Podróż do USA bez wizy

Podróż do USA bez wizy – co warto wiedzieć

Zagadnienie ruchu bezwizowego do USA było przedmiotem wielu debat w polskim społeczeństwie. Zniesienie konieczności posiadania wizy nie rozwiązało jednak wielu problemów. Warto dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat.

Program ruchu bezwizowego – w końcu jesteśmy jego członkiem

Polska od kilkunastu lat starała się o dołączenie do programu VWP – Visa Waiver Program. Szczególnie że wiele państw, które są odleglejsze politycznie od USA, brały udział w ruchu bezwizowym od wielu lat. Polacy walczyli o Visa Waiver Program przez długi czas – czy jednak faktycznie wiemy o co toczyła się gra? VWP nie pozwala na całkowicie swobodny wyjazd do USA, podjęcie tam pracy, czy osiedlenie się tam na stałe. Nasze przywileje są dosyć ograniczone, choć oczywiście jest to uzasadnione, głównie ze względów ekonomicznych i bezpieczeństwa. Warto je jednak poznać.

Udogodnienia wynikające z Visa Waiver Program

Dzięki przynależności do Visa Waiver Program możemy pojechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy – ale na maksymalnie 90 dni. Chodzi tu głównie o cel turystyczny – zwiedzanie, odwiedziny krewnych, przyjaciół lub cel biznesowy. Biznesowy oznacza natomiast krótką delegację, a nie podejmowanie jakiejkolwiek pracy na miejscu.

Największym ułatwieniem jest fakt, że podróż do USA w ramach VWP nie wymaga wyrobienia tzw. promesy wizowej, która wklejana jest do paszportu. Omija nas zatem procedura składania dosyć skomplikowanego wniosku wizowego oraz osobista wizyta w ambasadzie bądź konsulacie USA w celu odbycia rozmowy z konsulem, który ostatecznie decyduje o przyznaniu bądź odmowie wizy. Mimo wszystko nadal trzeba otrzymać „zgodę” na wyjazd – w tym celu należy dokonać rejestracji podróży w systemie ESTA.

ESTA zamiast wizy turystycznej

Uczestnictwo w ruchu bezwizowym wymaga autoryzacji w systemie internetowym ESTA. Jest to standardowa procedura, obowiązująca w każdym państwie objętym VWP. Skrót oznacza – Electronic System for Travel Authorization. W formularzu dostępnym na oficjalnej stronie amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego podajemy między innymi nasze dane osobowe, dane z paszportu, zgłaszamy cel podróży i odpowiadamy na serię pytań dotyczących bezpieczeństwa.

Rejestracji należy dokonać najpóźniej 72 godziny przed planowanym wylotem do Stanów Zjednoczonych, tyle bowiem czasu może potrwać weryfikacja wniosku. Dla własnego spokoju warto to jednak zrobić już podczas planowania podróży. Uzyskana autoryzacja jest ważna przez 2 lata, w tym czasie można wyjeżdżać do Stanów wielokrotnie – oczywiście w celu turystycznym lub biznesowym.

Koszt autoryzacji w ESTA wynosi 14 dolarów. Jak widać, podróż do USA nie jest całkowicie darmowa, warto jednak podkreślić, że uzyskanie wizy turystycznej jest dużo droższe, bo 160 dolarów.

Więcej szczegółów dotyczących rejestracji w ESTA oraz podróży do USA w ramach ruchu bezwizowego znajdziecie na blogu WizaOnline.org.

Wiza do USA – kiedy jest niezbędna

Są jednak sytuacje, w których lepiej zadbać o wyrobienie wizy (promesy wizowej), nawet jeśli przewidujemy wizytę krótszą niż 90 dni. Właśnie – przewidujemy, to jest słowo klucz. Jeśli będziemy na terenie USA w ramach ruchu bezwizowego i nagle okaże się, że możemy podjąć tu pracę albo rozpocząć naukę na studiach, konieczny będzie powrót do Polski w celu wyrobienia „tradycyjnej” wizy wklejanej do paszportu, zgodnej z celem planowanego pobytu w USA.

O wizę należy się ubiegać również wtedy, gdy od razu zakładamy pobyt w USA dłuższy niż 90 dni. Wniosek (formularz DS-160) wypełnia się i składa online na stronie internetowej amerykańskiego Departament Stanu. Po dokonaniu opłaty (wspomniane 160 dolarów) należy umówić się na spotkanie z konsulem USA w Krakowie lub Warszawie. W trakcie spotkania dowiemy się, czy wiza została nam przyznana czy jednak nie. Niestety, ale w przypadku odmowy opłata wizowa nie zostanie nam zwrócona.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(45) "Podróż do USA bez wizy - co warto wiedzieć" ["meta_desc"]=> string(128) "Dzięki przynależności do Visa Waiver Program możemy pojechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy - ale na maksymalnie 90 dni." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-19.6874999972595" ["lng"]=> string(16) "2.46896264924979" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "USA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Podróż do USA bez wizy - co warto wiedzieć

meta_keys:

meta_desc: Dzięki przynależności do Visa Waiver Program możemy pojechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy - ale na maksymalnie 90 dni.

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Podróż do USA bez wizy - co warto wiedzieć

meta_keys:

meta_desc: Dzięki przynależności do Visa Waiver Program możemy pojechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy - ale na maksymalnie 90 dni.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Dzięki przynależności do Visa Waiver Program możemy pojechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy - ale na maksymalnie 90 dni.