Koziołek Matołek

Centrum bajek w Pacanowie

Nie dajcie sobie wmówić, że jesteście za duzi na bajki! Najpierw je oglądacie, potem czytacie, potem kolekcjonujecie (w ten czy inny sposób), potem czytacie dzieciom, a na koniec – sami je opowiadacie. Dlatego warto, abyście zobaczyli, jakie są korzenie tej najszlachetniejszej ze sztuk, czyli sztuki tworzenia światów, których nie ma... A to najlepiej sprawdzić u źródeł, czyli w muzeum bajek.

Nie ma, no po prostu nie ma w Polsce miasta bardziej odpowiedniego na Muzeum Bajek. Takie muzeum mogło powstać tylko w… Pacanowie.

W Pacanowie kozy kują,
więc koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa…”

Aż dziw, że Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie nie nosi imienia Kornela Makuszyńskiego. Ale nosi imię… Koziołka Matołka. Też dobrze. I dobrze, że jest. I dobrze, żebyście zabrali tam dzieciaki, oderwane choć na chwilę od telewizora i ogłupiających kreskówek, nadawanych hurtem przez siedemset stacji telewizyjnych.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest instytucją kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. Zostało powołane w 2005 roku przez Gminę Pacanów i Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w celu przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek.

Pomysłodawcą samej idei jest Waldemar Dąbrowski – Minister Kultury w latach 2002 – 2005. To właśnie z jego inicjatywy w roku 2003 w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej, który stał się naturalnym bodźcem do stworzenia nowoczesnego dziecięcego ośrodka kultury o znaczeniu międzynarodowym.

Od 2010 roku Europejskie Centrum Bajki działa w nowej siedzibie. Na miejscu znajdziecie bibliotekę z czytelnią, salę kinową i teatralną, a także sale warsztatowe. Budynek otacza ogród zmysłów z altanami. I niech nikogo nie zdziwi, że jest tam również… kuźnia. Wszak to jej szukał nieświadomy niczego Koziołek Matołek.

I jeszcze co do atrakcji na miejscu – są wystawy, prezentacje, zajęcia warsztatowe, spektakle teatralne dla dzieci, projekcja bajek (tych prawdziwych! Bolek i Lolek, Krecik, te rzeczy), no i mnóstwo, mnóstwo eksponatów. Warto się „załapać” na zajęcia warsztatowe (można zarezerwować sobie udział telefonicznie), bo dzieją się tam naprawdę ciekawe rzeczy.

Niestety, prędzej czy później traficie też do sklepiku… I tu ostrzegam! Ciężko stamtąd wyjść bez poważnego uszczerbku na portfelu! Ja się w sumie wykpiłem kubkiem z Krecikiem, figurką Lolka marynarza i dukatem z rozbójnikiem Rumcajsem – bo oni tam biją własną monetę! – ale to tylko dlatego, że pojechałem z jednym dzieckiem. Przy dwójce – koszt wizyty w sklepie rośnie wykładniczo. Ale w sumie – to jedyne takie miejsce w Polsce, więc co sobie (i dzieciom) będziecie żałować?

A jak już zmęczycie się zwiedzaniem, kupowaniem i bajkami, to na miejscu jest aqua-kompleks. Ale – jak to w bajkowej krainie – także niezwykły. Kompleks z gorącą wodą mineralną składa się z basenu rekreacyjnego i licznych atrakcji: są masujące leżanki, gejzery, zjeżdżalnie dla dzieci, wody lecznicze i kompleks saun. Można się obłożyć borowiną, wykąpać w wodzie siarczkowej, a po wszystkim… zjeść pizzę. Oczywiście nie na basenie, tylko w przytulnej restauracji, przystosowanej do obsługi klientów w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem tych najmłodszych.

Byłem, widziałem, jadłem. I was też zapraszam, nawet bez dzieci, choć z nimi – frajda jest większa i taka wspólna wyprawa ujmie wam ze trzydzieści lat. A żebyście – tak jak Koziołek Matołek – nie błąkali się po całym świecie, to przypominam – do Pacanowa jedziemy z Krakowa albo drogą 79 na północny wschód (jakieś sto kilometrów z kawałkiem), albo A-4 na wschód i na wysokości Tarnowa odbijamy na północ (sto trzydzieści kilometrów, ale większość autostradą).

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(24) "Pacanów - Centrum Bajki" ["meta_title"]=> string(117) "W Pacanowie jest bajecznie - Pacanów, Europejskie Centrum Bajki, Koziołek Matołek, Atrakcje turystyczne, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(184) "Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest instytucją kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(39) "Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Robert Wieczorek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.39993728463449684795705252327024936676025390625) ["lng"]=> float(21.0415220231381994153707637451589107513427734375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Pacanów - Centrum Bajki

meta_title: W Pacanowie jest bajecznie - Pacanów, Europejskie Centrum Bajki, Koziołek Matołek, Atrakcje turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest instytucją kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi.

watermark:

interesting_places: Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne

author: Robert Wieczorek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: W Pacanowie jest bajecznie - Pacanów, Europejskie Centrum Bajki, Koziołek Matołek, Atrakcje turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest instytucją kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Robert Wieczorek

meta_desc: Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest instytucją kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi.