google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Odpręż się!

Park sensoryczny

Zamknij oczy i posłuchaj szumu traw i śpiewu ptaków. Teraz je otwórz i doceń różnorodne odcienie barw: od jasnozielonych po butelkowe, od liliowych po mocną czerwień. Poczuj smak i zapach ziół. Usłysz wszystkie dźwięki ogrodu w środku miasta, czyli Parku Sensorycznego Rydułtowskiej Odprężalni Sensorycznej Rosa.

Odpręż się!Odprężalnia sensoryczna ROSA

fot. Mateusz Grochocki

Wyrusz do świata, o którym mogłeś zapomnieć w miejskim pędzie. Rydułtowska Odprężalnia jest niczym bańka mydlana, w której mieszkańcy mogą zamknąć się, odizolować od hałasu i gwaru, uruchomić swoje wszystkie zmysły i po prostu poczuć. Kiedy zastanawiałeś się nad barwą kwiatów, jej intensywnością i różnorodnością? Od jak dawna słyszysz tylko szum samochodów, odgłosy ulicy i zmieszane ze sobą dźwięki miasta? Czy w codziennym zabieganiu czujesz jeszcze smak świeżych owoców i warzyw? Kiedy ostatnio zastanawiałeś się nad fakturą i kształtem przedmiotów, dotknąłeś czegoś naprawdę, nie powierzchownie? Usiądź w Parku Sensorycznym Rosa w Rydułtowach i odpowiedz sobie na te pytania. Tutaj przypomnisz sobie, jak smakuje, pachnie, wygląda i brzmi życie.

W 2013 roku władze miasta Rydułtowy postanowiły zamienić tereny po byłych ogródkach działkowych w niezwykłą przestrzeń relaksu i wyciszenia. W Rydułtowskiej Odprężalni Sensorycznej Rosa odnajdziemy 5 placów tematycznych, które odpowiadają 5 ludzkim zmysłom. Dzięki temu szczególnemu parkowi nasz uśpiony i przytłoczony przez duszne miasto organizm wypocznie i przypomni sobie o naturalnych doznaniach. Wzrok pobudzą rośliny o intensywnym zabarwieniu oraz kolorowe motyle. Smak wyostrzy się, dzięki charakterystycznym ziołom, słodkim owocom i soczystym warzywom. Otulą nas zapachy kwiatów, które podziałają antydepresyjnie, uspokajająco, odprężająco lub przeciwnie: usprawnią myślenie i pobudzą. Kiedy zamkniemy oczy na placu słuchu, usłyszymy szelest traw, szum wody z fontanny i śpiewy ptaków. Dzieci i dorośli będą mogli pobudzić swój manualny rozwój na urządzeniach interaktywnych. Odpręż się i słuchaj, smakuj, dostrzeż, dotknij, powąchaj i po prostu poczuj przestrzeń dookoła!

Park Sensoryczny został zaprojektowany w nowoczesny sposób tak, aby harmonijny układ wspomagał relaks przebywających w nim osób. Prosty układ alejek, mała architektura, pięć placów tematycznych i niezapomniane wrażenie, pobudzające uśpione zmysły to odskocznia od ciasnej i gwarnej przestrzeni miejskiej. Wchodząc to, przekraczamy granicę innego świata. Tutaj wszystko żyje, współgra ze sobą, wyciszając się i kojąc. Odprężalnia jest rodzajem tajemniczego ogrodu, do którego możemy wybrać się po ciężkim dniu w pracy lub szkole. Jest idealnym miejscem na randkę lub rodzinny spacer i wypoczynek. W założeniu park ma również pełnić funkcję edukacyjną, poznawczą, stwarzać możliwość rozwoju dzieci i młodzieży oraz służyć niepełnosprawnym, dla których przewidziano liczne udogodnienia. Wykorzystane gatunki roślin są podpisane, także w języku Braille’a, a plantery mają kształt i wielkość pozwalające osobom na wózkach inwalidzkich na swobodny dostęp do roślin. Ścieżki o różnych fakturach znacznie ułatwiają poruszanie się osób niewidomych. Może więc warto uzdrowić swoją duszę w jednym z placów zmysłów?

Miasto zadbało o jak najlepsze wykorzystanie tego szczególnego miejsca. Na terenie parku organizuje się raz w miesiącu koncerty muzyczne. Przygotowano także mini-przewodnik po parku w formie publikacji opisującej na kilkudziesięciu stronach jego atrakcje. Organizowane jest także zwiedzanie odprężalni z przewodnikiem.

Marek Pindral - odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując ...

Iza Gamańska - fotograf, z zamiłowania podróżnik. Podróże ...

Marcin Jakub Korzonek - instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, ...

Bartosz Piziak - geograf pochodzący z Rzeszowa, nieodłącznie ...

Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, ...

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to najstarsza na świecie czynna ...

gastronomia

https://veturo.pl/article/379/odprezalnia-sensoryczna-slask/