google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

To musisz wiedzieć ZANIM wejdziesz do kajaka!

Pływanie kajakiem to nie lada frajda, która jednak jak każdy sport wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Przedstawiamy kilka punktów, o których warto pamiętać przed wyruszeniem na swój pierwszy spływ.

To musisz wiedzieć ZANIM wejdziesz do kajaka!Kajak

fot.mat.prasowe

Nie potrzebujesz licencji pływackiej
Niezależnie od tego, czy wybierasz się na kilkudniowy spływ kajakowy, czy na kilkugodzinną wycieczkę z rodziną – nie potrzebujesz żadnej licencji. Wystarczą jedynie pozytywna energia oraz ręce, które będą wprawiać wiosła w ruch.

Kajaki są bardzo stabilne
Jeżeli przed wejściem do kajaka jednoosobowego skutecznie powstrzymuje cię obawa przed wywrotką – możesz odpuścić swoje lęki. Jego konstrukcja jest na tyle stabilna, że naprawdę bardzo trudno o wywrócenie go na drugą stronę. Najbardziej przyczynić się do tego mogą czynniki zewnętrzne, takie jak burza czy silny wiatr, dlatego warto wcześniej upewnić się, że pogoda będzie nam sprzyjać.

Kamizelka asekuracyjna to podstawa
Na spływy wybierasz się własnym kajakiem dmuchanym? A może lubisz wypłynąć na rzekę kajakiem wędkarskim, oddając się przy okazji swojej pasji? Niezależnie od tego, czy masz własny kajak, czy wypożyczasz go z odpowiedniego punktu, zadbaj o to, żeby przed wejściem do niego mieć na sobie kamizelkę asekuracyjna. Zagwarantuje ci odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a także pozwoli poczuć się pewniej w kajaku. Bezpieczeństwo to podstawa przy uprawianiu każdego sportu.

Woda odbija słońce
Krem z wysokim filtrem, oddychające ubranie, okulary przeciwsłoneczne czy czapka, która ochroni nas przed przegrzaniem to nasz niezbędnik, aby zabezpieczyć się przed promieniowaniem. Tak, jeżeli na zewnątrz nie ma aż takiego upału, te rzeczy również będą nam potrzebne – w końcu to woda mocno odbija światło słoneczne.

Bądź minimalistą
Przynajmniej na czas trwania spływu warto zostać minimalistą i zabrać ze sobą możliwie jak najmniejszą ilość rzeczy. Co będzie niezbędne? Na pewno energetyczna przekąska i coś do picia. Wodoszczelne etui na telefon to również jedna z podstawowych rzeczy. W końcu nasz sprzęt jak nigdy wcześniej będzie narażony na niewskazany kontakt z wodą. Kajak pomieści niewielką wodoszczelną torbę, ale nie może być ona zbyt duża.

Komfort stawiaj na pierwszym miejscu
Na co dzień chodzisz w jeansach i koszuli, więc uważasz, że to dobre połączenie również na kajaki? Niestety może ono mocno krępować ruchy i ograniczać swobodę, a tego chcielibyśmy zdecydowanie uniknąć. Lekki, dopasowany strój, w którym mamy pełny zakres ruchów i który w żadnym miejscu nas nie uwiera – to najlepsza opcja na wyprawę kajakami.


Oznaczenia są bardzo ważne
Pływanie kajakiem samo w sobie jest bezpieczną rozrywką, jednak to nieznajomość oznaczeń na szlaku może przysporzyć nam nie lada kłopotów. Przed wypłynięciem na szerokie wody warto dowiedzieć się, co dokładnie oznaczają poszczególne znaki oraz jak wyglądają. Niejednokrotnie mogą informować nas o progach nie do przepłynięcia czy ostrzec przed pływającymi palami.


Znaj swoje możliwości
Nawet jeżeli na spływ wybierasz kajak dwuosobowy, a twój towarzysz ma większe doświadczenie w tym zakresie – nie powinieneś się przeforsowywać. Dostosuj wyprawę do swoich realnych możliwości, aby z czasem móc zwiększać swój poziom trudności. W ten sposób dostarczysz sobie najwięcej satysfakcji i przyjemności.

Można z pełną odpowiedzialnością przyznać, że cel podróży ...

Lato nad wodą? Brzmi dobrze, prawda? A lato ...

Wakacje tuż za pasem, dlatego też warto zaplanować ...

Wraz ze stopniowym łagodzeniem ograniczeń w podróżowaniu i ...

W związku ze zmianą przepisów, wprowadzoną przez holenderski ...

Setki tysięcy Polaków wyjechało do Niemiec w poszukiwaniu ...

https://veturo.pl/article/3791/zanim-wejdziesz-do-kajaka-poradnik-co-warto-wiedziec/