Co zabrać ze sobą na górski szlak jesienią?

Góry jesienią są piękne, jednak aby w pełni cieszyć się ich urodą, trzeba się dobrze przygotować do wędrówki. Podpowiadamy, co warto zabrać ze sobą na szlak.

Ubranie i buty odpowiednie na piesze wycieczki jesienią
Wędrówki po górach w niczym nie przypominają spacerów po nadmorskich bulwarach. Tu niezależnie od pogody trzeba być przygotowanym dosłownie na wszystko. A więc, czy lato, czy zima, na nogach powinny się znaleźć wygodne buty trekkingowe, które ułatwią pokonywanie nierówności i pochyłości terenu. Lekki i wygodny strój powinien być uzupełniony o ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową. Te części garderoby można schować w plecaku, który jest nieodłącznym atrybutem wszystkich miłośników trekkingu. Jeśli słońce świeci bardzo mocno, warto mieć nakrycie głowy. W przypadku niskich temperatur obowiązuje garderoba zimowa. Można się w nią zaopatrzyć na przykład w sklepie z artykułami górskimi i turystycznymi Jack Wolfskin.

Wyposażenie dodatkowe przydatne na wyprawę
Wygodny ubiór na każdą okazję to podstawa w przypadku uprawiania trekkingu, szczególnie w górach, gdzie pogoda potrafi się zmienić w kilka minut. Jednak sam strój to nie wszystko. Na górskim szlaku może przydać się latarka (jeśli nagle zrobi się ciemno), ostry nóż, gwizdek (można nim odstraszyć dzikie zwierzęta i ułatwić zlokalizowanie siebie w przypadku zaginięcia w górach), telefon komórkowy z włączoną lokalizacją. Powinien być wcześniej naładowany, ale warto zabrać też powerbank.

W ekstremalnych sytuacjach, które na szczęście zdarzają się dość rzadko, na pewno przyda się koc termiczny (Sprawdź ofertę: Sklep górski www.e-horyzont.pl).

Pożywienie i napoje
Przygotowania do górskiej wyprawy byłyby niczym, gdyby w ekwipunku nie znalazło się pożywienie i napoje. Niezależnie od tego, na ile godzin planowana jest wyprawa, trzeba zrobić stosowne zapasy. Na pewno przyda się ciepła i zimna woda. Tą ciepłą można zalać żywność liofilizowaną, najlepszą na górskie wyprawy. Jej zaletą jest bardzo niska waga i długi okres przydatności do spożycia. Takie rozwiązanie to pewność, że na górskim szlaku nikt nie padnie z głodu. Gorącą wodę najlepiej jest przenosić w butelkach termicznych, utrzymują temperaturę przynajmniej dwanaście godzin. Niezależnie od żywności liofilizowanej, w górach dobrze sprawdzą się tradycyjne kanapki, ale też batony energetyczne, suchary, orzechy i owoce. Trzeba jednak pamiętać, że takie np. skórki od bananów nie powinny pozostać na szlaku. Mimo iż w pełni biodegradowalne, powinny być doniesione do pierwszego kosza na śmieci.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(47) "Co zabrać ze sobą na górski szlak jesienią?" ["meta_desc"]=> string(153) "Wygodny ubiór na każdą okazję to podstawa w przypadku uprawiania trekkingu, szczególnie w górach, gdzie pogoda potrafi się zmienić w kilka minut." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-19.3359374973081" ["lng"]=> string(16) "4.13604940319952" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Co zabrać ze sobą na górski szlak jesienią?

meta_keys:

meta_desc: Wygodny ubiór na każdą okazję to podstawa w przypadku uprawiania trekkingu, szczególnie w górach, gdzie pogoda potrafi się zmienić w kilka minut.

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Co zabrać ze sobą na górski szlak jesienią?

meta_keys:

meta_desc: Wygodny ubiór na każdą okazję to podstawa w przypadku uprawiania trekkingu, szczególnie w górach, gdzie pogoda potrafi się zmienić w kilka minut.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Wygodny ubiór na każdą okazję to podstawa w przypadku uprawiania trekkingu, szczególnie w górach, gdzie pogoda potrafi się zmienić w kilka minut.