Kije trekkingowe – skąd się bierze ich fenomen i popularność?

Spacery z kijami trekkingowymi zyskały w ostatnich latach na popularności. Kluby lub grupy Nordic Walking możemy spotkać praktycznie w każdym mieście w Polsce. Na czym polega fenomen tego rodzaju aktywności fizycznej oraz skąd jego stale rosnąca popularność?

Nordic walking – trening dostępny dla wszystkich

Chodzić z kijami trekkingowymi może praktycznie każdy, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Sceptycy mogą stwierdzić, że zakup kijów trekingowych to niepotrzebny wydatek podyktowany głupią modą. Nic bardziej mylnego. Marsz z kijkami angażuje mięśnie całego ciała, pozostając przy tym formą rekreacyjną, tzn. mniej intensywną i wysiłkową. Podczas nordic walking pracują mięśnie klatki piersiowej, ramion, tricepsy, bicepsy, a nawet mięśnie brzucha – tym samym spalamy większą ilość kalorii, niż przy zwykłym chodzeniu. Dla osób z osłabionymi stawami nordic walking jest formą aktywności, która odciążając newralgiczne partie, nadal będzie stymulować mięśnie. Nordic walking mogą uprawiać wszyscy, niezależnie od wieku, kondycji czy tuszy. Swą popularność zawdzięcza zapewne również temu, że trening możemy wykonywać wszędzie, zarówno podczas spacerów w mieście, jak i na wyjazdach w góry czy nad morze.

Jak prawidłowo chodzić z kijkami?
Najpierw należy dobrać odpowiedni sprzęt. Kije powinny być dostosowane do naszego wzrostu, tzn. kąt między zgiętym łokciem a końcem kija powinien wynosić 90 stopni. Co ciekawe, nordic walking można uprawiać na trzech poziomach zaawansowania i intensywności : zdrowotnym, fitness i sportowym.

    Poziom zdrowotny zalecany jest dla osób chcących polepszyć swoją kondycję oraz w ramach rehabilitacji po przebytych urazach lub operacjach. Zdrowotny nordic walking będzie również korzystny dla osób chcących przyśpieszyć swój metabolizm i zrzucić zbędne kilogramy.
    Poziom fitness jest dedykowany dla osób bardziej zaawansowanych, które chcą dodatkowo poprawić swoją kondycję fizyczną. Treningi na tym poziomie są bardziej intensywne i mają większa częstotliwość, tzn. wykonuje się je co najmniej 3 razy w tygodniu przez około 1,5 godziny.
    Poziom sportowy przeznaczony jest dla osób bardzo sprawnych fizycznie, które chcą poprawić wytrzymałość i siłę. By go wykonać prawidłowo, należy jednak opanować techniki nordic walkingu, takie jak nordic jogging, nordic leaping czy nordinc running.

Dobrej jakości sprzęt do nordic walking w korzystnych cenach znaleźć można na stronie prosportowy.pl. Dostępne są tu również inne akcesoria, np. atlasy do ćwiczeń. Więcej informacji na temat doboru odpowiedniego sprzętu siłowego do domu znaleźć można w artykule: „Atlasy do ćwiczeń – czym się kierować podczas zakupu tego sprzętu sportowego?”.

Podsumowując: nordic walking to prosta forma aktywności, która na każdym poziomie zaawansowania poprawia czynności układu oddechowego i krwionośnego, odciąża stawy i stymuluje pracę różnych partii mięśniowych jednocześnie. A zatem kijki w dłoń i na spacer marsz!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(67) "Kije trekkingowe – skąd się bierze ich fenomen i popularność?" ["meta_desc"]=> string(167) "Marsz z kijkami angażuje mięśnie całego ciała, pozostając przy tym formą rekreacyjną, tzn. mniej intensywną i wysiłkową. Jak prawidłowo chodzić z kijkami?" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(19) "Sprzęt turystyczny" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-11.6015624983854" ["lng"]=> string(17) "-1.39732186652583" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(true) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kije trekkingowe – skąd się bierze ich fenomen i popularność?

meta_keys:

meta_desc: Marsz z kijkami angażuje mięśnie całego ciała, pozostając przy tym formą rekreacyjną, tzn. mniej intensywną i wysiłkową. Jak prawidłowo chodzić z kijkami?

watermark:

interesting_places: Sprzęt turystyczny

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet: 1

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kije trekkingowe – skąd się bierze ich fenomen i popularność?

meta_keys:

meta_desc: Marsz z kijkami angażuje mięśnie całego ciała, pozostając przy tym formą rekreacyjną, tzn. mniej intensywną i wysiłkową. Jak prawidłowo chodzić z kijkami?

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Marsz z kijkami angażuje mięśnie całego ciała, pozostając przy tym formą rekreacyjną, tzn. mniej intensywną i wysiłkową. Jak prawidłowo chodzić z kijkami?