google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Urbex – znajdź piękno w opuszczonych miejscach

 Trudno o kogoś, kto jeszcze nie słyszał o miejskiej eksploracji. Ten sposób spędzania wolnego czasu w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Coraz więcej osób decyduje się odkrywać tajemnicze, zapomniane miejsca, które do tej pory pozostawały całkowicie niezauważone. Dlaczego warto spróbować urbexu i jak się do prawidłowo niego przygotować?

Urbex – znajdź piękno w opuszczonych miejscachUrbex - zwiedzanie opuszczonych miejsc

fot.mat.prasowe

Urbex – z czym to się je?
Urban exploration (w skrócie: urbex) oznacza zwiedzanie obiektów umiejscowionych w przestrzeni miejskiej, opuszczonych, zabytkowych, często bardzo trudno dostępnych. Celem urbexowiczów jest poszerzanie swojej wiedzy na temat architektonicznych dzieł ludzkiej cywilizacji, ale nieraz alarmowanie o możliwości przywrócenia ruinom dawnego blasku. Miejsc do urbexu nie brakuje – praktycznie w niemal każdej miejscowości znajdzie się obiekt, który zainteresuje eksploratorów.

Społeczna funkcja urbexu
Urbex nie służy jedynie zaspokojeniu ciekawości eksploratora. Wielu urbexowiczów udostępnia relacje ze swoich wypraw w sieci, co cieszy się ogromną popularnością, a co najważniejsze – uwrażliwia społeczność na historię i stan obiektów, które na co dzień są zwykle beznamiętnie pomijane.

Czy to bezpieczne?
Większość ludzi nie zdecydowałoby się na odwiedzenie miejsc zdewastowanych i opuszczonych. Pojawia się obawa przed złym stanem budynku i osobami, które mogą w nim przebywać. Każdy urbexowicz powinien liczyć się z ryzykiem, że w nieczynnym obiekcie może napotkać tego typu problemy. Ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń można zredukować, gdy na eksplorację wybierzesz się z co najmniej jedną osobą towarzyszącą, która w razie potrzeby udzieli ci pomocy. Pamiętaj też, aby przez wyprawą na urbex dowiedzieć się o interesującym cię budynku jak najwięcej.

Jakie zasady obowiązują urbexowicza?
Mimo, że wybierasz się do miejsca opuszczonego i najpewniej zniszczonego, nie oznacza to, że nie obowiązują w nim żadne zasady. Każdy, szanujący się urbexowicz powinien wyznawać dwie reguły:

1. Take only pictures – zabierz tylko zdjęcia,
2. Leave only footprints – pozostaw tylko ślady stóp.

W miejscu urbexu, powinieneś zachowywać się jak obserwator otoczenia. Nie powinieneś niczego zabierać, a tym bardziej niszczyć. Jeśli chcesz mieć pamiątkę, po prostu zrób zdjęcia.

Co się tyczy zdjęć…
Urbex daje doskonałe pole do popisu fotografom zawodowym, ale i amatorom. Jeśli lubisz fotografować i potrafisz dostrzec piękno w każdym miejscu, możesz być pewien, że miejska eksploracja pozwoli ci rozwinąć skrzydła. Urbex daje znakomitą możliwość rozwoju umiejętności fotograficznych.

Co spakować na urbex?
Tak naprawdę, nie musisz być wyposażony w całą masę fachowego sprzętu. Grunt to zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na eksplorację powinieneś zabrać ze sobą latarkę z zapasowymi bateriami oraz telefon komórkowy. Załóż ubrania niekrępujące ruchów, najlepiej z długimi nogawkami i rękawami. Bardzo ważne jest obuwie na grubej podeszwie (ochroni cię, w razie kontaktu z potłuczonym szkłem).

Zorganizuj swój pierwszy urbex
Jeśli jesteś przekonany do tego, by spróbować urbexu, skorzystaj z wiedzy bardziej doświadczonych osób. Na stronie internetowej urbexy.pl możesz zapoznać się z historiami innych eksploratorów, jak również obejrzeć materiały zdjęciowe z ich wypraw. To także miejsce, w którym znajduje się bardzo pomocna mapa urbexów, która podpowie ci, jakie miejsca w twojej okolicy są szczególnie warte odwiedzenia. Zyskujesz również możliwość dzielenia się swoimi historiami i doświadczeniami.

Zaopatrzony w odpowiednią wiedzę i kilka przedmiotów, możesz ruszać na podbój ciekawych miejsc w twoim mieście. Już dziś zaplanuj swój pierwszy urbex – jeśli jesteś osobą ciekawą świata, to więcej niż pewne, że nie poprzestaniesz na jednej eksploracji!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem urbexy.pl

Można z pełną odpowiedzialnością przyznać, że cel podróży ...

Lato nad wodą? Brzmi dobrze, prawda? A lato ...

Wakacje tuż za pasem, dlatego też warto zaplanować ...

Wraz ze stopniowym łagodzeniem ograniczeń w podróżowaniu i ...

W związku ze zmianą przepisów, wprowadzoną przez holenderski ...

Setki tysięcy Polaków wyjechało do Niemiec w poszukiwaniu ...

https://veturo.pl/article/3745/urbex-zwiedzanie-opuszczonych-miejsc/