latarka.


Nikt nie powinien chodzić po górach po omacku, szczególnie po zmroku, dlatego tak ważne jest posiadanie niezawodnej latarki dysponującej dużym zasięgiem światła i długim czasem działania. Aby nie tracić swobody ruchów, zabierzmy ze sobą latarkę czołową. – Nasza nowa czołówka Vizo z linii Adventure świeci światłem o mocy 400 lumenów przez prawie 11 godzin. Dodatkowe światło sygnalizacyjne, aluminiowa, odporna na upadki obudowa oraz kabel przedłużający sprawiają, że jest niezbędnym elementem każdej wyprawy – mówi Maciej Mocek, wiceprezes w firmie Mactronic - największego producenta oświetlenia przenośnego w Polsce.


Dobra latarka pozwoli także odnaleźć drogę, gdy się zgubimy. W razie większych problemów umożliwia nadawanie sygnałów alarmowych przez dłuższy czas, co ułatwia poszukiwania służbom ratowniczym. Bezpieczeństwo turysty zwiększają także dyski sygnalizacyjne. – To uniwersalne i bardzo mocne światło ostrzegawcze w odpornej, gumowanej oprawie. Widoczność światła w nocy dla nowych dysków M-Flare sięga 1 km. Naszych dysków można też użyć jako latarki – doradza Maciej Mocek z Mactronic. Jeżeli planujemy nocleg, w namiocie lub schronisku, przyda nam się przenośna lampa kempingowa. Równie niezbędny jest dobry plan. Oto informacje, które powinniśmy zebrać (GOPR):
    • przebieg szlaku turystycznego, którym będziemy się kierować - czy stokiem leśnym, grzbietami czy halami itp.;
    • sieć schronisk turystycznych;
    • czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego;
    • lokalizacja obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody - szałasy, schrony, koleby, leśniczówki itp.;
    • drogi odwrotu jeżeli podejmiemy decyzję o skróceniu naszej wędrówki (deszcz, mgła, burza);
    • wysokości nad poziomem morza (n.p.m.) na jaką będziemy musieli podejść i wędrować oraz różnice wzniesień na podejściach i zejściach w czasie wędrówki.
Z dobrze wyposażonym plecakiem i w pełni przygotowani możemy ruszać w góry. Dokąd? Na czerwony szlak w Górach Sowich, na Główny Szlak Sudecki (390 km, jeden z najdłuższych w Polsce), na krajobrazowy szlak żółty prowadzący do Pienińskiego Parku Narodowego, na Połoninę Wetlińską w Bieszczady, no i w Tatry, rzecz jasna: na niewymagającą trasę od Wołowca do Liliowego lub do Doliny Chochołowskiej i Kościeliska. W malowniczych polskich górach czeka wiele różnorodnych tras. Trzeba tylko wybrać odpowiednią do poziomu swoich umiejętności.
Mactronic istnieje od 1989 roku. W ciągu blisko trzech dekad firma zbudowała pozycję europejskiego lidera produkcji oświetlenia przenośnego. Produkuje sprzęt oświetleniowy dla służb mundurowych, przemysłu oraz sportowców i turystów – głównie biegaczy, rowerzystów, miłośników gór, a także pasjonatów strzelectwa. Wrocławski producent nieustannie rozbudowuje ofertę i podbija nowe rynki. Obecnie produkty firmy są dostępne w Europie, Azji i Afryce. www.mactronic.co

Paryż to jedna z tych europejskich stolic, którą ...

Serwis YouTube z roku na rok staje się ...

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Dotychczas wszystkie te osoby z Polski, które zainteresowane ...

Tak, w końcu! W końcu nadszedł ten czas, ...

Są stabilne i nadają się do ustawienia również ...

https://veturo.pl/article/3718/wycieczki-po-gorach-ktore-szlaki-wybrac-a-ktore-omijac/