11 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się do Chin!

Chiny są wspaniałym krajem wartym odwiedzenia. Jednak jest to zupełnie inny świat niż ten, który znamy. Wybierając się w podróż do tego kraju, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Zastanawiacie się jak to zrobić? Poznajcie wskazówki, które będą pomocne podczas planowania wyprawy do Chin.

1. Specyficzne „litery”
Planując podróż do Chin, może nam się wydawać, że mamy wszystko dopięte na ostatni guzik. Jednak po przyjeździe na miejsce okazuje się, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Odwiedzając wiele europejskich czy egzotycznych krajów, nie mieliśmy problemu z zakwaterowaniem, odnalezieniem się w terenie i zamówieniem jedzenia w restauracji. Tutaj realia są zupełnie inne. Mało prawdopodobne, że przed przyjazdem do Chin pomyślimy, o tym, że przecież mieszkańcy tego kraju posługują się zupełnie innym rodzajem pisma, niż ten który jest nam doskonale znany. Chińskie „znaczki” będziemy widzieli dosłownie wszędzie, np. na dworcu autobusowym, w menu restauracji mającej świetne opinie oraz w każdym zakątku tego państwa.

2. Liczby ratujące życie
Jeśli zaczynamy czuć się przytłoczeni i przerażeni tym, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć żadnego napisu znajdującego się wokół nas, warto zacząć dostrzegać rzeczy, które są nam znajome. Zaliczają się do nich liczby. Pomimo tego, że Chińczycy posługują się własnym, specyficznym rodzajem pisma, znają dokładnie tak samo wyglądające cyfry, z jakimi i my mamy styczność na co dzień. Dlatego, jeżeli nie rozumiemy ile mamy zapłacić za zakupy w sklepie, warto pokazać ekspedientce na migi, aby przekazała nam cenę za pomocą kalkulatora. Inną sytuacją, w której liczby mogą stać się pomocne, jest chęć zakupienia biletu. Podchodząc do kasy, możemy napisać na kartce ilość biletów, jakie chcemy nabyć oraz pokazać na migi dla kogo mają one być. Z pewnością taka transakcja stanie się łatwiejsza dla obydwu stron – kasjera i kupującego. Cyfry mogą nas również poprowadzić na odpowiedni peron, do pociągu, którym mamy jechać i miejsca (w przedziale), jakie jest przeznaczone właśnie dla nas.

3. Język angielski – mało popularny
Język angielski, za pomocą którego porozumiewają się ludzie na całym świecie, nie należy do najpopularniejszych w Chinach. Niezwykle trudno jest tam spotkać osobę, znającą choćby podstawowe zwroty angielskie. Z tego względu ogromnym problemem może okazać się komunikacja np. z personelem hotelu, w którym zarezerwowaliśmy nocleg. Nie spotkamy również angielskich objaśnień na ulicznych tabliczkach czy w kartach dań. Bardzo nieliczna ilość Chińczyków posługuje się językiem angielskim. Są to zazwyczaj osoby posiadające wyższe wykształcenie lub mała liczba populacji mieszkająca w dużych miastach.

4. Szacunek dla przestrzeni osobistej
Chińczycy znani są z tego, że cenią sobie przestrzeń osobistą. Dlatego na powitanie nie podają dłoni osobie, z którą się spotkali, a kłaniają się jej, zachowując przy tym odpowiedni dystans. Do chińskich zwyczajów należy wręczanie wizytówek, które powinny być skierowane ku górze stroną z napisami w chińskim języku oraz wręczone przy użyciu obu dłoni. Również osoba, której ofiarowano plakietkę, jest zobowiązana odebrać ją, wykorzystując do tego celu obie ręce. Ważne jest również schowanie wizytówki do kieszeni z należytym szacunkiem, aby nie urazić jej poprzedniego właściciela.

5. Jedzenie, którego nazwy są nieznane
Idąc do restauracji w Chinach, otrzymamy menu, w którym nazwy dań są napisane wyłącznie przy użyciu chińskiego alfabetu. Nie znajdziemy tam angielskich objaśnień. Trzeba zdać sobie również sprawę z tego, że personel również może nie mówić w języku angielskim. Skoro nie możemy zrozumieć napisów znajdujących się w karcie dań, skąd mamy wiedzieć, co zamówić? W takiej sytuacji dobrze jest obserwować otoczenie. Jeśli ktoś w naszym pobliżu spożywa interesujące nas danie, możemy pokazać kelnerowi, że prosimy o podanie tej samej potrawy, którą je osoba siedząca przy sąsiednim stoliku.

