google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zemsta faraona czy innego stwora nie straszna!

Duży procent podróżujących w kraje egzotyczne spotyka się z problemami jelitowymi – Klątwa Faraona w krajach arabskich, Zemsta Sułtana w Turcji czy Klątwa Montezumy w Ameryce Łacińskiej... Jak sugerują przydomki, spotkanie z którąkolwiek ze wskazanych dotyczy uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Niestety nie ma reguły kogo może dopaść nieszczęsna przypadłość, jest to kwestia indywidualna każdego organizmu i jego układu immunologicznego. Przed każdym wyjazdem w tereny, gdzie istnieje ryzyko spotkania się z Zemstą Faraona lub innego stwora, warto poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z tym tematem: sposobami zapobiegania, leczeniem i objawami, które jej towarzyszą. Podróżniku – nie daj się zaskoczyć!

Zemsta faraona czy innego stwora nie straszna!Biegunka na wakacjach

Biegunka na wakacjach/ fot. mat. prasowe

Przyczyny "przygód" żołądkowych

Pierwszą podstawową bolączką podróżujących jest spotkanie z obcą mikroflorą bakteryjną, nie ma w tym nic dziwnego... Inne miejsce na ziemi, inny klimat, inne warunki sanitarne = inne mikroorganizmy! Każdy organizm zareaguje indywidualnie: jeden pozwoli się im rozgościć, natomiast drugi za wszelką cenę spróbuje usunąć je z organizmu – tutaj pojawia się nieszczęsna biegunka...  Organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, że coś jest na rzeczy – nie bagatelizuj tegoi zadziałaj w porę, aby Twój wyjazd nie zakończył się fiaskiem i godzinami spędzonymi w toalecie! Dodatkowo wizytówką krajów egzotycznych jest wysoka temperatura i pełne, palące słońce. Są tego plusy, ale też minusy – przegrzanie organizmu! Tubylcy którzy doskonale znają ten klimat, a ich organizmy przyzwyczajone są do upalnych dni nie zapominają o czapkach i chustach, które uchronią ich głowy przed promieniowaniem słonecznym, więc Ty też o tym nie zapominaj – wymioty, osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy – wakacje to nie czas na takie incydenty!

Warto podkreślić również temat zmiany kuchni, co kraj to obyczaj i inne menu. Każdy podróżujący  pragnie poznać nowe smaki i przyprawy, lecz warto robić to z głową. Żołądek nie zniesie łatwo tych wszystkich kulinarnych przygód – nie mieszaj i nie przejadaj się ponad miarę – o zatrucia i niestrawność nietrudno!

Zemsta Faraona i jej objawy
Jeżeli zauważysz u siebie bóle brzucha, temperaturę, dreszcze, zawroty głowy, wymioty i przede wszystkim biegunkę nie bagatelizuj tego i weź sprawy w swoje ręce, aby nie odwodnić organizmu! W przypadku takich dolegliwości połączonych z wysoką temperaturą powietrza o to nie trudno! Odpowiednio przygotowana apteczka i leki przeciwbiegunkowe na pomoc!

Leki przeciwbiegunkowe – apteczka turysty
Jeżeli nie chcesz aby Twoja wymarzona podróż przerodziła się w męczarnie pamiętaj o prawidłowym przygotowaniu swojej apteczki! Opatrunki, środki przeciwbólowe, kremy łagodzące podrażnienia, preparaty na zbicie gorączki i najważniejsze przy poruszanym temacie – środki przeciwbiegunkowe i elektrolity! W przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych odpowiednie leki, wysokie nawodnienie organizmu, prawidłowa dieta i chwila odpoczynku postawi Ciebie lub Twoich bliskich na nogi. Półki apteczne przepełnione są lekami i suplementami diety, które skutecznie pomogą wygrać walkę z biegunką. Znane i cenione preparaty zawierają: loperamid, nifuroksazyd oraz węgiel aktywny (kapsułki Stoperan, Laremid, tabletki Nifuroksazyd, Alax czy Carbo Activ Vita). Jeżeli wybierasz się na wycieczkę z małym dzieckiem nie zapominaj o tym, że podane produkty mogą być stosowane u dzieci powyżej 6-go roku życia, więc jeżeli Twoja pociecha nie osiągnęła tego wieku w apteczce nie może zabraknąć Smecty! Na uwadze warto mieć również produkty, które pomogą uzupełnić niedobory elektrolitów, a co za tym idzie uniknięcia odwodnienia organizmu (często towarzyszącego przy biegunce): Acidolit, Orsalit, Litorsal czy Hydratonic.

Czy mogę zmniejszyć ryzyko wystąpienia Zemsty Faraona?
Jak na „klątwę” przystało... ciężko uchronić się przed nią w 100%, jednakże czemu nie spróbować? Odpowiednie warunki higieniczne to podstawa – mycie rąk przed każdym posiłkiem, obieranie owoców i warzyw ze skórki (szczególnie gruntowych). Unikanie lodu w drinkach lub schłodzonych napojach (zimna temperatura nie zabija bakterii), warto zrezygnować również z jedzenia w przydrożnych budkach z jedzeniem. No i najważniejsze – nie pij wody z kranu, w grę wchodzi jedynie woda mineralizowana, najlepiej kapslowana!

Autor: mgr farm. Aneta Szyszko, i-Apteka.pl

Nie wszyscy Polacy wybierający się na zagraniczne wakacje ...

 Zdecydowana większość osób wyjeżdża nad morze wyłącznie latem. ...

 Na przestrzeni ostatnich lat można było zaobserwować zainteresowanie ...

Stolica Niemiec to jedno z najpopularniejszych miejsc do ...

Zapraszamy do Rybnika na kolejną odsłonę Festiwalu Podróżników ...

https://veturo.pl/article/3734/zemsta-faraona-podroze-egzotyczne-apteczka/