Wycieczki na rowerach elektrycznych – wybierz model trekkingowy

 Wybierając się w dłuższą wyprawę rowerową sięgamy najczęściej po modele trekkingowe. Wszechstronne, wygodne, przystosowane do wielokilometrowej jazdy w różnych warunkach, a do tego idealnie przystosowane do jazdy z bagażem, rowery trekkingowe z powodzeniem radzą sobie w wielu sytuacjach. Co stanie się, jeśli dołożymy do kompletu elektryczne wspomaganie, pozwalające pokonać wybraną trasę przy mniejszym wysiłku? Elektryczne rowery trekkingowe są jednym z najpopularniejszych segmentów wśród e-bike. W kolejnej odsłonie Poradnika Turysty sprawdzamy czym charakteryzują się elektryczne rowery trekkingowe i dlaczego warto zabrać je w podróż.

Podróżowanie z rowerem elektrycznym – wygoda, czy wyzwanie?
Ci, którzy nie do końca zgadzają się z rosnącą popularnością rowerów elektrycznych zarzucają im usuwanie elementu sportowego z jazdy lub, dla rowerów trekkingowych, zbędne obciążanie roweru dodatkowymi elementami wyposażenia.

Obydwu stronom można przyznać po części rację, ale w elektrycznych rowerach trekkingowych nie chodzi o to, by czerpać z nich przyjemność sportową – zastosowanie silnika elektrycznego ma wspomagać jazdę i ułatwiać pokonywanie dłuższych tras tym, którzy na długich dystansach nie radzą sobie najlepiej. Bez konieczności ciągłej, intensywnej pracy nóg podczas jazdy, wiele osób na trekkingowych e-bike w końcu ma czas, by podziwiać okolicę.

Podróżowanie na rowerze elektrycznym jest wygodne, ale nie oznacza całkowitego braku pracy nóg. Silnik elektryczny w rowerze wspomaga pedałowanie, a nie całkowicie je zastępuje. Cały system uruchamia się w trakcie pedałowania i wyłącza, jeśli przekroczysz prędkość 25 km/h (zgodnie z wymogami prawnymi). Rowery dostępne na rynku mają znacznie wyższą moc maksymalną, ale ta nominalna musi zostać ustawiona na 250 Watt.

Gdy silnik przestaje pracować, czy to ze względu na osiągniętą prędkość, czy wyczerpanie się akumulatora, odpowiedzialność za pedałowanie przejmujesz Ty. W rowerach trekkingowych warto zadbać o to, by wybrać model z silnikiem i akumulatorem montowanymi centralnie, a nie w tylnej piaście i z baterią na bagażniku. Choć te ostatnie modele często są nieco tańsze i nie wymagają ingerencji w geometrię tradycyjnego roweru trekkingowego, przez gorsze rozłożenie środka ciężkości mogą okazać się mniej wydajne.

Ortler Bozen Performance Powertube Trapez – rower dostępny na Bikester.pl

Konstrukcja elektrycznego roweru trekkingowego
Jak w przypadku wielu modeli przeniesionych do strefy rowerów elektrycznych, trekkingowe e-bike nie różnią się pod względem konstrukcji od swoich pierwowzorów, a często budowane są w oparciu o klasyczną konstrukcję. Geometria, materiały wykonania i osprzęt mają zapewniać wygodną pozycję siedzącą, dobrą amortyzację przy jeździe po zróżnicowanym terenie i wytrzymałość roweru na długich trasach, przy większym obciążeniu.

Rowery trekkingowe standardowo posiadają pełne błotniki, oświetlenie, bagażnik, a także możliwość przymocowania sakw na dodatkowe bagaże. Przy pełnym załadowaniu i silniku elektrycznym, rower trekkingowy może ważyć ponad 20 kilogramów. Dla niektórych okaże się to problemem, ale przy ciągłym wspomaganiu pedałowania można się do wagi roweru szybko przyzwyczaić.

Ważnym elementem budowy elektrycznych rowerów trekkingowych będzie oczywiście silnik. Warto wybrać ten o większym zasięgu i pojemności baterii, nawet kosztem dodatkowego kilograma wagi. Rowery trekkingowe są dedykowane do dłuższej jazdy w zróżnicowanym terenie i raczej nikt nie chce zmagać się z faktem, że po kilkudziesięciu kilometrach pokonanych ze wspomaganiem będzie musiał nagle przejąć wysiłek samodzielnego napędzania mocno obciążonego roweru. W dłuższe trasy polecamy z resztą zabranie dodatkowego akumulatora, pełne naładowanie baterii przed wyjazdem i zaplanowanie postojów i noclegów tak, by możliwe było ponowne naładowanie roweru.

Kalkhoff Endeavour Excite B11 Trapez – rower dostępny na Bikester.pl

Jak szukać elektrycznych rowerów trekkingowych?
Liczba modeli trekkingowych rowerów elektrycznych rośnie, a czołowi producenci ścigają się w tworzeniu coraz lepszych i ciekawszych rozwiązań. Wybierając swój model musisz zastanowić się nad tym jakie trasy lubisz i gdzie zamierzasz podróżować na swoim e-bike. W sklepie Bikester.pl znajdziesz zarówno modele typowo rekreacyjne, do jazdy turystycznej na krótszych dystansach, jak i rowery trekkingowe z lekko sportowym zacięciem, przygotowane z myślą o dłuższych podróżach i bardziej wymagających trasach. Zawsze zwracaj uwagę na osprzęt, jakość wykonania roweru i cechy elektrycznego napędu, a jeśli liczysz na niskie ceny, końcówka sezonu jest najlepszą okazją na znalezienie dobrych modeli w korzystnej ofercie.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(63) "Wycieczki na rowerach elektrycznych - wybierz model trekkingowy" ["meta_desc"]=> string(146) "W kolejnej odsłonie Poradnika Turysty sprawdzamy czym charakteryzują się elektryczne rowery trekkingowe i dlaczego warto zabrać je w podróż." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-20.5664062471371" ["lng"]=> string(15) "3.5221914053703" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Wycieczki na rowerach elektrycznych - wybierz model trekkingowy

meta_keys:

meta_desc: W kolejnej odsłonie Poradnika Turysty sprawdzamy czym charakteryzują się elektryczne rowery trekkingowe i dlaczego warto zabrać je w podróż.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Wycieczki na rowerach elektrycznych - wybierz model trekkingowy

meta_keys:

meta_desc: W kolejnej odsłonie Poradnika Turysty sprawdzamy czym charakteryzują się elektryczne rowery trekkingowe i dlaczego warto zabrać je w podróż.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: W kolejnej odsłonie Poradnika Turysty sprawdzamy czym charakteryzują się elektryczne rowery trekkingowe i dlaczego warto zabrać je w podróż.