6. Maniery przy stole
Jak mówi polskie powiedzenie: co kraj to obyczaj. W Polsce karygodne jest mlaskanie, bekanie czy siorbanie. W Chinach wręcz odwrotnie. Wydawanie takich dźwięków oznacza, że jedzenie smakowało. Istotne jest, aby wiedzieć, że spożywając posiłek w tym kraju azjatyckim, należy zostawić odrobinę pokarmu na talerzu, na znak tego, że podana nam potrawa była pyszna, a porcja tak obfita, że najedliśmy się do syta. Natomiast pozostawienie pustego talerza oznacza, że goście wciąż są głodni.

7. Bez zasad na drodze
Chińczycy wyznają zasadę, która brzmi: większy ma pierwszeństwo. Na ulicach tego państwa panuje chaos i nieład. Wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, trąbienie i „przepychanie” się na drogach to dla Chińczyków normalne zachowania. Nie sposób dostrzec kierowcę, który widząc pieszego na poboczu, zatrzyma się, aby umożliwić mu bezpieczne przejście na drugą stronę jezdni.

8. Dostęp do Internetu
Nie każdy wie, że w Chinach obowiązuje cenzura obejmująca dostęp do Internetu. W wielu kawiarniach, restauracjach, czy pokojach hotelowych można uzyskać połączenie z Wi-Fi, ale większość przeglądanych przez nas treści będzie fałszowana. Jesteśmy pozbawieni komfortu korzystania z przeglądarki Google, Map czy Facebooka, ponieważ niektóre treści będą blokowane. Jednak istnieje sposób pozwalający nam ominąć cenzurę w Internecie, która obowiązuje w Chinach. Jest to możliwe dzięki usłudze VPN, dzięki której możemy połączyć się z siecią i swobodnie korzystać z jej zasobów.

9. Komunikacja miejska
Podróżowanie po Chinach środkami transportu takimi jak pociągi czy metro, nie stanowi wielkiego wydatku. Warto zastanowić się nad nabyciem karty prepaid. Dzięki niej wycieczki metrem po stolicy Kraju Smoka są możliwe. Jednak, aby móc z niej korzystać, najpierw należy ją doładować w kasie albo w automacie, które znajdują się np. na lotnisku.

10. Ceny
Do najtańszych rzeczy w Chinach możemy zaliczyć jedzenie i podróżowanie. Mieszkańcy tego kraju uwielbiają spożywać posiłki w ulicznych budkach, w których serwowane są zazwyczaj fast foody. Takimi produktami możemy się najeść i nie zapłacić kroci za pożywienie. Podróżowanie metrem to tani sposób na zwiedzanie miast, natomiast wybierając się na wycieczkę pociągiem, również nie zapłacimy wiele, a będziemy mogli odwiedzić bardziej odległe zakątki Chin. Jednak jeśli zwiedzając, zechcemy zakupić bilet wstępu do rozmaitych obiektów turystycznych czy atrakcji, cena może wydać nam się przerażająca. Wszelkie centra rozrywki są niezwykle drogie.

11. Problem z gniazdkami elektrycznymi
Nie każdy wie, że w Chinach montowane są inne gniazdka elektryczne niż w Europie. Jeśli chcemy uniknąć niemiłej niespodzianki, którą może być brak możliwości podłączenia przywiezionych przez nas sprzętów do kontaktu, powinniśmy zaopatrzyć się w przejściówki. Kosztują one stosunkowo niewiele. Możemy je zakupić na różnych stronach internetowych oferujących tego typu produkty, bądź w serwisach sprzedażowych.

Autorem artykułu jest twórca bezpłatnego poradnika „VPN w Chinach: jak pokonać chiński firewall?”: https://topvpn.pl/vpn-w-chinach/

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(66) "11 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się do Chin!" ["meta_desc"]=> string(208) "Wybierając się w podróż do tego kraju, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Zastanawiacie się jak to zrobić? Poznajcie wskazówki, które będą pomocne podczas planowania wyprawy do Chin." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(5) "Chiny" ["lat"]=> float(35.861660000000000536601874046027660369873046875) ["lng"]=> float(104.1953969999999998208295437507331371307373046875) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJwULG5WSOUDERbzafNHyqHZU" ["name"]=> string(5) "Chiny" ["country"]=> string(5) "Chiny" ["country_short"]=> string(2) "CN" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CHI" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: 11 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się do Chin!

meta_keys:

meta_desc: Wybierając się w podróż do tego kraju, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Zastanawiacie się jak to zrobić? Poznajcie wskazówki, które będą pomocne podczas planowania wyprawy do Chin.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: 11 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się do Chin!

meta_keys:

meta_desc: Wybierając się w podróż do tego kraju, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Zastanawiacie się jak to zrobić? Poznajcie wskazówki, które będą pomocne podczas planowania wyprawy do Chin.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Wybierając się w podróż do tego kraju, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Zastanawiacie się jak to zrobić? Poznajcie wskazówki, które będą pomocne podczas planowania wyprawy do Chin.