google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zemsta faraona czy innego stwora nie straszna!

Duży procent podróżujących w kraje egzotyczne spotyka się z problemami jelitowymi – Klątwa Faraona w krajach arabskich, Zemsta Sułtana w Turcji czy Klątwa Montezumy w Ameryce Łacińskiej... Jak sugerują przydomki, spotkanie z którąkolwiek ze wskazanych dotyczy uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Niestety nie ma reguły kogo może dopaść nieszczęsna przypadłość, jest to kwestia indywidualna każdego organizmu i jego układu immunologicznego. Przed każdym wyjazdem w tereny, gdzie istnieje ryzyko spotkania się z Zemstą Faraona lub innego stwora, warto poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z tym tematem: sposobami zapobiegania, leczeniem i objawami, które jej towarzyszą. Podróżniku – nie daj się zaskoczyć!

Zemsta faraona czy innego stwora nie straszna!Biegunka na wakacjach

Biegunka na wakacjach/ fot. mat. prasowe

Przyczyny "przygód" żołądkowych

Pierwszą podstawową bolączką podróżujących jest spotkanie z obcą mikroflorą bakteryjną, nie ma w tym nic dziwnego... Inne miejsce na ziemi, inny klimat, inne warunki sanitarne = inne mikroorganizmy! Każdy organizm zareaguje indywidualnie: jeden pozwoli się im rozgościć, natomiast drugi za wszelką cenę spróbuje usunąć je z organizmu – tutaj pojawia się nieszczęsna biegunka...  Organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, że coś jest na rzeczy – nie bagatelizuj tegoi zadziałaj w porę, aby Twój wyjazd nie zakończył się fiaskiem i godzinami spędzonymi w toalecie! Dodatkowo wizytówką krajów egzotycznych jest wysoka temperatura i pełne, palące słońce. Są tego plusy, ale też minusy – przegrzanie organizmu! Tubylcy którzy doskonale znają ten klimat, a ich organizmy przyzwyczajone są do upalnych dni nie zapominają o czapkach i chustach, które uchronią ich głowy przed promieniowaniem słonecznym, więc Ty też o tym nie zapominaj – wymioty, osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy – wakacje to nie czas na takie incydenty!

Warto podkreślić również temat zmiany kuchni, co kraj to obyczaj i inne menu. Każdy podróżujący  pragnie poznać nowe smaki i przyprawy, lecz warto robić to z głową. Żołądek nie zniesie łatwo tych wszystkich kulinarnych przygód – nie mieszaj i nie przejadaj się ponad miarę – o zatrucia i niestrawność nietrudno!

Zemsta Faraona i jej objawy
Jeżeli zauważysz u siebie bóle brzucha, temperaturę, dreszcze, zawroty głowy, wymioty i przede wszystkim biegunkę nie bagatelizuj tego i weź sprawy w swoje ręce, aby nie odwodnić organizmu! W przypadku takich dolegliwości połączonych z wysoką temperaturą powietrza o to nie trudno! Odpowiednio przygotowana apteczka i leki przeciwbiegunkowe na pomoc!

Leki przeciwbiegunkowe – apteczka turysty
Jeżeli nie chcesz aby Twoja wymarzona podróż przerodziła się w męczarnie pamiętaj o prawidłowym przygotowaniu swojej apteczki! Opatrunki, środki przeciwbólowe, kremy łagodzące podrażnienia, preparaty na zbicie gorączki i najważniejsze przy poruszanym temacie – środki przeciwbiegunkowe i elektrolity! W przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych odpowiednie leki, wysokie nawodnienie organizmu, prawidłowa dieta i chwila odpoczynku postawi Ciebie lub Twoich bliskich na nogi. Półki apteczne przepełnione są lekami i suplementami diety, które skutecznie pomogą wygrać walkę z biegunką. Znane i cenione preparaty zawierają: loperamid, nifuroksazyd oraz węgiel aktywny (kapsułki Stoperan, Laremid, tabletki Nifuroksazyd, Alax czy Carbo Activ Vita). Jeżeli wybierasz się na wycieczkę z małym dzieckiem nie zapominaj o tym, że podane produkty mogą być stosowane u dzieci powyżej 6-go roku życia, więc jeżeli Twoja pociecha nie osiągnęła tego wieku w apteczce nie może zabraknąć Smecty! Na uwadze warto mieć również produkty, które pomogą uzupełnić niedobory elektrolitów, a co za tym idzie uniknięcia odwodnienia organizmu (często towarzyszącego przy biegunce): Acidolit, Orsalit, Litorsal czy Hydratonic.

Czy mogę zmniejszyć ryzyko wystąpienia Zemsty Faraona?
Jak na „klątwę” przystało... ciężko uchronić się przed nią w 100%, jednakże czemu nie spróbować? Odpowiednie warunki higieniczne to podstawa – mycie rąk przed każdym posiłkiem, obieranie owoców i warzyw ze skórki (szczególnie gruntowych). Unikanie lodu w drinkach lub schłodzonych napojach (zimna temperatura nie zabija bakterii), warto zrezygnować również z jedzenia w przydrożnych budkach z jedzeniem. No i najważniejsze – nie pij wody z kranu, w grę wchodzi jedynie woda mineralizowana, najlepiej kapslowana!

Autor: mgr farm. Aneta Szyszko, i-Apteka.pl

Dzisiaj chcielibyśmy Was zaprosić na kolejny artykuł z ...

„Blisko wszędzie, ładnie wszędzie – gdzie turysta dziś ...

Można z pełną odpowiedzialnością przyznać, że cel podróży ...

Lato nad wodą? Brzmi dobrze, prawda? A lato ...

Wakacje tuż za pasem, dlatego też warto zaplanować ...

Wraz ze stopniowym łagodzeniem ograniczeń w podróżowaniu i ...

https://veturo.pl/article/3734/zemsta-faraona-podroze-egzotyczne-apteczka/