yerba mate

Parzenie yerba mate – krok po kroku

 Przygotowanie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego to swego rodzaju rytuał. Z pewnością tak podchodzą do tego mieszkańcy Ameryki Południowej, dla których Yerba Mate, to nie tylko zwykły napój, jak u nas herbata. To kultura, z którą się utożsamiają. Nie ma dnia, aby w ich rozkładzie dnia nie pojawiła się chwila na spożycie tego napoju. Jak go przygotować?

Podstawy przyrządzania Yerba Mate
Do przyrządzenia Yerba Mate niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oprzyrządowania, czyli bombilli i tykwy. Poza tym najważniejszy jest wybór odpowiedniego suszu. Ich gatunków jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla początkujących mateistów zalecane jest, aby wypróbowali możliwie wiele i spośród nich wyselekcjonowali te, które im najbardziej smakują. Yerba Mate może być tradycyjna gorzka, ale także z dodatkami aromatów owocowych czy innych ziół. Ich działaniem jest złagodzenie niekiedy drętwego smaku czy zapachu dymu, za pomocą którego liście i patyki ostrokrzewu paragwajskiego są suszone.

Przyrządzanie naparu krok po kroku
Przyrządzanie naparu Yerba Mate powinno być swoistego rodzaju rytuałem. Odpowiednio oddając się jego przygotowaniu, będziemy mogli być w stanie w pełni docenić jego smak i całą istotę. Niezbędne do tego jest wykonanie konkretnych kroków, które opisujemy poniżej.

Krok pierwszy
Pierwszym krokiem będzie przygotowanie tykwy, czy nawet zwykłego kubka. Jednak specjalnie przystosowane do tego celu naczynie pozwoli poczuć się jak w kraju, z którego pochodzi susz. Po przygotowaniu tykwy należy do niej wsypać odpowiednią ilość Yerba Mate. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tą herbatą zaleca się wsypanie jednej, maksymalnie dwóch łyżek suszu.

Ma to na celu pozwolić zapoznać się ze smakiem i działaniem naparu przyszłemu mateiście. Dla osób, które Yerba Mate spożywają od dłuższego czasu zazwyczaj wystarczy wsypać susz do połowy lub lekko ponad objętość tykwy. Spowodowane to jest tym, że do poczucia jej mocy potrzebują większej dawki.

Krok drugi
Kolejnym krokiem będzie wymieszanie suszu. Jest to jeden z ważniejszych momentów. Dlaczego? Zakupiona w sklepie herbata z reguły składa się z liści, patyków oraz pyłu. Wsypując Yerba Mate do naczynka większe części lądują na dole, a cała reszta osadza się do góry.

W tym celu należy zakryć dłonią otwór tykwy, a następnie obrócić i energicznie potrząsać. Spowoduje to przemieszczenie się liści na górę naczynka, a pyłu na dół.

Krok trzeci
Po kilkukrotnym potrząśnięciu tykwą należy ją powoli i delikatnie obrócić. Gdy naczynie znajdzie się pod kątem czterdziestu pięciu stopni, powinna utworzyć się szczelina między suszem a jego ścianką.

W to miejsce należy włożyć bombillę. Jest to przyrząd, który wyglądem przypomina słomkę, jednak z jednej strony posiada sitko, na którym zatrzymują się liście Yerba Mate. Gdy bombilla zostanie już umieszczona we wskazanym miejscu, można ustawić tykwę w normalnej pozycji na stole.

Krok czwarty
Tak przygotowany susz możemy już zalać wodą. Jednak i tutaj trzeba zachować pewne zasady. Przede wszystkim woda musi być przegotowana. Napar można przyrządzić zalewając Yerba Matę wodą, której temperatura waha się między siedemdziesiąt a osiemdziesiąt stopni.

Niekiedy zdarza się tak, że woda wsiąka w susz. W kulturze mieszkańców Ameryki Południowej mówi się, że pierwszy łyk wypija Święty Tomasz. Rzecz jasna należy wtedy dolać wody, tak aby wypełniała tykwę po brzegi.

Krok piąty
Ostatnim krokiem, jaki powinniśmy wykonać po zalaniu suszu jest odczekanie kilku lub kilkunastu minut aż Yerba Mate się zaparzy. W zależności jak długo jest parzona tym bardziej lub mniej intensywny gorzki smak wydobywa się z herbaty oraz wzrasta jej moc.

 Po wypiciu tak sporządzonego naparu można go jeszcze raz zalać. Nie trzeba wsypywać kolejnej dawki suszu. Yerba Mate ma ten plus, że można ją zalewać kilkukrotnie, do momentu, aż straci swój posmak i kolor.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(35) "Parzenie yerba mate - krok po kroku" ["meta_desc"]=> string(97) "Przygotowanie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego to swego rodzaju rytuał. Jak go przygotować?" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(7) "op.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-16.6992187476753" ["lng"]=> string(17) "-5.51976174722446" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Parzenie yerba mate - krok po kroku

meta_keys:

meta_desc: Przygotowanie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego to swego rodzaju rytuał. Jak go przygotować?

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: op.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Parzenie yerba mate - krok po kroku

meta_keys:

meta_desc: Przygotowanie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego to swego rodzaju rytuał. Jak go przygotować?

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: op.red.

meta_desc: Przygotowanie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego to swego rodzaju rytuał. Jak go przygotować?